DUYGULARIMIZIN HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİ

Gülten ABACI/YAZAR

18 Ağustos 2022 00:36
A
a

Hepimiz biliyoruz ki insanı insan yapan temel özelliklerden birisi duygumuzdur. Daha anne karnındayken hissedebildiğimiz mutluluk, büyüyünce hayatımızın her alanında karşılaştığımız sevinç, neşe, üzüntü, öfke, çaresizlik, hüzün ve aşk gibi duygular yaşamımızda var olmaktadır.
Duygularımız arzularımızı, arzularımız düşüncelerimizi, bunların hepsi ise kaderimizi belirler. Duygularımız âdeta yeni yapılan binanın temeli gibidir. Temel ne kadar sağlam olursa o bina, o kadar güçlü olur. Duygularımız da vereceğimiz kararlara göre geleceğimizi belirleyen en değerli hazinemizdir.
Güne nasıl başlarsak günümüz öyle biter çünkü duygularımız, tutum ve davranışlarımızı etkileyen en önemli faktördür. Sabah mutlu bir şekilde güne başlangıç yaptığımızda tüm günümüz mutlu bir hâl ve davranış içerisinde geçecektir. Güne üzgün ve kötü bir başlangıç yapmaksa günümüzün kötü geçmesine neden olacaktır. Oysaki güne pozitif, enerjik, olumlu duygularla başlamak, hayatımıza her zaman güzelliklerle birlikte renk katacaktır. 
Bazen çok sevdiğimiz arkadaşımızla sohbet ederken içimiz huzurla dolar, en yakınımızı kaybettiğimizde hüzünleniriz, ağlarız. Bu iki duygu, yaşamın tatlı ve acı yönlerini ifade eder, her zaman bize yön verir. Örneğin çok mutlu olduğumuz bir anda herkese yardım etme eğilimine sahip oluruz oysaki üzgün olduğumuz bir zaman ise para harcamak ve alışverişe yönelebiliriz. Sinirliyken ise çok yanlış kararlar alabiliriz.
DUYGULARIMIZI YAŞAMALIYIZ
Duygularımız bizi bazen olumlu bazen de olumsuz yönde etkilemektedir. Bize düşen en önemli görev ise bir şeye karar verirken duygularımızın farkında olabilmektir. Duygular, hayatta kalmamızı ve başarılı olmamızı sağlar. Örneğin yolda giderken önümüze bir köpeğin koşarak bize doğru geldiğini gördüğümüzde vereceğimiz ilk tepki korku olur ve bu duyguyla birlikte hemen daha güvenli bir yere kaçarız. Eğer korku duygumuz olmasaydı kaçamazdık ve köpek bizi ısırabilirdi ve bunun sonuçları bizim için çok da iyi olmazdı.
Bazen de sevdiğimiz birisine gülümseyerek bakmamız, mutluluğumuzu karşı tarafa ifade etmemize neden olacaktır. Bu da duygularımızı ifade etme biçimimizdir. Mutluysak mutluluğunuzu, üzgünsek üzüntümüzü içimizde bastırmadan karşı tarafa belirtmemiz gerekir yoksa bastırılmış duygular, ileride psikolojik açıdan büyük hastalıklara neden olabilir. Bu yüzden tüm duygularımızı yaşamalıyız. Âşıksak aşkımızı, mutluysak mutluluğumuzu, sevinçliysek sevincimizi, üzgünsek üzüntümüzü, çekinmeden yaşamak hayatımıza her zaman güzellikler katacaktır.
En güzel duygular sizin ve sevdiklerinizin olsun!

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat