GELECEK KAYGILARI İLE HAYATIN TADINI KAÇIRMAYIN

Gülten ABACI/YAZAR

3 Ağustos 2022 00:26
A
a

Sevgili Dostlar,
Gelecek, adından da anlaşıldığı gibi gelmekte olandır. Gelecek kaygısına ise “Daha başa gelmemişleri düşünerek kendimizi strese sokup üzmek.” diyebiliriz. Bir çoğumuz, gelecekteki kaygılara o kadar çok odaklanıyoruz ki sürekli geleceği düşünüyoruz. En kötü olayın olma ihtimali çok az olsa bile gelecek kaygımızı büyüterek anı yaşamıyoruz, kendimizi mutsuz edebiliyoruz.
Örneğin “Ya başıma bir şey gelirse?”, “Ya çocuklarıma bir şey olursa?”, “Ya sağlığımı kaybedersem?”, “Ya işimi kaybedersem?”, “Ya evime hırsız girerse?” “Ya iflas edersem?” gibi birçok soru ve kaygıyla yaşayarak, anın güzelliğini kaçırmış oluyoruz.
Oysaki bu soruların sonu yoktur. Almamız gereken en doğru karar, kötü olayla karşılaştığımız zaman onu düşünmek ve onunla ilgili karar vermektir. Hayatımızın akışına bırakıp kendimizi bu tür kaygılardan uzak tutmak, bize hem psikolojik açıdan hem bedenen iyi gelecektir. Tehlikeleri, kaygıları olacakmış gibi kafamızda büyütüp düşünmek bize çok büyük huzursuzluk verecektir. Sürekli gelecek kaygısı ile yaşamak veya bunun için çare aramak, ona çözüm getirmek yerine çok büyük stres yaşamamıza sebep olacaktır. Yarına çıkmaya kimsenin garantisi olmadığı gibi yaşamın kontrolü de bizim elimizde değildir.
ANI YAŞAMAK
O yüzden hayatı akışına bırakıp yaşamak en güzel çaredir. Bazı insanlar, bu durumu aşamadığında psikolojik destek almak zorundadır. Aksi takdirde ileride kaygı ve korku bozukluklarıyla karşılaşabilir, çok ciddi rahatsızlıklar yaşayabilir.
Hepimiz güzel bir hayat, güzel bir gelecek için çalışıyoruz. Eskiden hayal edip istediğimiz şeyleri elde ettiğimiz zaman da şu an için kaygı duyabiliyoruz. Bu kaygılar, yaşam boyu devam etmektedir. Kaygılarımız veya korkularımızı aza indirmek için onları güvendiğimiz bir arkadaşımızla dostumuzla paylaşmak bize iyi gelecektir.
Kendimize hedefler belirleyerek, pozitif düşüncelere yönelerek, değişik aktivitelere katılarak gelecek kaygısından kurtulmuş oluruz. Kendimize her gün güven aşılayıp “Asla yapamam.” yerine “Yaparım, başarırım.” demeyi başarırsak gelecek kaygısından kurtulmuş oluruz.
En önemlisi ise gelecek yerine anı düşünmek ve yaşamaktır. Gelecek kaygısından korkmadan, anda kalarak günün keyfini çıkaracağımız güzel yaşamlar diliyorum!
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat