HAYAT, MEMAT

Korcan YİĞİT/YAZAR

28 Aralık 2021 11:48
A
a
Yaşamak gerçek anlamda fiili bir faaliyeti ifade eder, buna hayat denir. Hayat sona erdikten sonra “gönüllerde yaşamak” diye bir kavram vardır ki ebedi bir varoluşun temsilidir, işte bu da memat.
Anılarda yaşamak ve şarkılarda, şairin dizesinde, yazarın kaleminde, adı meçhul bir ressamın tuvalinde, antik bir heykel ve rölyefte alelade bir günde, kim bilir hangi ruh hâli ile kurgulanmış veya spontane eski bir fotoğraf karesinde sonsuza dek yaşamak.
Fikirleriyle yaşar insan, cesareti, önderliği ve kudreti ile yaşar. Sanatçı sanatı, zanaatkar eseri ile yaşar, bir öğretmen, yetiştirdiği nesillerde, hükümdar merhameti ve adaleti ile.
Zalim, zalimce gömülürken tarihin derinliklerine, iyiler destan yazar bu âlemde. Elbette kötüler de yaşatılır hikâyelerde, yalnız bir fark var ki bir nevi yardımcı oyunculuktur rolü. “Nedir bu yardımcı oyunculuk?” Biraz aç.” diye sorarsanız sadece iyileri övmek, iyiliğin önemini anlatmak ve adaletin tecellisini izah etmek için asıl oyuncuya replik veren, matematik karşılığı "etkisiz eleman", futbol literatürü ile forvete gol atması için topu paslayandır derim.
ESERLER VE FİKİRLERLE YAŞAMAK
Hâlâ İsmail Dede Efendi'yi anarız şarkıları dillendikçe ve Kemani Serkis Efendi, Buhurizade Mustafa Itri Efendi gibi nicelerini. O dönemlerde, sanatkârlara "Efendi" diye hitap ederlermiş, ne büyük bir saygı, ne büyük bir hürmet! Demek ki yaşatılmaya değer bir meziyet. O şarkılar ki söyledikçe dilden dile ne bestekârı ne söz yazarı ölür. O şarkılar ki şarkıcılara bile ölümsüzlük bahşeder, seslendirenleri tarihe altın harflerle nakşeder.
Kitaplar da böyledir, okundukça asla unutulmaz yazarları ve okudukça hayret ederiz ki günümüzde bile hâlâ geçerlidir kuramları. İnsan, her dem aynı kurnaz ve işgüzar insandır çünkü ve doğru doğrudur, doğru tektir, değişmez zamana göre. İster Tolstoy oku ister Stefan Zweig, Victor Hugo veya Sabahattin Ali. Memata ermiş büyük bir değerdir artık onların hem eserleri hem fikirleri.
Milattan önce bilmem kaçıncı yüzyılda yapılan tanrı heykelleri, Hititlerin aslanları, Mayaların rölyefleri, Mısır'ın piramitleri, Sümerlerin tabletleri ve günümüzde hâlâ işlevini koruyan büyük mabetleri, kurnalarından buz gibi sular akan hayrat çeşmeleri. Kiminde ne tarih yazılıdır ne de bir isim. Bilmesek de gıyabında anarız o büyük sanatkârları ve kadim medeniyetleri.
İNSAN, HER DEM İNSAN
Şu bir gerçektir ki sanatçının fikirleri veya eserleri ancak sanata dönüştüğünde ölümsüzlüğe erişir, tıpkı Michelangelo, Leonardo da Vinci ve Mimar Sinan gibi. Alelade bir cami, han veya köprü değildir Mimar Sinan'ın yaptıkları, inşasında büyük bir matematik dehası saklı olan son derece estetik sanat eserleridir. Henüz çözülemeyen pek çok gizem ve akıl barındırır.
Gel de hayran olma, yıllara meydan okuyan, büyük depremler atlatıp hâlâ dimdik ayakta duran bu şaheserlere ve ustasına!
Her dem sevgi ve rahmetle yâd ederiz Mevlana'yı ve Şems'i. Mesnevi ve öğütleridir onları yaşatan. Kaç yüzyıl geçmiş aradan ve hâlâ feyz alırız o yazılanlardan ve yine anlarız ki ister tasavvufi olsun okuduğun savlar ister dünya edebiyatından insan her dem insan, değişmez hiç tabiatı, insan, aynı nankör insan.
Ya hayatta yaşarsın sadece ya da hem hayatta hem mematta.
İşte hayat, işte memat. Yaşamak veya sonsuza dek var olmak.
Yalancı mıyım?

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat