HAMBURG’A BİR TREN SEYAHATİ

Remzi UYSAL/YAZAR

19 Ağustos 2022 23:43
A
a

Almanya’da, 2022 Haziran ayından itibaren yürürlüğe giren ülke içinde, bölgesel trenlerin ikinci sınıf vagonlarında geçerli aylık dokuz euroluk bilet uygulamasından, bir defa da olsun Liman Kenti Hamburg’a yaptığım ziyarette yararlanmak istedim. Tren yolculuklarını bir başka severim. Dokuz yaşıma geldiğimde yaşamımda at dışında bindiğim ilk ulaşım aracı pistonları buharla çalışan ve kara tren diye de bilinen marşandiz olmuştu. Marşandizler, uzun yolda içeride hareket etme olanağı tanıması, etrafı temaşa, yazıp okumaya izin vermesi ve en önemlisi kara yolları araçlarından daha güvenli olması nedeniyle tercih ediliyordu. 
 
Sınıf sözcüğünün, bir okulun öğrenim yapılan derslik odası olarak tanımlanması ne kadar güzelse ulaşım araçlarında insanlar arasında yaşam kalitesi, ırk ayrımı ve sınıfsal farklılığa işaret etmesi ise o kadar çirkin, can yakıcı ve iğrençtir.  
 
DOSTLARLA SOHBET
 
Bugün başkonsolosluğumuzdan bana dönüşü fazlasıyla geç olan 10 yıl uzatılmış yeni pasaportumu alırken uzun zamandır görüşemediğim bir iki dost ile Türkiye ve yabancılar politikası konularını değerlendirme olanağını bulacağım. 
 
Almanya’da ulaşım araçlarında maske zorunluğu geçerli. Böyle olması iyi zira koronavirüs pandemisini ciddiye alıp tedbirlere uyarak hem kendimizi hem de yakınlarımızı korumuş oluyoruz. 
 
Bugün hava ısısı, 28 derece. Hafif de yağmur serpiştirdi. Yağmur serpiştirince hava ısısının düşeceği düşünülür genelde. Tam tersi diyebiliriz. Neden mi? Yağmur dinince çimen ve ağaç yapraklarındaki yağmur tanecikleri, buharlaşıp havada nem oranını artırır ve hissedilen sıcaklık iki üç derece artar da ondan. 
 
Bu mevsim iklimde hava ısısına artı demeye “Arif’e tarif gerekmez” tabiri ile gerek olmasa. 
 
Herkese bol sağlık dileklerimle! 
 

 
1000
icon
Eser Aykan 6 Eylül 2022 07:45

Samimi ve içten bir yazı.Teşekkür ederiz Remzi Uysal 🙏

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat