GURUR DUYUYORUZ AMA KULLANMIYORUZ!..

Tevfik KARA ( Yazar )gazetehamburg.com

18 Aralık 2020 21:39
A
a


Eylem olmadı mı vizyon bir rüyadır. Vizyon olmadan eylem ise zaman geçirmektir. Eyleme sahip bir vizyon, dünyayı değiştirebilir.“ (Joel Barker)
Şu anda, tüm insanlığı tehdit eden koronavirüsün aşısını yani çaresini bulan, iki Türk doktor. Kim olduğunu elbette biliyorsunuz ama ben yine de tekrar edeyim.
Almanya’da yaşayan Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci bu aşının mucitleri. Bu ikili, kurdukları biyoteknoloji firması BioNTech’in bünyesinde aşıyı bulup ürettiler ve daha sonra Amerikan firması Pfizer ile iş birliği yaptılar. Aşı yakında tüm insanlığın hizmetinde olacak.
Bu aşamada, Alman siyasetçiler, Türk kökenli bilim insanlarını tebrik edip övgüler düzdü. İngiliz Financial Times Gazetesi Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’yi yılın insanları olarak seçti.
Emin olun ki sırada Nobel Ödülü var.
ERDOĞAN DA TEBRİK ETTİ AMA…
Angela Merkel ve Armin Laschet tebrik eder de Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki Türk kökenli bilim insanını hiç tebrik etmez mi?
Elbette o da tebrikten geri kalmadı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu Covid-19’la Mücadele Özel Oturumu’na video mesaj gönderdi ve şöyle dedi: “Aşı çalışmalarında önemli bir başarıya imza atan, oturuma da çevrim içi iştirak eden BioNTech Firması’nın kurucuları Profesör Uğur Şahin’i ve Doktor Özlem Türeci’yi huzurlarınızda şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum.
TEBRİK VAR AMA TALEP YOK
Buraya kadar her şey normal…
Aşıyı icat edenler Türk bilim insanları. Herkes, Türkiye’nin de BioNTech/Pfizer ortaklığında piyasaya sürülecek olan aşıyı kullanmasını beklerken Türkiye tam tersini yaptı.
Türkiye, Çin’in ürettiği CoronaVac“ aşısını kullanacağını ilan etti. 50 milyon CoronaVac aşısı sipariş eden Türkiye’nin tutumu, herkesi bilmem ama beni şok etti.
TEK BATILI ÜLKE TÜRKİYE
Koronavirüsün başlangıç noktası olan Çin’in ilaç şirketi Sinovac’ın ürettiği CoronaVac aşısına Batı ülkeleri arasında sadece Türkiye’den talep geldi. Launchandscalefaster.org sitesindeki bilgilere göre Çin aşısını şu ana kadar sadece Endonezya ve Türkiye sipariş etti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aralık ve Ocak aylarında 20’şer milyon ve Şubat’ta en az 10 milyon doz olacak şekilde, toplamda 50 milyon doz Çin aşısı sipariş ettiklerini duyurmuştu.
Hem kendimizi Batılı olarak kabul ediyoruz hem de gidiyoruz ne olduğu belli olmayan Çin aşısına talip oluyoruz.
Yani kendi özbeöz evlatlarımızın icat ettiği aşıyı değil, Çinlilerin aşısını tercih ediyoruz.
Bana göre eylem ve söylemlerimizde samimi değiliz ya da kendimizi hala Batılı olarak görmüyoruz. Galiba biz gerçekten Ortadoğuluyuz.  
ÇİN AŞISI NE KADAR GÜVENLİ?
Çinlilerin yaptığı aşı kadar güvenli?
Tüm Batı dünyası, en güvenilir aşıyı tercih ederken bizim Çin aşısını tercih etmemiz ne kadar mantıklı?
Valla sizi bilemem ama ben Çinlilere pek güvenmiyorum.
Otomobil, ilaç, araç, gereç vesaire denildiğinde, Alman malını tercih ediyoruz ama söz konusu aşı olduğunda “Made in China” diyoruz. Bana hiç ama hiç mantıklı gelmiyor.
Tabii ki 1928 yılında kurulan aşı merkezi Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nü 2011 yılında kimler kapattıysa onları da Allah’a havale ediyorum.
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat