GEŞMİŞTE YAŞAMAKTAN KURTULMAK

Gülten ABACI/YAZAR

13 Nisan 2022 01:18
A
a
Hepimizin geçmişte yaşadığımız olaylardan ruhumuzda mutlaka bazen küçük, bazen büyük; yaralar, üzüntüler ve izler vardır. Başkalarının incitici sözleri, yanlışları, kötü sözleri, ahlaksızca, düşüncesizce bulduğumuz davranışlarıyla karşılaşmışızdır. Çocukluğumuzdan itibaren maruz kaldığımız davranışların hepsi bizleri bunaltmış, korkutmuş, kendimizi değersiz görmemize neden olmuş ve tüm bedenimize, bilinçaltımıza bir yük olarak kaydedilmiştir.
Tüm bu olanlar, bizim kapasitesine bağlı olarak gelişiyor, birikiyor dolup taşıyor, sınırımızı zorluyor ve bizi bedenen, zihnen ve ruhsal olarak çok büyük rahatsızlığa, hastalığa sürüklüyor. Bunlar başkalarının kaldıramayacağımız yüküdür. Kimi insanlarda bu yükler, bu yaralar kabuk bağlıyor ve onun ölene dek etkisinden kurtulamamasına yol açıyor, bazılarında ise durum tam aksine kendi kendine iyileşebiliyor.
YAŞANILANI KABUL ETMEK
Örneğin geçmişinde çok acı şeyler yaşamış, tecavüze uğramış, kötü muameleye maruz kalmış, alması gereken sevgiyi alamamış, tacize uğramış, sevilmemiş, değer görmemiş insan olarak yapacağımız ilk şey bu yaşadıklarımızı kabul etmemizdir.
Geçmişiyle ilgili yarası çok olan insanlar zihni ile âdeta durmadan savaş hâlindedir. Durmadan kendisini “Bu benim hatamdı, keşke böyle yapmasaydım!” şeklinde öfke ve suçluluk duygusu ile yaşamaya mahrum bırakır. Aslında yaşanılan ve biten şeyler için üzülmek yerine bizlere bu yaraları açan insanları bulup yüzleşmek gerekiyor fakat bu yüzleşmeleri karşı taraf kabul etmeyebilir.
Onlar bununla yüzleşmemiş olabilir. Geçmişte yaşadığımız ne varsa içimizde her zaman bize suçluluk duygusu veriyor. “Bu benim hatamsa ya ben kötü bir şey yaptımsa.” diyerek suçluluk duyuyoruz. Oysaki bu sıkıntılarımızı çok sevdiğimiz veya güvendiğimiz yakınımızla paylaşırsak suçluluk duygusu azalacak ve bu durum, kendimizi çok daha iyi hissetmemize neden olacaktır.
GEÇMİŞ GEÇMİŞTİR
Bizi değerli kılan ise bu yaşadığımız olaylardır. Onlar bize birer tecrübe kazandırdı, olgunlaştırdı. Dünün geri gelmesini beklemeyelim. Geçmiş geçmiştir. Dün bitti, asla geri gelmeyecek. Yarın ise belirsiz. Önemli olan, şu anı yaşamamız ve sahip olduğumuz şeyler için şükretmemiz.
Unutmayalım ki geçmişimiz bizim öğretmenimizdir! Can Yücel ne demiş? “Ne geçmişe saplanıp kalacaksınız ne geleceğin düşlerini kuracaksınız. Ömür dediğiniz şu andır. Onu da hak ettiğinizde yaşayacaksınız.”
Sevgilerimle.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat