EY HOCAM! YA HACIM! BU, NE YAMAN ÇELİŞKİ!

Tevfik KARA/YAZAR

25 Aralık 2021 17:10
A
a
Hristiyan ve Yahudi dünyasının ürettiği teknolojik ürünler helal ama çam ağacı süslemek ve yılbaşı kutlamak haram. Bu, ne yaman çelişki hoca efendi!
Her yılbaşı yaklaştığında ülkemizdeki din uleması geçinen zatlar ya ekranlardan ya da camilerdeki vaazlarında “Sakın yılbaşı kutlamayın! Çam ağacı süslemeyin! Eğer yılbaşı kutlarsanız onlara benzersiniz veya onlardan olursunuz.” diye fetva verir.
Her ne hikmetse bu tür vaazları veren çokbilmişler, Hristiyan ve Yahudilerin ürettiği en son model otomobillere biner, ellerinde en son teknoloji iPhone, Samsung marka cep telefonlarını kullanır, navigasyon denilen mucizevi aletle yollarını bulur. Velhasılıkelam, A'dan Z'ye tüm bu gavur icadı denilen her şeyin en iyisi ve en kalitelisine sahip olurken hiç haram demez ve helal olarak kullanır ancak söz konusu yılbaşı ve çam ağacı olduğunda bunlar günah ve haram olur.
Bu, ne yaman çelişki anlamak mümkün değil!
Şu yılbaşındaki haram ve helal konusunda gösterdikleri hassasiyeti, ülkemizde yaşanan adaletsizliklere, hırsızlıklara, yağmaya, talana ve yalana gösterselerdi inanın, bugün ülkenin geldiği durum daha farklı olurdu.
EYVAHLAR OLSUN!
41 yıldır bir Hristiyan ülkesi olan Almanya’da yaşıyorum. Hristiyan Almanlarla komşuluk, yolculuk, arkadaşlık, alışveriş yaptık. Birlikte çalıştık, bazen birlikte güldük, bazen de beraber üzüldük.
Madem beraber yaşıyoruz. O zaman, benim bu insanların en büyük dini bayramlarını tebrik etmemden daha doğal ne olabilir? Çokbilmiş bazı din adamlarımız, “Tövbe haşa yapmayın! Sonra onlardan olursunuz.” diyor.
Aklım, mantığım ve vicdanım ise “Tebrik et, bir şey olmaz. Sen doğrusunu yapıyorsun.” diyor.
İşte bu yüzden diyorum ki: Wünsche meinen christlichen Freunden eine besinnliche Heilige Nacht und ein frohes sowie friedliches Weihnachtsfest (Ayırım yapmadan tüm Hristiyan arkadaşlarımın, komşularımın Noel’ini tebrik ederim.).
TÜRK VE İSLAM DÜNYASININ TEKNOLOJİYE KATKISI
Medeniyet, dünyadaki bütün milletlerin ortak malıdır. Ayrım yapmadan yeryüzündeki her toplumun medeniyet çizgisine az veya çok katkısı olmuştur. Altını çizerek ifade ediyorum ki:
Medeniyet denilen şey sadece Avrupalılara ait değildir. Bu medeniyet paydasında; Araplar, Çin, Roma, Hint ve tabii ki Türklerin az veya çok payı ya da katkısı olmuştur. Zaten medeniyet denilen yarış, uzun soluklu bir bayrak yarışıdır. Şu anda Avrupalılar bu bayrağı devraldı ve götürüyor.
Orta Çağ’da bu bayrağı taşıyan ve yükselten İslam Medeniyeti olmuştur. İslam Medeniyeti denilince bir dönem Arapları daha sonra da Türkleri kastediyorum ancak Osmanlı, Gerileme Dönemi’ne girince medeniyetin ya da teknolojinin gerisinde kalmıştır. Osmanlı’dan sonra bu bayrağı Batı dünyası devraldı ve bizler de bundan faydalanıyoruz.
BATILILAR, MÜSLÜMANLARDAN FEYZ ALDILAR
Batı dünyası, bugünkü seviyesine kendiliğinden gelmemiştir. Bu gelişim sürecinde Müslüman bilim adamlarından birçok alanda etkilenmiştir. Bilim alanındaki icatların birçoğu 9.yüzyıldan, 14. yüzyıla kadar uzanan dünya tarihinde, o devrin en ileri uygarlığı olan Türk-İslam Uygarlığı’nın ürünüdür. 
Akla, fikre ve bilgiye dayanan bu uygarlık, dünyanın bugün sahip olduğu pek çok değere kaynaklık etmiştir.
RÖNESANS VE REFORMA ÖNCÜLÜK
Teknik ilimler, tıp, astronomi, cebir ve kimya gibi birçok alanda önemli sonuçlar elde eden Müslüman ve Türk bilim adamları, medeniyet ve kültür alanında kısa zamanda kendilerini tüm dünyaya kanıtlamıştır.
Buluşlarıyla uygarlığa vesile olan Müslümanlar ve Türkler, ilerlemenin yolunu açmıştır. İşte bu nedenle şöyle diyebiliriz: Batı'daki Rönesans ve Reform hareketlerine Müslüman ve Türkler öncülük etmiştir.
MEDENİYET DEDİĞİMİZ ŞEY NEDİR?
Hep medeniyetten bahsettik. Son söz olarak medeniyeti tarif edelim ve yazımızı da noktalayalım. Medeniyet denilen şey, bir toplumun ya da milletin tüm unsurlarını yani maddi ve manevi varlıklarını, düşüncesini, bilimini, sanatını, teknolojisini, canlı türlerini ve ürünlerini kapsayan çok geniş bir ifadedir. İşte bu minvalde, Türklerde medeniyet, uygarlık olarak geçer.
DİPNOT: 
Birçok kaynağa göre çam ağacı süslemek de bir Türk geleneğiymiş ve şunu da ifade etmeden geçemeyeceğim: Son yıllarda, Avrupa'da Noel öncesi sokaklardaki çam ağacı süslemesi ve ışıklandırması tasarruf gerekçesiyle oldukça azalmıştır. İnsanlar, iş yerinde veya evinde süslüyorsa ona da kimse karışmıyor.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat