GİRESUN ve TRABZON MEDYASI

31 Ağustos 2016 14:45
A
a
“Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir” (M. Kemal ATATÜRK)
Memlekette kaldığım üç haftalık süre içinde ayırım yapmaksızın her gün İstanbul kaynaklı ULUSAL gazeteleri takip ettiğim kadar, aynı zamanda YEREL gazeteleri de takip ettim.
YEREL gazeteler  derken her gün GİRESUN ve TRABZON gazetelerinden birer veya ikişer tane alıp inceleme ve okuma fırsatım oldu.
KİMSE beni yanlış anlamasın!..
Emeğe saygım sonsuz. Kendim de ALMANYA’da 10 yıl boyunca YEREL gazete çıkardım. Her hangi bir gruba veya cemaate bağlı olmadan,  BAĞIMSIZ  olarak gazete çıkarmanın zorluklarını en iyi bilen ve yaşayanlardanım.
 BU yüzden kimse  yazdıklarımdan alınıp-gücenmesin. Kısacası “öküz altında buzağı aramasın”
Benim için okunan; kitap, dergi, gazete gibi şeyler  KUTSAL denecek kadar kıymetli ve önemlidir. Zira yazılan kitap, haber, makale ve şiir gibi eserlerin  kafa yorarak meydana getirildiğini, bir emeğin ürünü olduğunu  bilirim.
Değişik GİRESUN ve TRABZON gazetelerini hemen hemen hergün aldım ve inceledim. Açıkca itiraf etmem gerekirse TRABZON gazetelerine BAYILDIM!..
Adamlar adeta ULUSAL gazete gibi gazete çıkarıyorlar. Kimse kusura bakmasın ama GİRESUN gazeteleri çağın gerisinde kalmış. Sanki AMATÖRCE’sine çıkarılan gazete hüviyetindeler. Sözüm yazılı gazeteler için geçerli. İnternet medyasında eşitiz. Zira orada koşullar da eşit.
İSİM  vermiyorum ama herhangi bir TRABZON gazetesini aldığınızda diğer günlük ULUSAL gazetelerden birisini almanıza gerek yok! Zira MEMLEKET haberlerinin haricinde DÜNYA ve TÜRKİYE genelinden de haberleri bulup, okumanız mümkün. İçerik zengin, renk arıyorsanız var. Format  derseniz tıpkı ULUSAL gazeteler gibi. Yani TRABZON gazetelerinde ne arıyorsanız var.
GELELİM bizim GİRESUN gazetelerine; yine isim vermiyorum. Versem ön yargılı olduğumu ya da karalama yaptığımı düşünecekler. GİRESUN’da yayınlanan tüm günlük gazeteleri alıp okudum. Baştan da söyledim benim için okunan herşey KUTSAL’dır.  İçerik derseniz yok. Renk derseniz bazılarının birinci ve son sayfaları renkli. Format derseniz Tabloid  veya Berliner formatları hakim. İçerik olarak ta hemen hemen hepsi birbirinin kopyası. Kendi ürettikleri araştırma ve haberler az. Tamam ücretleri adeta SEMBOLİK. Ama GİRESUN gazetelerini aldıktan sonra mecburen bir de ULUSAL gazete almak zorundasınız. Zira bizimkiler de memleket haberlerinin haricinde birşey yok.
BİLİRİM ki bu iş için güçlü bir maddi  kaynak gerekli.  Elbette arz-talep meselesi de önemli. Demek ki GİRESUN’da okumaya karşı bir talep yok!.. Demek ki GİRESUN gazetelerini çıkaran arkadaşların gücü bu kadar.
GİRESUN gibi nüfusu (merkez) 100 olan bir şehirde  GAZETE sayısı da çok fazla bence. Tirajları bin-iki bin olan bazı gazeteler güç birliği yapıp şöyle MÜKEMMEL  bir gazete çıkaramazlar mı? Hala biz de; “az olsun benim olsun” mantığımı hüküm sürüyor. Oysa birleşerek OKUYUCU’yu her yönden tatmin edecek bir gazete çıkarsalar, GİRESUN’un sınırları dışına da çıkabilirler.

BİR çok GİRESUN gazetesinin şehir dışına (ilçere) bile çıktığını sanmıyorum. Çıksa bile düzenli çıkamıyordur. Zira bunun bir GÜÇ meselesi olduğunu ifade etmiştim. GİRESUN’un nüfusu 430 bin. Bir o kadar’da İstanbul’da yaşıyor. Ankara, İzmir, Bursa ve yurtiçi-yurtdışındaki Giresunluları sayarsak yaklaşık 1 milyon 300 civarında GİRESUNLU olduğunu tahmin ediyorum.  Böyle bir NÜFUS’a sahip olan GİRESUN’a artık ULUSAL gazete yakışmaz mı?
Eğer MEDYA’nız güçlüyse; siyasi, ekonomik ve sportif alanlarda da SES getirirsiniz. Değilse ezilmeye ve küçülmeye MAHKUM’sunuz. Tıpkı bugün olduğu gibi.  Zira GİRESUN; Trabzon ile Ordu’nun arasında  eziliyor ve küçülüyor.
Diyeceksiniz ki; şehir büyüyor! Büyüme binaların yapılmasıyla değil. Eğitim, ekonomi ve siyasetle olur. Biz de hangisi var?
Diyeceksiniz ki; BAKAN’ımız var? Evet birileri bizi GÖZETLİYOR misali BAKAN’ımız var. Zaten o büyüğümüz de bizi Ordu’nun bir ilçesi yapmaya kalmadı mı?
SON SÖZ: Gelişmenin ve büyümenin en önemli faktörlerinden birisi de MEDYA’dır. GİRESUN  medyası ULUSAL düzeyde temsil edilmediği sürece biz  FİGÜRAN olarak kalırız vasselam!..

        
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat