HANGİSİ DAHA MODERN? TÜRKİYE TÜRKLERİ Mİ, ALMANYA TÜRKLERİ Mİ?

Songül ŞAHİN/YAZAR

16 Eylül 2021 21:58
A
a
Gelenek ve göreneklerimize bağlı kalmak bizler için çok önemlidir: Ana babaya saygı duymak, yaşlılara hürmet göstermek, bayramlarda birlikte olmak ve daha birçok şey. Tüm bunları bir yandan eksiksiz yürütürken bir yandan da zaman kavramı var. Zamana ayak uydurmak, en az gelenek ve göreneklere ayak uydurmak kadar önemli. Teknoloji çağının da vermiş olduğu bir baskı ile her şey hızlıca ilerliyor. Bu hıza yetişebilmek, içinde bulunulan ülkenin hayat koşullarına uyum sağlamak büyük etken teşkil ediyor. Peki, kulağa çok basit gelen bu iki olguya aynı anda uyum sağlamak ne kadar kolay? Gelenek ve göreneklere mi yoksa yaşadığımız ülkeye uyum sağlamak mı bizi daha ileriye götürür?
ALMANYA’DAKİ TÜRKLERİN GELENEKLERE BAĞLILIĞI
Bu iki soru Almanya ve Türkiye’deki Türkler arasında büyük rol oynuyor. Zira Almanya’da yaşayan Türkler, “Gelenek ve göreneklerimize bağlı kalalım.” derken bazen çok geride kalabiliyor. Türkiye’deki Türkler yeniliği ailece görüp birlikte kabul ediyor. Almanya’daki biri için de yenilik en son gördüğü şeydir. Onun için 2010 yılında, Türkiye’de hit şarkı ne ise 2021 yılında da hit şarkı hâlâ odur. Almanya’dan bir aile, Türkiye’de sevgilisini ailesi ile tanıştıran birini gördüğünde âdeta şok olur. Onlara göre gelenek ve göreneklerimizde böyle bir şey yoktur çünkü onlar Türkiye’deyken böyle bir şey yoktu oysa Türkiye bu değişimi ailece görmüş, benimsemiştir. Almanya’daki çoğu ailede bu durum felakettir, gelenek ve göreneklere terstir. Türkiye’deki ailelerse çocukları ile birlikte bu duruma alışmıştır ve bu da göreneklerin bir parçası olmuştur. Önemli olansa şu: İki nesil birlikte görüp kabul etmiştir. Almanya’daki ilk nesil olan ebeveynler genelde bu duruma karşı çok katıdır. Bu yüzden çocuklarda uyum sorunu fazla olabilmektedir. Almanya’daki son nesil olan gençler ve çocuklar, bu uyum sağlama problemi yüzünden çok zor durumlar yaşamakla karşı karşıyadır. Ne Türkiye’ye tam uyum sağlayabiliyor ne Almanya’ya. Türkiye bazı konularda ilerlerken onlar en son hâlinde kalır. Almanya’daki biri estetik yapacağını söyleyince bütün akrabalar birbirine telefon eder, “Duydun mu ne olmuş?” derler. Türkiye de ise markete gider gibi estetik yapılır. Bu, bir kültür olmuştur ve kimse kimseyi ayıplamaz.
UYUM SORUNU
Ailelerin “Çocuğumuz Almanlaşmasın.” kaygısı birçok dengeyi altüst edebiliyor. Almanya’ya uyum sağlayamamıştır çünkü aile, gelenek ve göreneklere bağlı kalmadığı gerekçesi ile çocuklarına sürekli psikolojik baskı yapmıştır.  Çoğu kişi de ne yazık ki birbirlerinin çocuğunun arkasında konuşur. İlginç ama gerçek. Bu baskılar altında Almanya’da yetişen birine verilen sorumluluk çok fazladır. Almanya’daki Türklerin başarı seviyesi ise bu ayrıntı da gizlidir. Her iki ülkenin yaşam tarzına uygun şekilde yaşayıp çocuğunu bu yönde destekleyen ailelerin çocukları çok başarılı bireyler olabilmektedir.
Modernlik elbette sevgilisini tanıştırmakta ya da estetikte değildir. Modernlik, yaşadığı çağa ve değişimlere uygun ölçüde ayak uydurmaktır. Almanya’daki Türklerin iki ülke arasında kalmışlığı, onları belirli bir zamana bağlıyor ve orada neredeyse hapsediyor. Bu esnada Türkiye, değişimleri yaşayarak çoktan benimsemiş oluyor. Öyle olunca Türkiye’dekiler ile mesafe açılıyor. Almanya’dakiler ise bu duruma her seferinde çok şaşırıyor. Bu duruma ayak uydurmak ebetteki kolay değildir. Her aile en doğrusunu yaptığına inanarak karar alır ama çocuklarına Almanya ayak uydurmalarını kolaylaştırırlarsa daha sağlıklı olur. Her sene Türkiye gitmenin ise aradaki uyumu çok daha kolay yakalamalarına yardımcı olacağı kanısındayım. Tabii uçak biletlerinin biraz daha uygun olması gerektiği de unutulmamalı.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat