GELİŞEN TEKNOLOJİ İLE KAYBOLAN DEĞERLERİMİZ

Gülten ABACI /YAZAR

12 Ocak 2023 20:56
A
a
Teknoloji ve dijitalleşmenin hayatımıza girmesiyle oluşan zorluklar ve kolaylıklar sonucunda eskiyi arar olduk. Eskiden her şey çok başka güzel ve değerliydi. Küçücük evlerimizde yanan sobamızın ateşinde, gaz lambasında, mum ışığında bile huzur vardı. Televizyonlarımız renkli değildi, çok program yoktu. Sabırsızlıkla beklediğimiz, haftada bir izlediğimiz Türk filmlerimiz ne güzeldi! Cep telefonlarımız yoktu. Genelde arkadaşlarımızla dışarıda kaya, Beştaş, Yağ Satarım, Bal Satarım, Çelik çomak oynayarak hayatımızı güzelliklerle yaşayan nesildik.
Kışın da ayrı bir güzelliği ve değeri vardı. Kızak kaymalarımız, saçaklarda biriken buzları toplayıp şeker gibi yemelerimiz, Kartopu oynayıp gözlerini kömürden, burnunu havuçtan kardan adam yapmalarımız, sobanın üstünde kestane pişirmelerimiz, mısır patlatmalarımız, komşulara gidip gece yarılarına kadar sohbet etmelerimiz…

MUTSUZ, UMUTSUZ İNSANLAR ARTTI

Bayramlarda büyüklerimizin, sevdiklerimizin, akrabalarımızın, komşularımızın elini öperek saygı ve sevgi ile bayramlaşmalarımızı özlüyoruz. O dönem meğerse en güzel yıllarımızı yaşıyormuşuz. Ailemizle komşularımızla hep beraber yaşanılan zamanlarımız çok değerliydi eskiden oysa bir de şimdi yaşadığımız hayata bakalım. Güzel değerlerle birlikte sevdiklerimizin çoğunu kaybettik, evlerimiz büyüdü, vicdanımız kayboldu. Uzay yakınlaştı, komşularımız uzak oldu. Teknoloji, iletişim çoğaldı fakat muhabbet azaldı. İlaçlar arttı ama kanser gibi birçok tehlikeli hastalık çoğaldı. Başarımız, bilgimiz arttı fakat güvenimiz azaldı. Benler çoğunluktayken bizler azaldık. Nereden nereye geldik? Manevi değerlerimizi kaybettik, tamamen materyalist bir toplum hâline geldik. Saygı, sevgi ve güven yok denecek kadar azaldı. Eskiden parayla satın aldığımız Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Cumhuriyet, Günaydın gibi gazeteler neredeyse kayboldu. Şimdi internet haberciliğine yönelen büyük gazetelerle birlikte gazeteciler para kazanamaz duruma geldi. Çiftçilerimiz eskiden kendi tarlasını kendisi sürüyordu. Teknoloji ve dijitalleşmeyle birlikte makineler çoğalınca neredeyse tarımda insan gücüne gerek kalmadı, bilgisayar aracılığıyla eğitimli insanlar tarım araçlarını kontrol etmeye başladı. Bu gidişle gelecekte çiftçilik, emek gücüne değil, beyin gücüne ihtiyaç duyan bir meslek hâline gelecek.
Satışlar da artık internet üzerinden yapılmaya başlandı. Günümüzde ağır işlerde çalıştırılan insanlar yerini makine gücüne bırakıyor. Tatil planları için eskiden seyahat acentelerine gidilirken günümüzde taşıt biletleri web sitelerinden satın alınıyor, otel rezervasyonları internet aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Sahip olduğumuz tüm güzel değerlerimiz yavaş yavaş kaybolurken onların yerini kıskançlık, bencillik, çıkarcılık, tahammülsüzlük, çekememezlik, bireysellik gibi olumsuz özellikler alıyor. Toplumumuzda mutsuz, umutsuz olan, olumsuz düşünen insanların sayısını artıyor.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat