GÖÇMEN KUŞLAR

Cezmi Ancil/YAZAR

28 Eylül 2021 22:03
A
a
Güneş ışınlarının cezbedici sıcaklığının, kimi coğrafyaları terk etmeye başlamasıyla beraber göçmen kuşlar da yeni ve daha sıcak ülkelerde yeni bir yaşama doğru son hazırlıklarını yapmaya başladı.
 
Kimi gruplar yola koyuldu bile. Gruplar hâlinde, kümeleşerek. Üçer, beşer, yedişer ve dokuzar, hatta on birli, on üçlü gruplar hâlinde, yeni umutlara kanat çırpmanın özgürlüğünde. Belki neşeyle belki ülkeye son kez bakarken “Tekrar görüşeceğiz.” dercesine son bakışları arkada bırakarak.
 
Göçmen kuşlar tek sayılı uçar genellikle. Üç, beş, yedi ve daha fazla tekli sayılarla. Demokrasi geleneğindenmiş. Yol boyunca ve yeni ülkelerinde yaşamı organizasyonda görev ve iş bölümü için görüşler alınırken çoğunluk sağlansın diye. İkiye karşı bir, üçe karşı iki, beşe karşı dört gibi. Kavgasız, gürültüsüz. Birbirine tahammül ederek, saygı duyarak, kabullenerek.
 
Yol boyunca da en önde bir lider konumunda, bir öncü uçar. Herkes V şeklinde uçarak onu takip eder. V zafer demekmiş. Fransızcadan bütün dillere geçmiş. Victoria’nın kısaltılarak sembol olmuş hâli. Aynı zamanda bir isim, amaca ulaşmanın ismi: Victoria.
 
Yol boyunca da demokratik yapı devam eder. Sırasıyla en arkadaki, liderliğe geçmek için en öne gelir ve bir önceki lider arkaya geçer. Lider tez yorulur. Rüzgâr kırıcıdır o. Rüzgârı herkesin kanadına eşit dağıtarak kolay uçması için gücüyle rüzgârı dağıtır. Yol boyunca lider değişimi adil ve muazzam bir anlayışla değişir.
 
Yolda hastalanan veya yaştan dolayı dayanamayanlar olması da muhtemel. Geçici konaklamalar olur. Hasta ya da yaşlı olan, dönüşte alınmak üzere geçici bir yerleşim yerine bırakılır. Yanına belki de bir refakatçi bırakılır. Belki de arkadan gelen başka bir gruba katılarak dayanışma örneği sergilenir. O grup, ayrımcı davranmamıştır hiç. Hoşgörü evrenseldir kendi doğallığı içinde.
 
Göçmen kuşlar yeni ülkeler görür yol boyunca, yeni yerleşenler. Ülkelerini kurar. Şarkı söyler hep beraber. Issız, bucaksız verimli arazileri adil ve dostça paylaşır. Her canlıyı barındıracak zenginliğe sahip coğrafya. Sıcacık bir yuva için ortak bir çaba ve hoşgörü, uzun yolculukta en önemli silah. Azim ve başarıya olan inanç. Yalnız bırakmamak. Tekleşmemek. Terk etmemek. Yalnızlığa itmemek. Unutmamak.
 
Göçmen kuşlar, yeni yurtlarına geldiğinde diğer yerleşiklerle de dostane ilişkiler içinde yeni yurtlarını kurar. Sorun çıkması kadar doğal bir şey olmayacağını bilir. Demokratik işleyişleri içinde anlaşmazlık ve sorunları aynı duyarlılıkla çözer. El birliğiyle yeni yurtlarını kurar. Yine iş bölümü yapar ve sıcacık yuvalarına çekilir.
 
Ta ki tekrar eski yurtlarına dönünceye kadar ya da coğrafyanın kendilerine sunduğu koşullar içinde başka yeni yurtlar kurana kadar.
Hepsine sahip olmanın en güzel ve en kolay yolu, birlik ve beraberlik içinde hoşgörü ve eşit emek paylaşımı. Adil bir organizasyon ve tahammül. En önemlisi de başarmaya olan inanç.
 
Onları örnek almak çok mu zor acaba?
Zor tarafı insan olmamız galiba.
 
Ya da olamamak.
 

 
1000
icon
Celil 28 Eylül 2021 22:18

Şimdi aklıma disarda kalan öğrenciler geldi ev kiraların 5 katına çıkaran insafsız ev sahipleri bunları hikayeden öğrenci sayanlar keşke bu yazıyı okusalar yüreğine sağlık abim

0 0 Cevap Yaz
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat