ELHAMDÜLİLLAH

Korcan YİĞİT/YAZAR

6 Eylül 2021 21:03
A
a
Şükretmek güzeldir: Varlığa, sağlığa, huzura ve mutluluğa…. Kazaya, belaya, nazara karşı şükretmek güzeldir. Rızka, kısmete, berekete kavuşmak için şükretmek güzeldir. Beterin beterine, kötünün kötüsüne karşı şükretmek güzeldir. Şükretmek, insana iç huzuru verir. Korunup gözetildiğini hisseder, güven altında olduğunu bilirsin. Tam teslimiyet hâlidir şükretmek.
 
ŞÜKRETMEK ÖNEMLİDİR
 
Şükretmek, sofranıza oturan misafirin teşekkürü gibidir. Evinizde ağırladığınız dostun minnetidir. Susuzluğunu giderdiğiniz köpeğin gözlerindeki ışıltıdır. Karnını doyurduğunuz kedinin size sırnaşmasıdır. Kıymet bilmektir. Değer vermektir. Gelen tabağı boş göndermemektir. Ne güzel bir teşekkürdür şükretmek.
 
ŞÜKRETMEK DEĞERLİDİR
 
Şükretmek değerlidir çünkü şükretmek, kendini bilmektir. Âcizliğini, muhtaçlığını hissetmektir. İnsan olmanın gereğidir. Alınan her nefesin, yenilen her lokmanın sana bahşedildiğinin bilincidir. Varlığına anlam katar. Seni yüksek egodan uzaklaştırır. Sosyal dengeyi sağlar.
 
ŞÜKRETMEK GEREKLİDİR  
 
Şükretmek gereklidir çünkü bir insan şükretmeyi bilmiyorsa arsızlaşır, azgınlaşır, bencilleşir. “Küçük dağları ben yarattım.” havasına girer. Mazlumu ezer, değerlerini kaybeder. Hak, hukuk bilmez, yaşamın felsefesini şaşırır. Algısı körelir, kalbi katılaşır ve tamamıyla insanlıktan çıkar.
 
ŞÜKRETMEK VAROLUŞTAN BERİ VAR
 
Varoluşundan beri insanoğlu doğaya şükranlarını sunmuştur. Adaklar adamış, kurbanlar kesmiştir. Zelzele olmasın diye toprak anaya, fırtına kopmasın diye denizlere, ekinleri bollaşsın diye güneşe, buluta hep bir umutla yakarmış çünkü bilir ki rızkı ve nasibi veren kendinden yüce bir varlık vardır. O sebeple baktığı her yerde, bir tanrı görmüş ve şükretmiş. Bilinç geliştikçe hepsine hükmeden tek tanrı inancına yükselmiş ve onun kudretini kabul etmiş.
 
İNSAN NANKÖRDÜR, KOLAY UNUTUR
 
İnsan nankördür, insan kolay unutur. Kolay alışır, zor vazgeçer hele modern toplum diye adlandırdığımız toplumların yaşadığı dönem, insanın iyiden iyiye rahata erdiği yüzyıllardır. Kimse artık atası gibi sabanla öküzle toprak sürmüyor. Herkes hazıra alışmış, bir tembellik gelmiş insanın üstüne. Herkes doktor, mühendis olmak istiyor. Herkes ünlü olmak istiyor. Herkes, her şeyi istiyor da kimse bunun için emek harcamaya yanaşmıyor. İş, bu hâlde vaziyet aldığında şükür, nimeti verene değil, parayı ve unvanı verene ediliyor. Tabii biat da Yaradan'a değil, dalkavuklara oluyor, el, ayak öpülüyor.
İşte böylelerinin yüzüne tükürseniz bunu da nimet sayar, "Elhamdülillah" çeker. O da başka bir mesele...
Yalancı mıyım?
 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat