22 Haziran 2020 17:25
-A +A
Regiman Deniz

Gerçek ve Uydurma Dünya Arasında Gidip Gelmeler Üzerine

Regiman Deniz ( Yazar )gazetehamburg.com

Friedrich Nietzsche, çekiçle felsefe yapma denemesinden bahseder; “Yeni putlar dikmiyorum ben, önce eskiler öğrensin, balçıktan ayakları olmak ne demekmiş. Putları devirmek- asıl zanaatım bu benim” der. Bu sözüyle felsefi söylemini kurarken, iletişimin temel ödevlerine de vurgu yapar. Kendi kendimize katılaştırıp, taşlaştırdığımız ve yüreğimize oturttuğumuz putlara dikkat çeker, tıpkı bir iletişimci gibi yanılgılara düşmememiz için ipuçları verir.
Nietzsche Putların Alacakaranlığında kitabında bu yanılgılara değinir. Nedenler ve sonuçları birbirine karıştırmak, benzerlikleri birbirleriyle bir gibi görmek kavram karmaşalarına yol açmaktadır. Kesin yargılarla ahkâm kesmenin sonucunda, dikte edilen iletiler yanlış bir dünyayı yansıtabilmektedir. İç gerçeklik aslında gelişmemiş bir psikolojidir. İrade ve egonun çok daha üzerinde psikolojik süreçleri içermektedir ve hepimiz hayali nedenler yanılgısına düşebiliriz.
Bu noktada iletişim kuramları çerçevesinde olan popüler ikonoloji kavramı da Nietzsche’nin bahsettiği putlaştırmanın bir çeşidi olarak ifade edilebilir. Popüler kültür ortamında toplumlar tarafından yüceltilen ve kitle iletişim araçlarının da desteğiyle tüketim kültürünün öğeleri arasında konumlanan ideolojik imajlar, aynı zamanda toplumun kültürel kodlarına da dönüşmektedir.
Popüler ikonoloji eleştirisinde, çeşitli medya araçları vasıtasıyla topluma iletilen mesajların, aslında bireylerin yaptığı, hissettiği eylemler ya da izlediği, seyrettiği görüntüler gibi algılanması önemli bir yer ediniyor. Düşünür Slavoj Zizek de bu eleştiriyi doğrularcasına; “sinema size arzuladığınız şeyi vermez, nasıl arzulayacağınızı söyler” demektedir.
Uyaran ve algı bombardımanı yaşadığımız yirmi birinci yüzyıl iletişim dünyasında, kendi öz gerçekliğimize erişmek dileğiyle.
Sağlıklı iletişim kurduğumuz mutlu günler diliyorum.
 
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Yazarlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı