ENGEL SİZSİNİZ

Aysel EYÖVGE /YAZAR

3 Aralık 2022 18:15
A
a


Sevgi, dayanışma ve empatiyle engelsiz bir yaşamı hep birlikte inşa edeceğiz. Güzel bir sözle yazıma başlamak istedim. Çok şey anlatmak ve çok şey yazmak isterim lakin Pablo Neruda’nın şu sözleri sanırım en güzel özet olacak: “Tüm çiçekleri kopartabilirler ama yine de baharın gelmesini asla engelleyemezler.”

ENGELLİ BİREYLERE YÖNELİK FARKINDALIĞIN ARTIRILMASI İLE ENGEL(SİZ) BİR YAŞAM MÜMKÜN

Engelli bireylere yönelik farkındalığının artırılması ve onların toplumda yalnız olmadığını bilmesi önemli. Yaşayacağı olası sorunları önlemek için onların hep yanında olduğumuzu göstermemiz ve yapmamız gereken ne varsa yapmamız gerekir.

Bir insana yapılacak en iyi yardım ise onun hayatla olan bağlantı kopukluğunu gidererek topluma yeniden kazandırmaktır. İnsanlar arasındaki iletişim bağlamındaki en önemli sorun ise empati yeteneğinin kimi kişilerde eksik olmasıdır. Empati yeteneği, insanın duygusal zekâsının çok iyi derecede geliştiğinin en belirgin kanıtıdır. Yapılması gereken ise empati yeteneğinin ısrarla üzerine gidilmesi ve geliştirilmesidir. Aksi hâlde sürekli yapılan hatalar pamuk ipliği gibi hemen koparıverir iletişimden insanoğlunu. Biz öncelikle kendi beklentilerinizin farkında olmalı, empati yapmalı ve engelli bireylere el uzatmalıyız. Böylece insanın en doğal ihtiyaçlarından biri olan sevmenin ve tüm sevgilere karşılık bulmanın anahtarını keşfetmiş olacağız. Unutmayalım ki her insan bir engelli adayıdır, biz engelli herkese saygı duyalım ve empati yapalım ki şu kocaman dünyada sıcacık sevginin ne demek olduğunu birbirimize hatırlatalım, engel olmayalım ki engel(siz) bir yaşam mümkün olsun. İnsanları ayırmadan, engelsiz yaşama destek olarak yüreklerimizi ısıtalım, onların müthiş azim ve başarısından, yılmadan gerçekleştirdiği ilham veren hayatından ders alalım.

KÜÇÜK ANCAK İLHAMI ÇOK OLAN BİR ANI

Şuna değinmeden geçemeyeceğim: Yıllar önce engelliler yüzme yarışmasına katılıp izleme ve onların heyecanına ortak olma şansım oldu. Küçük yaştaki çocukların heyecanı nasıl da yüzlerinden okunuyordu. Arkada onları izlerken iki kolu olmayan, yedi yaşlarında minik bir kahramana gözlerim ilişti. Kahraman, diyorum ama inanın abartmıyorum, gerçek anlamda bir kahraman… Onun yaşama sımsıkı sarılışı, alanında herkese ilham olacak başarıları takdire şayandı. Olimpik havuz kenarında hazırlanırken bonesini ağzıyla silkeleyip giydi ve havuza atladı. Ben gözlerimden akan yaşı durduramazken o iham verircesine ikinci turuna devam etmekteydi. Nasıl da güzel yüzüyordu sizlere anlatamam hatta şimdiye kadar gördüğüm en yetenekli yüzücülerden biriydi. Onunla birlikte diğer çocuklar da müthiş bir şekilde yüzme yarışını tamamladı. Bizim küçük kahramanlar yüreklerindeki sevinç ve gururla madalyasını ve hediyesini aldı. Hepsinin adına çok çok gururluydum. Onların bakışlarından da o gururu gözlemlemek benim için ayrı bir gurur ve sevinç kaynağı oldu. Sevinç gözyaşlarım süzülse de gözlerden bir kez daha kendime hatırlattım empati ve yılmadan çalışmanın, emek vermenin ne kadar önemli ve değerli olduğunu.

YÜREĞİ ENGELSİZ TÜM İNSANLARIN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Yüreği kahraman olup gözleri daima parlayan “Ben her şeyi yaparım, başarırım.” diyen kalbi güzel insanlara selam olsun. Yüreği engelsiz tüm insanların 3 Aralık Dünya Engelliler Günü bu vesile ile kutlu olsun.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat