ERZURUM'U SEVMEK

Sibel BOZKURT/YAZAR

11 Kasım 2021 21:30
A
a
Erzurum'da doğup büyümesem de ruh kökümde Erzurumluluk var. Ailemden aldığım kültür, bana aktarılan yaşanmışlıklar yıllar sonra da olsa Erzurum'a sevdamı büyüttü. Şunu bir daha anlamış oldum: Her yıl, bizi ziyaret eden anneannemle dedemin ve diğer akrabalarımın bunda etkisi çok büyükmüş. “Neden mi?” diye sorarsanız onların bizlere her zaman Erzurum armağanlarıyla dolu gelmesi, yöresel yiyeceklerini bizlere tattırması Erzurum’u özlemem ve sevmemde büyük bir rol oynamıştır, derim. 
Bu yöresel yiyecekler; duttan yapılan pestil, kete, pekmez, kuru dut, deri peynir ve tandır ekmeğiydi. Yıllar sonra bile bu yöresel yiyeceklerin tadını, enfesliğini unutmamam. Hatırlamam, sevgiden de kaynaklanabilirdi. Tabii ki sadece renkler, kokular ve tatlar, beni o günlere döndürmemeliydi ve mutlaka Erzurum'u görmeliydim.
Erzurum' un soğuk memleket olarak bilindiğini ama insanların da çok sıcak olduklarını duymuştum. Tüm bu duygular beni Erzurum'u mutlaka görmem için tetiklemişti ve sonunda tüm bu güzel duyguların yoğunluğu içinde Erzurum'a yolum düştü. Oradaki insanlarla tanışma imkânı buldum. Daha önceleri Erzurumluların "dadaş" olarak nitelendirildiğini duymuştum, ayrıca bu ismin Erzurum'un bir simgesi olduğunu da.
DADAŞ HÜSEYİN BOZHALİL
Herhâlde yardımsever olmaları beni çok etkilemişti çünkü ben de insanlara yardım etmeyi hayatımın bir parçası olarak görüyordum. İşte size dadaş kelimesinin onurunu layıkıyla taşıyan çok değerli bir Erzurumluyu burada tanıtmak istiyorum, yardımsever bir dadaşı.
İnsanların yardımına koşmasından, belki de benimle bu konuda özdeşleşmesinden dolayı onu yazıya dökmek istedim. Kendisi Erzurum'un çok köklü bir ailesine mensup olup tüm Erzurumlular tarafından çok sevilen ve sayılan bir kişiliğe sahiptir. Babacan yapısıyla Erzurum insanın gönlünü kazanması da takdire şayandır. Bu değerli dadaşın adı Hüseyin Bozhalil'dir.
O, yaşadığı şehri hiç terk etmemiş ve bu şehre gönlünü ve sevgisini vermiş önemli bir şahsiyettir. Belki de kendisini değerli kılan da budur. Öncesinde yıllarca Dumlu'da belediye başkanlığı yapmış, ülkesi için her türlü fedakârlıktan kaçınmamış bu insanı “yardıma muhtaç insanların babası” olarak nitelendirirsek abartmış olmayız. Mütevazı kişiliği, kendisini sevdiren diğer önemli özelliklerinden biridir. Sonrasında Kızılay Erzurum Şube Başkanı olarak seçilen, bu vazifeyi de beş yıldan beri başarıyla sürdüren bir gönül insanıdır. En önemlisi de ayırım gözetmeksizin darda olanın, sıkıntıya düşenin yardımına koşmayı ilke edinmiştir, muhtaç insanların barınma, beslenme ve sağlıkla ilgili ihtiyaçlarının temininde önemli görevler üstlenmiştir. Çocuklara ve gençlere Kızılay kültürünü aşılamak onun değer verdiği diğer konulardan biridir. Belki de böylelikle çocuklarımıza ve gençlerimize unutulmaya yüz tutmuş değer yargılarımızı da hatırlatmış oluyor.
Kendi değerlerine sahip çıkmak onun için bir o kadar önemlidir aynı zamanda.  Batı değerlerini de göz ardı etmeyen, çok nezaketli ve merhametli bir Doğu insanıdır. Sanki Doğu ve Batı kültürünün en güzel sentezinin bir örneğidir. Böyle güzel örnekler, Erzurum şehrine ivme kazandırır, o şehri güzelleştirir, ayrıca daha güzel tanınmasına yardımcı olur.

 
1000
icon
gurbuz Bozkurt 24 Kasım 2021 08:55

guzel analiz,siz orda dogmadan hayran kaldiniz birde orda dogupta hayatini bizim gibi yurt disinda gecirmek zorunda kalanlarin ozlemini bir bilseniz.yazinizi okurken yine duygulandim yine ozlem ve yine hasret.dadaslar diyarina selam olsun.

0 0 Cevap Yaz
Dilek Duru Günay 12 Kasım 2021 21:31

Bendeniz de Erzurumun suyundan ekmeğinden iki yıl yemiş ve oraya öğretmen olarak hizmet etmişlerdenim. Hoş anılar anımsıyorum. En muhteşemi de bir tarafı karşı bir tarafı çiçekli bir yeşildere kenarında; Mayıs ortalarında yaptığımız aile pikniğimizdi. Tabii ki unutulmaz alabalık tadları..❤️

0 0 Cevap Yaz
Nakip Süverekli 12 Kasım 2021 21:03

Sibel Bozkurt Hanım Efendi Harika Bir Yazı Yazmış Yazdığı Kadarda Doğru Sibel Bozkurtuda Bir Erzurumlu Olark Kutlamak Lazım Sibel Bozkurt Hanım Efendi De Çok Yardım Sever

0 0 Cevap Yaz
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat