FINDIK VE FINDIK BORSASI

Remzi UYSAL/YAZAR

8 Eylül 2021 21:55
A
a
Dünyada fındığın en çok üretildiği ülke Türkiye. Durumun böyle olmasına rağmen peki, fındığın borsası nerede diye sorarsanız yanıtım şu olur: Fındığın, biberin, patlıcanın bile yetişmediği bir iklimi olan Almanya’da. 
 
Dünyada fındık, istatistiklere giren 32 ülkede yetişip üretiliyor. Dünyadaki fındığın yüzde 75’i Türkiye’de toplanıyor. Son istatistik verilerine göre Türkiye’de 738.381 m2 alan üzerinde yılda 515.000 ton ürettiğimiz fındık ile dünya rekorunu elimizde tutuyoruz. Bizi yıllık 132.699 ton üretimi ile İtalya izliyor. 
 
Portekiz’in fındık üretimi 240 ton, Ukrayna’da 20 ton iken Almanya’da fındık üretimi ise istatistiklere göre kocaman bir sıfırdır. Yine de Fındık Borsası Hamburg’dadır. 
Fındık Borsası’nı yanılmıyorsam 90’lı yıllarda Hamburg’da kuran da bir Türk’tür. 
 
NEYİMİZE SAHİP ÇIKABİLİYORUZ Kİ?
 
Hamburg’daki Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) salonunda düzenlenen bir konferansta izleyiciler arasından bir Türk hanımefendi gururlu bir şekilde “Fındık Borsası’nı Hamburg’da benim merhum eşim kurdu.” dediğinde sanki içimden bir şeyler kopmuş gibi olmuştum. 
 
Fındığın fiyatını Hamburg’da bulunan Fındık Borsası düzenliyor. Fındığın en büyük alıcısı olan Nestle Çikolata Şirketi de en çok kazananı oluyor. 
Burada, Türkiye’de aileleri de fındık üreticisi olan bazı Karadenizli üniversite öğrencileri ile bu konuları birkaç defa konuştuk. “Bir şeyler yapıp Fındık Borsası’nı, fındığın üretildiği topraklara taşımak için bir girişimde bulunalım.” dedik. Ne yazık ki ilgi duyulmadı ve başarılı olamadık. 
 
Üzerimize sanki ölü toprağı serpilmiş gibi. 
 
Neyimize sahip çıkabiliyoruz ki fındığımıza, ağacımıza, yeşil ile dalımıza, emeğimize ve de alın terimize sahip çıkalım. 
 
Ulusal şuurumuzun zayıflatılmış olmasının sonucundandır hep bunlar.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat