GÜNEŞ BALONU PATLADI

Tevfik KARA ( Yazar )gazetehamburg.com

20 Kasım 2020 21:28
A
a
A Milli Futbol Takımımız, UEFA Uluslar B Ligi 3. Grup 6. ve son maçında, deplasmanda Macaristan’a 2-0 mağlup olarak C Ligi’ne küme düştü.
Benim için sürpriz olmadı.
Niçin olmadı?
Fatih Terim’in kebapçı vakasından sonra tekrar A Milli Takım’ın başına Şenol Güneş getirildi. Sanki getirilince güneş yeniden doğacaktı. Nitekim Şenol Güneş’in de çare olmadığı görüldü ve Güneş Balonu patladı.
İddia ediyorum ki Türkiye’nin şu andaki mevcut kadrosu, bir Okan Buruk, Erol Bulut, Aykut Kocaman, Çağdaş Atan, İrfan Buz veya başka bir teknik direktör yönetiminde, Avrupa’da ilk 5’e rahat girer.
Bizse hâlâ Fatih Terim ve Şenol Güneş etrafında tavaf yapıyoruz. Bana göre bu jenerasyon misyonunu tamamlamıştır. Yerine yenileri gelmelidir. Bırakın Milli Takım’da görev yapmayı, bence artık emekli olmalıdırlar.
Türkiye’nin artık bu ikiliden kurtulma zamanı geldi geçiyor.
MEVCUT KADRO
Şu andaki mevcut kadronun çoğunluğu yurt dışında oynuyor. Diğer yarısı ise yurt dışında eğitim almış. Demek hepsi kaliteli futbolcular. Demek oluyor ki “Yağ var, un var, şeker var, su var ama helva yapacak usta yok.”.  
Şenol Güneş’in tekrar kurtuluş ya da diriliş olarak A Milli Takımı’nın başına getirilmesi hatadır. “Avrupa şampiyonasına katılma hakkı elde ettik.” diyeceksiniz.
E, o kadarcık da olsun birader!
ÇÖZÜM: YABANCI YASAĞI
Buraya kadar eleştiri yaptım. Elbette eleştiriyi herkes yapar. Peki, çözüm nedir?
Çözüm şu: Türkiye liglerinde cirit atan yabancı futbolculara kısıtlama getirilmelidir.
En fazla 5 veya 6 yabancı olmalıdır. Bundan fazlası haramdır. Yazıktır ve günahtır. İpini koparan Türkiye’ye geliyor veya getiriliyor.
Elbette yabancıya karşı değilim. Yabancı gelsin ama kaliteli yabancı getirilsin. Böyle sıradan yabancılar getirilerek yerli futbolcuların önü kesiliyor, gelişimi engelleniyor.
Son 15 yıldan beri Türk futbolundaki çöküşün asıl sebebi yabancı furyasıdır. Eğer önlem alınmazsa Türk futbolu biter ya da işte böyle küme düşer.
Son söz: “Bize yine bizden fayda var. Bu yüzden ille de yerli.      

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat