HAYAL

Cezmi ANCİL/YAZAR

27 Haziran 2022 21:09
A
a

Hayallerimle birlikte uyumak istedim huzur içinde. Rüyalarımın bile araya girmemesini istedim. Kendi güzelliğinde kalsın ruhsal evrenin bir kıyısında. O evreni hayal etmek bile insan ömrünün alamayacağı bilinmezliklerle güzel, bilinmezlikleriyle bir hayal.
Çaresiz kalınca sığınırız ya çoğunlukla oraya. Hayalini kurarız bir anlık mutluluk için. Kendi kafamızda tasarlarız görmek istediklerimizi. Yaşamdan sevdiğimizi de yanımıza alırız çoğunlukla. Birlikte kurarız o güzel görmek istediğimiz hayali.
Ne büyük bir evrenmiş hayal! Uçsuz bucaksız. Sonsuz güzellikler, sonsuz rengârenk çiçekler, ağaçlar, denizler, nehirler…
İnsan eli değmemiş insanın doğal âlemi hayal.
Yaşamı kendine zehir etmede yoktur üstüne insanoğlunun. Savaş, açlık, kuraklık, cinayet, açgözlülük, doyumsuzluk, riyakârlık, politik açgözlülük… Hayali bile yok. Nefret dünyası uzaktır hayal dünyasına. Girince o evrene rüyaların bile uyandırmasını istemezsin. Güzel bile olacak olsa “Kal lütfen, şimdilik!” dersin rüyalarına. Sonra “Gel güzelim.” dersin. Baş başa kalmak istersin hayalinle çünkü kendi özgür dünyan. Kimsenin erişemeyeceği bir dünya. Milyarlarca insanın ayrı ayrı ama aynı güzellikte, barış içinde yaşadığı aşkla sevgiyle kurulmuş bir dünyadır hayal.
 
Kendi seçtiklerinle el ele olabilirsin kurduğun hayalinde. Sevişirsin istediğin bir köşesinde hayalinin. Yemek yer, uyuyabilirsin sevdiklerinle. Seyahat edebilirsin bir kıyıdan başka bir kıyıya. Yüzebilir, oynayabilirsin çocukça, kendi dünyanın hayalinde. Tuttuğun takımın bile şampiyonluğunu kutlarsın. Şikesiz, kayırmasız, rantsız…Açlık yok, evsizlik yok, savaş yok, sömürü yok, vurma ve kırma yoktur insanın hayal dünyasında.
 
Sabah uyanmak istedim hayallerimin güzelliğine inanmak istercesine, yüzüm tebessüm ederek. Yanında sevdiğin ya da sevdiklerin ya da bütün ülken hep beraber. Gerneşerek, öpüşerek, yılışarak ya da yapayalnız ama umutla gülümseyerek. Neşeyle duş yapmak isteği ya da kahve içmek keyfi. Hayalindeki işe gitme rahatlığı ya da alışverişe çıkabilme rahatlığı. Alışveriş insan psikolojisine iyi gelirmiş. Hayalinde yaşattığın dünyada kendin çizdiğin resimle tabii. En güzel çerçeveyle ruhunda asılı olan hayal.
Dışarı baktığında uyanırsın oysa rüyalarından da hayallerinden de. Bırakmazlar hayal bile kurmanı. Dünyayı cehenneme çevirmekte de üstüne yoktur insanın. Hayal bile kurmaya gerek olmadan. O güzelim ortak mekânı “Daha nasıl güzelleştiririm, zenginleştiririm, ortaklaştırırım?” tasasına düşmeden en kolayından saçma sapan, uyduruk gerekçelerle cehennemi kapımıza getiririz insan olarak.
 
Tereddüt ve tedirginlikle sığınırız yine hayallerimize. Orada bile tedirgin oluruz biri uyandıracak diye. “Hayal kurma yaşam hakkımı bile elimizden alacaklar.” diye korkarsın. Tedirgin olarak kıvrılırsın bir köşeye. Sığınırsın o güzelim evrene. Canlanmasını, yeryüzüne inmesini istersin hayalinin. Kollarını açar, ona sarılmak istersin uyanınca. Sevdiklerin yanında. Koca bir dünya. Yepyeni. Yeni bir insanlık.
Tereddüt etmeden hayallerimizin peşinde koşmadıkça hayal bile hayal.
En azından hayalle birlikte uyanmak.
Ya hep beraber ya da…
Hep beraber ne güzel bir dünyadır hayal!
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat