ERASMUS, ERASMUS EĞİTİM PROGRAMI VE CESARET

Songül Şahin /YAZAR

10 Haziran 2021 22:34
A
a
Avrupa’da Orta Çağ denilince akla elbette karanlık gelir. Birçok düşünür bu çağda idam edildi. Sesini çıkaran, engizisyon mahkemelerinde son soluğunu aldı. Bu dönemde yaşamak da fikrini dile getirmek de çok zordu. Bunun için deli cesareti lazımdı. Bu cesaret, Erasmus’ta vardı. On üç yaşında, annesini kaybetmesine rağmen enerjisini hiç kaybetmedi. O berbat ve zorlu döneme adını yazdırmayı başardı.
Erasmus, korkunç Orta Çağ’dan Rönesans’a geçiş döneminde yaşamını sürdürdü. O dönemler, çılgınlık safhasında kutsal görülen kilise öğretilerine bile karşı geldi. Bu, o dönemler imkânsız bir durumdu. O, cesaret etti hem fikirlerini dile getirdi hem de bu fikirlerinin arkasında durdu. Bu zorlu dönemde ülkeler gezdi, gittiği yerlerde zaman zaman okudu, zaman zaman çalıştı.  “Kendini hümanist bir anlayışla sanat ve bilimle terbiye eden insan evrenseldir.‘‘ görüşünü savundu.
İşte onun hayatı ve onurlu görüşleri, 21. yüzyılda oluşturulan bir eğitim programına ismini verdi.
ERASMUS DEĞİŞİM PROGRAMI
Desiderius Erasmus’un adından esinlenmiş bir projeden bahsediyorum: Erasmus Değişim Programı. Erasmus, Avrupa ülkeleri ile Avrupa Birliği’ne aday ülkelerin arasında gerçekleştirilen bir yükseköğretim programı.  Sizleri bu programın öğrenciye olan büyük yararından bu kez de ben haberdar etmek istedim. Bunun yanında, bu programdan yararlanmak isteyip de cesaret edemeyenlere programın isim sahibinden örnekler vermek niyetindeyim. Bu, bir öğrencinin hayatını çok pozitif yönlere çekecek bir program. Kabuğundan çıkmak isteyenler için harika bir fırsat. Genç arkadaşlarımıza gerek bilgi gerek cesaret konusunda yardım edebilmek neden zor olsun? Bu yazımı başta siz sevgili gençlere adıyorum.
PROGRAMIN İŞLEVİ
Bu program ile bir ülkeden bir ülkeye okumaya gidilir. Ülkeleri üniversiteniz ve bölümünüz belirler. Örneğin okumakta olduğunuz bölüm üç farklı ülkeden üç farklı üniversite ile anlaşma yapar. Siz her yıl belirlenen bu kontenjanlara girme hakkını elde edersiniz.
Gittiğiniz yabancı ülkede en fazla iki dönem okuma hakkınız var. Bunun için dil şartı B1 seviyesi.  Sınavlar çok zor olmuyor. Erasmus öğrencisi olarak gittiğiniz üniversitede pek çok hoca tarafından tolerans görüyorsunuz. Derslerde size çok yüklenilmiyor. Program öğrenciye hibe şeklinde para yardımında bulunuyor. Bu para, genelde sizin ilk üç ayınızı çok iyi karşılıyor. Dönemin bütününü rahat geçirmeniz için mini işlere girebilirsiniz. Avrupa’da birçok yer bu iş imkânını sunuyor. Haftada iki ya da dört saat öğrenci olarak çalışılabiliyor. Bu işler, sizin ülkenin gidişatı, bakış açısı, kültürü ve yaşam tarzı gibi konularda ufkunuzu genişletir, tıpkı Desiderius Erasmus'un yaptığı gibi. Bu konularda kendinizi geliştirmeniz Erasmus Eğitim Programı’nın aslında çekirdek noktasıdır.
CESARET…
Gerekli olan tek şey cesaret… Kendine güven, bu zor sanılan ama aslında çok maceralı ve bilgi dolu deneyim programının ilk adımıdır.
Bazılarımız buna dâhil olma cesareti gösteremiyor. İşte burası benim yazımın çıkış noktasıdır. Neden cesaret edemiyoruz?  Okumakta olan bir öğrenci için hakikaten çok muhteşem bir program. Cesaret edilmeyecek, korkacak hiçbir şeyin olmadığı, gidince çok iyi anlaşılıyor aslında. Yeter ki cesaret olsun. Programın isim sahibi, o zorlu dönemlerde ülke ülke gezip kendini geliştiriyorsa şu içinde bulunduğumuz dönemde siz hayli hayli yaparsınız. Yeni ülkeler görmekten korkmamalısınız! Ufkunuz genişlediğinde bu korkunuzun yersiz olduğunu kendiniz fark edersiniz.
Sistem öyle şahane bir fırsat sunuyor ki fırsatı olup değerlendirmeyenler için çok büyük kayıp. Desiderius Erasmus ‘’Deliliğe Övgü’’ adlı eserinde, gerçek bilgeliğin delilik olduğunu öne sürer. Biraz içimizdeki o delilik ile hareket etmek belki bizleri daha çok ileri taşır. Desiderius Erasmus birçok ülke gezmiş. Eğitim görmüş, çalışmış. Yukarıda belirtmiş olduğum eserini de bir yolculuk esnasında yazmıştır. Program, ismini zaten bu yüzden alır. Gezip, öğrenip kendini geliştirmeyi kapsar.
Tüm bunlar Hollandalı Erasmus’un hayatı. O, bunu çok zorlu bir dönemde yaptı. Bunun farkında olmak gerek. Biraz hareket, biraz çaba lazım…
Bunların hepsi içimiz de var olan şeyler. Sadece ortaya çıkartmak cesaretini göstermeli.
 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat