GAYRİMENKUL DOLANDIRICILARINA DİKKAT!

Av.Mehmet TAŞ /YAZAR

12 Eylül 2022 17:57
A
a

Değerli Okurlarım,
Son zamanlarda, basında sıklıkla karşılaştığımız gayrimenkul dolandırıcılığı haberleri sebebiyle bu konu hakkında yazma gereği hasıl oldu. Dolandırıcılar, vatandaşları ağına düşürmek için hemen hemen hayatın tüm alanında mağduriyetler yaratmaktadır. İnsanların, çok uzun süre boyunca yaptığı birikimi bir anda dolandırılmak suretiyle kötü niyetli insanlara kaptırması hayatında telafisi mümkün olmayan zararlara sebebiyet vermektedir. Ayrıca gayrimenkul sektörünün ulaştığı ekonomik hacim düşünüldüğünde bu tür dolandırma vakalarında çok büyük maddi kayıplar da maalesef yaşanmaktadır. Bu sebeple vatandaşlarımızın önemli işlemlerde hukukçularla çalışmaları çok elzemdir.
Gayrimenkul dolandırıcılığı özellikle maketten satışlarda sıklıkla karşımıza çıkıyor. Müteahhit firmalar, aynı gayrimenkulü birden çok kişiye satarak mağduriyetler yaratabilmektedir. Burada vatandaşlarımız, firmaların güvenirliğine dikkat etmenin yanında satın alma işlemlerinde de çok dikkatli olmalı. Kişiler, halk arasında topraktan girme olarak bilinen projelerin herhangi bir aşamasında, taşınmaza ilişkin kat mülkiyeti henüz kurulmadan satın almaya karar vermişse mutlaka gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi imzalamalıdır. Bir diğer önemli husus da gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi mutlaka noter huzurunda düzenlenmiş olmalıdır. Bu, bir geçerlilik şartıdır. Adi yazılı gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi geçerli olmayacaktır.
Aynı yer ile ilgili birden fazla kişiye satış işlemi gerçekleştiren müteahhit açısından da konuya değinecek olursak eylemin, mesleğinden dolayı kendisine duyulan güvenin kötüye kullanılması suretiyle işlenmesi sebebiyle nitelikli dolandırıcılık suçu söz konusu olacağı görülür.

TAPU BİLGİLERİNE BAKMAK

Bir diğer konu da piyasa değerinin çok altında fiyatlara verilen ilanlar üzerinden yapılan gayrimenkul dolandırıcılığıdır. Kişiler, piyasadaki fırsatları değerlendirmek isterken maalesef bazen de hayali bir gayrimenkule kaparo yatırıyor ya da gerçekte malik olmayan kişilere ödeme yapıyor olabilir. Bu olayların önüne geçmek için mutlaka taşınmazı görmeniz, taşınmaza ait tapu bilgilerini talep edip takyidatlarını (üzerinde haciz-ipotek vs. olup olmadığını) dikkatlice incelemeniz gerekmektedir. Gayrimenkulün satış işlemine ilişkin ödemeleri mutlaka malike ait bir banka hesabına ya da malikin yazılı olarak size bildireceği bir hesaba yapmalısınız.

TECRÜBELİ AVUKATLARA DANIŞIN

Yukarıda birkaç gayrimenkul dolandırıcılık örneği vererek konuyu biraz da olsa size anlatmaya çalıştık. Bununla birlikte bu alanda başka başka dolandırıcılık yöntemleriyle de maalesef karşılaşılmaktadır. Gayrimenkul satışına ilişkin işlemlerde bu konuda tecrübeli avukatlara mutlaka danışmanızı öneriyorum. Bununla beraber yukarıda anlattığımız üzere azami titizlikle bilgi ve belge sahibi olarak bu süreçleri yürütürseniz kendinizi büyük ölçüde koruma altına almış olursunuz.
Sevgiyle kalın.
av.tas.mehmet@gmail.com

 
1000
icon
Zeki Yıldız 13 Eylül 2022 09:13

Memet bey bizi aydinlattıgın için çok teşekkür ederim eline sağlık saygı ve sevgilerimi sunarım

0 1 Cevap Yaz
Orhan KAYA 12 Eylül 2022 23:51

Bilgilendiren metninizi faydalı buldum teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını dilerim.

0 1 Cevap Yaz
Ahmet çekemoğlu 12 Eylül 2022 22:44

Kardeşim gerçekten bu bilgi hepimiz için çok önemli bu konularda bizleri uyardığın için çok teşekkür ederim Başarıların devami dileğle.....

0 1 Cevap Yaz
Av.Ümmü Özmen 12 Eylül 2022 21:51

Güzel bir konuya değinmişsiniz meslektaşım. Bizler insanlara yardım etmek için varken onların kendi bilgileri doğrultusunda hareket etmeleri yani bir bilen avukata danışmak yerine kendi bildiklerini yapmaları sonucunda aslında daha çok zarara uğradıkları aşikar. Ama maalesef tüm uyarılarımıza rağmen git gide dolandırıcılık artmaktadır. Tüm okurlarınıza sizinde söylediğiniz gibi lütfen zarara uğradıktan sonra değil zarara uğramadan bir avukata danışın. Bilgileriniz için teşekkürler 🙏

0 1 Cevap Yaz
Sait ÇİFTÇİ 12 Eylül 2022 21:33

Uyarılarınız ve kıymetli yazılarınız için çok teşekkür ederim. Bu sayede biz dürüst müteahhitlerin adının kirletilmesine mani olmaktasınız.

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat