GİZLİLİK İÇİNDE YAŞAYAN DERTSİZ ÖLÜR

Gülten ABACI/YAZAR

3 Kasım 2022 01:05
A
a

Hiç düşündünüz mü? Eskiler ne güzel söylerdi bize: “Kızım sırrını söyleme kimseye, her zaman gizli tut. Dostunun dostu var, o da söyler dostuna. Sonra saman doldurur postuna.” Bu sözler yaşamda edinilen deneyime dayanır.
Biz, her zaman bir şeylerin yolunda gitmesi ve yaşamımızda bir şeylerin eksik kalmasından korktuğumuz için birilerine güveniyoruz. Sonrasında ise çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Etrafımızda tanıdığımız ya da tanıdığımızı zannettiğimiz insanlara öyle büyük anlamlar yüklüyoruz ki bu anlamların kendimize de verilmesini bekliyoruz. Onları kendimiz gibi zannediyoruz ve tüm sırlarımızı paylaşıyoruz. Düşünmüyoruz ki zamanla yaptığımız iyilikler nefrete dönüşür. Sonunda üzülen taraf biz oluyoruz. Sırrımızı paylaşacak insanı tanımak öyle kolay olmamalı. Onun nasıl, konuştuğuna, davranışına, başkası için ne söylediğine, öfkelenince ne yaptığına bakmalıyız çünkü bu tür davranışlar, o insanın iç dünyasının aynasıdır. Bir kişiye sır diye söylediğiniz şeyi o kişinin sakladığını düşünmeyin çünkü sır dediğimiz şey iki kişinin bildiği değildir. Boşuna dememişler büyüklerimiz “Arkadaş tartışırken, kardeş de paylaşırken, dostlar savaşırken belli olur.” diye.

DOST BİLDİKLERİMİZ DE SAĞLAM YERİMİZDEN VURUR BİZİ

Gün gelir, arkadaş bilmezden, kardeş görmezden gelir. Dost bildiklerimiz de sağlam yerimizden vurur bizi. Bu yüzden her türlü sırrımızı dost bildiklerimize söylememeliyiz. Gizemli olalım. Unutmayalım ki sır söyleyene kadar bizim esirimiz, ağzımızdan çıktığı zaman ise biz onun esiriyiz.
Aslında sır saklamak bizim irademizle ilgili bir sınavdır. Bunu başarabilirsek mağdur olmayız. Başkasının sırrını sana söyleyen, senin sırrını da başkasına söyler. Her zaman dikkat etmemiz gereken en önemli şey, bugün konuştuğumuz dostumuzun yarın en büyük düşmanımız olabileceğidir. Bu ihtimalin gerçekleşebileceğini asla unutmayalım.
Gizlilik bu yüzden çok önemlidir. Görmedim, duymadım, bilmedim.
Bazen de böyle olalım.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat