23 Mart 2019 22:59
-A +A
Cezmi Ancil

Eski Hukuk ve Insan

Cezmi Ancil /gazetehamburg.com

Sümerler insanlık için yazıyı keşfedip ilk yazılı kanunları  Prometeus`un ateşi gibi insanlara verdiği gün modern zamanlarda eserlerinin yüzyıllar sonraki elden ele geçişteki mutasyonunu görebilme imkânları olsaydı eğer ne Rönesans’a sevinme ne bilgisayar çağının şaşkınlığına aldırmadan tas tabletleri de, Orhun anıtlarını da parçalayıp atarlardı belki…
„Tarla sürenin, hayvan sağanındır“ mantığı ile hazırlanıp, tarım ve üretim için bataklıkları kurutup insanlara sunan, halkı ekonomik olarak sömüren din eksenli sömürücü kesimleri bir gece darbesiyle devirip insanlığa ilk yazılı hukuk kurallarını da „bedel „ödetme pahasına insanlığa sunan Lagas kralı Urukagina ya da Orta Asya’nın göçebe topluluklarında Örf inancında şekillenen Kurultay kararlarındaki demokratik işleyiş, Uygurlardan Fransız Rönesans’ına kadarki modern el değişimi görülseydi eğer ne Avrupa karanlık çağının işkenceleri, ne de modern çağın köle ayaklanmaları insanın canını yakmazdı sanırım.
İlkel ya da toplayıcı, Avcı, göçebe toplulukların „önce insan“ temelli toplumsal hukuk kuralları, toplum fertlerinin bir arada huzur içinde yaşaması, eşit bölüşüm hak ve hürriyetleri insanlar için olduğu kadar, devletin bekası ve idamesi için de olmazsa olmazlarıydı elbet.
M.Ö 2375 yılında insanlığa sunulan en insani hukuk yasaları bataklıkları kuruturken, insanlık kölecilikle başlayan özel mülkiyetin muazzam keşfiyle insanlığı kendi zincirlerine haps edip, toplumsal düzenlemeleri de üretim araçlarını elinde tutan küçük zümrelerin elinde tekelleştirip yasa ve hukuksal çerçeveyi de onların lehine düzenlemeye başladığı gün insanlığın hukuku için yeni bir miladi yıl olmuş demekti aslında.
Hukuk ilk günlerinden itibaren doğa kanunları gibi insanlık için olmazsa olamazdır. Öyle olmalıydı.
Doğayı korumanın önemi tabiatın dengesinin korunması ve geliştirilmesi gerektiği kadar, toplumsal hukuk ve yaşayış da tabiatın ve insanın yaşam idamesinin zorunlu bir uyum var mecburiyetidir, ihtiyacıdır.
Yani doğanın doğal yasam idamesi ve dengesi ne Kadar zorunlu ve gerçek ise hukuk da o denli doğal ve dengeli, zorunlu ihtiyacı bir haktır ve yasadır. Öyle olmalıydı.
Eşit, yapıcı, kazanımcı, üretimci olmak zorundadır.
Canlı bir türün yok edilmesi gibi bir keyfiyetin tabiata ve insana zararını anlamak o kadar zor olmasa gerek.
Tabiatta bir türü yok etmenin doğal yaşamın dengesini nasıl bozacağını bilmek için canlı olmanın bilincine sahip olmak yeter elbette. Toplumsal hukuk da öyle.
Kısa vadedeki bir zümre için çıkar gibi görünse de uzun vadede tamiri zor, dönüşümü sancılı olabilecek travmalara yol açabileceğini görmek de zor olmasa gerek
Herkes için eşit ve adil hukuk gereksinimi Urukagina`dan bu yana aciliyetini ve gerçekliğini korumaktadır.
Hukuka saygı ve onu korumak için Adalet Tanrıçası Themis tapınağına gitmek yerine ,“kendini bil“ diyen ifadenin hayata geçirilmesi için de Neme Sis’in intikam kılıcına da gerek kalmayacak kadar modern çağın aydınlanması ile donanmış modern hukuk ve topraktan öğrenmiş, yaşamı ve toplumsal kanunları yüzyılların süzgecinden geçirip deney ve tecrübeye sahip eski insanlarımızın yüce bilgeliğine başvurmak bile yeter aslında.
Tarih aynamız oldukça sosyal kanunlarımız da, örf ve idari kanunlarımız da, bütün insanlığın hizmetinde eşit ve adil paylaşılması için de yeterli olacaktır sanırım.
Hukuk ve toplumsal adil yasalar hepimiz için elzemdir.
Hiçbir zümre ve kişiler için ihtiyacı değil herkes içindir.
Justia`nin kapalı gözlerle tuttuğu Adalet terazisini bir kez elimize almaya ve en önce kendimizi tartma cesareti gösterdiğimizde ,Adalet, eşitlik, iyilik ve insanlık töresinin ne kadar hoş ve kolay olduğunu da göreceğiz.
Güneş ışığı kadar hukuka ihtiyacımız var.
Karartmayalım.
Hepimiz karanlıkta kalırız.
Güneş hepimizi aydınlatsın.
Güneş ışınları her sabah gönlümüzü ask serinliğinde işitsin.
Karatmayalım içimizdeki cevheri…
İçimizdeki cevher ask ve insan olsun …
Gerisi kolay.
Yeter ki hukukumuz insan olsun.
Ayrımsız…
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv