Zülfikar Yalçınkaya

GARDAŞ KAZIĞI

Zülfikar Yalçınkaya/gazetehamburg.com

7 Aralık 2018 23:55
A
a
Degerli okurlarım,
Geçenlerde  Lübeck  şehrinin merkezini dolaşam dedim. Gittim gezmeye başladım Breite Str. König Str. V.S  kırkyıl öncesini gözlerimden filim şeridi gibi geçirdim. her köşede, ayakcı kahvelerinin önünde ellerinde plastik bardakla çay, kahve içen  türkler yoktu.  Işe giderken gelirken öbek öbek türkler yoktu. Yer yarılmş yerin altındaydılaar.  malesaf yerin altındalar sevdiklerine kavuşdular acıları dertleri üzüntüleri kalmamışdı. Hepisinin ruhu sadolsun.
O nesiler yok oldu. Simdi yeni yetişen gencleri tanıyamasın türkmü-almanmı?
Almanyada Türk olmak  yazımdan sonra tesekürler aldım aynı zamanda dördüncü kişilerden eleştirilerde sizler fazla yormamak için üc örnek daha vereceğim.
Rahmetli Tahir S.  Bu can Lübeck şehirde 1200 aşkın üyesi olan Türk Isçi Cemiyetinin baskanlıgını yapmış hatırı sayılırı bir şahısdı. Diger Lakabi Ankaralı Tahir, Marketi vardı  işcileri vardı. Türkiyede Kardeşi ne TIR 20-30 tonluk  arkasının çekicisi ile alıyor . gel zaman git zaman Tahir yıllar sonra türkiyde kardeşi ile hesaba oturuyor. TIR piyasade yok iflas ettik kardeş diyor. Peşin alınan TIR yok. Tahir S. mademki iflas ettik. Bir çay demleyinde içleim diyor. Kardeşinden aldıgı cevap  kardeşim tüp bitti diyor. Onada eyvalllah diyor. Çıkarken  evin bodurumuna iniyor bakiyorki iki üç tane dolu tüp. Elleri ile yokluyor. Başından kaynar sular dökülüyor. Vay anasını  diyor. Ben milyonlarımı önlerine koydum bir bardak çay dahi vermediler diyor. Dönüyor  Lübeck /Almanya
Bir akşam  benim oglan işden eve geldi. Yemekden sonra dediki Baba Tahir amcayı tanıyormusun, amacanın selamı var hastanede dedi. Nerde dedim „OST KRENKENHAUS „da   çayımı  içmeden hastane yolunu tutum.  Beni görünce çok sevindi gözleri parladı. Onkoloji bölümün salonunda  dertleşdik.  Tahir agbey  hakkın rahmetine kavuşdu. Isıklar içinde uyu.
Yusuf Y. birinci  nesilden  Kırksehirden gelmiş yıllarca gemi tersahanelerinde, Montajlarda emek vermiş bir can. Ankarda oturmakda  yıllarca karı koca kazanclarını kardaşlarına vermiş.  Ankarda arsa, Ev almıslar kardaşına güvenmiş vekalet vermiş. Kardaşı  tapuları kendi üzerine yapmiş. Al sana tapu diye diresek göstermiş. 74 yaşında devletin verdigi emekli maaşı olan 445 Euro Maaşla geçiniyor.
Ahmet K.  birinci nesil kuşakdan 80 yaşına yakın  yıllarca Hotel köşelerinde karı koca çalıştı sonra Dr. Julus-Leber Str. Bakkal acdı  1978  iyi para kazandiı Kardaşmi  yegenmi  birine 60 bin Mark kaptırdı. Daha sonra Türkiyeden 120 bin Marka kepece  600 bin Marka bir dozer aldı. 1984 yılında türkiyeye dönüs yapti. Yakın cevreleri kardasları bu kadar servetin altından girip üsünden çıkdılar.  Adam apar topar Lübeck  geri geldi yil 1992 Simdi devletin verdigi sosyal yardımla geçiniyorlar karı koca.
Dah çok işlenecek konular var  örnegin  karpayı adı altında   sönen ocaklar
‘Kombasan Holdigin topladıgı paralar  
 Yimpaşin topladıgı paralar
Deniz fenerinin topladıgı Paralar
Jeet fadılın Topladıgı Paralar
Kardeş kardeş  kazık  atıyorsa  söylenecek söz varmı?
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat