17 Mart 2019 22:50
-A +A
Cezmi Ancil

Elma Kokulu Ölüm

Cezmi Ancil /gazetehamburg.com

Tabiat ana ne güzel tasarım yapmış insanı ve yaşamı ahenk ve uyum içinde. Rengarenk.
Her dönemin kendine has ahenk ve uyumu ayrı renklerin ortak bir armonisi Hepsinin ayrı ama ortak bir dili.
İnsanlar, çiçekler, her türden hayvanlar, ağaçlar ve onların hayat damarı hava ve su ve tabiatın anası toprak.
İlk  filizden koca çınarlara varan özgürce bir uyum ve ahenk hiçbiri bir diğerini incitmeden büyüyen rengarenk bir doğa…Onların Romantik melodisi eşliğinde yağmurdaki dansları açan bir güneşle gülümseyen rengarenk yüzler.
Şarkı söyleyen rengarenk ayrı ama ayni dili konuşup anlasan kuşlar…
Toprağa ana mayasını eşit ve ahenkli, uyumlu ve en önemli ona duygu yükleyerek yarattı insanı
yaradan yaratmış insanı yaratmasına da ölüm hakkını insan koymuş adeta o ahengi bozmak için insanın yaşamındaki özgürlük isteğini.
Özgürlüktür bütün duyguların toprak anası.
Doğanın ve insanın katledilmesine yönelik bütün saldırılar özünde özgürlük inancına yapılan bir saldırıdır.
İster özgür bir ülke isteğin olsun, ister özgür ve eşitlikçi eğitim ve iş hayatı istemin olsun, ister özgürce dini ibadet istemin olsun hepsinin toprak anası, mayası insan duygusunun serbestliğinde anlam bulan özgürlük inancıdır.  
Yaratmanın, üretmenin, aykırılığın ve doğruluğun bulunmasını sağlayan, ayrıştırıp üreten, yeniden ve yeniden üretmesini sağlayan özgürlük duygusu ama bir başkasını da incitmeden, kırmadan, yok etmeden, öldürmeden sahip olunan özgürlük duygusu.
İnsanlık tarihi boyunca yine insanlık kendi yarattığı zalim ve sömürüye doymak bilmeyen açgözlü yaratıklar sayesinde ölümlerin, acının, ıstırabın  bin bir türlüsünü yaşayıp durdular cağlar boyunca.
En doğal ve en temel toprak ve ekmek isteğini kanla bastırıp kendi zorba düzenlerini kurup ona ideolojiler ve dinlerden ayetler, gerekçeler bahsedip insanları birbirine düşman ettiler.
Dün Halepçe’deki elma kokulu ölüm neyse Amerika’nın şikago kentindeki isçilerin ya da New York`taki kadın isçilerin katledilmeleri neyse, Beyazıt’ta öğrencilerin üzerine atılan bombalar ile Yeni Zelanda’daki katillerin aynı kimlikte buluşması özgürlük düşmanlığının aynı ahenk ve uyumdaki birliğidir .
Dili ve dini ayrı olsa da ayni renk ve uyum kendi armonisinde buluşması insanlığın en temel ihtiyaçları yaşam hakkı olan özgür bir vatan, özgür eğitim ve çalışma koşulları, özgür inanç ve ibadet istemine karşı zulüm ve hoşgörüsüz iktidar olabilme isteğinin vardığı buluşma noktasıdır.
Katiller Mart ayında ölümü reva görmüş insana….
Halepçe’de yanan gözlerde, Beyazıt’ta yanan bedende elma kokulu ölüm yerine rengarenk çiçeklerin yeniden ve yine yeniden açıyor olması toprak ananın doğal gücü ve uyumu sayesindedir elbet.
Özgürlük kokusu mazlumların, kanlı hardal kokusu zalimlerin olsun.
Biz koklarız insanı her renk her dilde ahenk ve uyum içinde.
Rüzgar ve kuşlar şarkımızı söyler  aynı renk ve ahenk içinde.
İbadetimiz insandır deriz ayni ahenk ve uyum içinde.
Topraktan geldik toprağa gideriz Yunusça.
Ayni ahenk ve uyum içinde.
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv