6 Haziran 2020 23:45
-A +A
Regiman Deniz

DÜNYANIN GÖZLEMCİSİ OLMAK ZORDUR!

Regiman Deniz ( Yazar )gazetehamburg.com

Dünyaya gözlerimizi açtığımız andan itibaren gözlemleriz. Biz insanlar en başta dünyanın gözlemcileriyiz. Bu özelliğimiz, çevremizi ve kendimizi tanımak için çıktığımız yolda en önemli aracımızdır. Sartre’ın dediği gibi, “Tanımaya başladıkça özgürleşiriz.”
Gözlemlerimizle doğru sonuçlara ulaşmak zordur. Doğuştan itibaren alışkın olduğumuz yaşam biçimimiz, kültürümüz bizi kuşatır ve bir takım perdelerle döşenmiş pencerelerimiz olur, net bir şekilde dışarıyı göremeyiz. Öznel algılarımızdan dolayı farkında olmadan taraflı bilgi edinip bilişsel önyargılar edinebiliriz. İletişim dünyamızda ön kabullerimizin farkına varamadığımız gibi bir takım subliminal, yani bilinçaltı etkilere maruz kaldığımız için de algı kaymaları yaşıyor olabiliriz. Gözlemci olmak hem bu dünyanın en kolay işi, hem de en zor olanıdır…
İnsanın saç ve tengi rengi, göz şekli, boyu posu, konuşması, giyimi kuşamı, bulunduğu mekân bir bütünsellikle birlikte bize veriler sunar; beyin bağlantısı ve algılarımızla fikir ediniriz. Zihnimizde düşünceler oluşur; iletişim sürecimiz başlamıştır. Konuşmalar sırasındaki kelimeler, egemen dil ve kullanılan öğeler sunulan gezegeni kavramımıza yardımcı olur. Beden dili duygusal durumları yansıtır. İyi bir gözlemci, bir yandan iyi bir sarraftır da…  Aynada kendini ve insanları görür, fikir edinir; Goethe’nin dediği gibi “Davranışlar kişinin kendini seyrettiği bir aynadır”.
İletişim çok yönlü, çok fonksiyonlu, siyasi, kültürel, toplumsal, tarihsel, psikolojik tüm bilim dallarını içinde barındıran bir disiplindir. Hayatın anlamını bulma yolunda keşfetmemiz gerekenler iletişimin konusudur. Öncelikle kendimizle olan iletişimimizde farkına varmamız gerekenlerin bilincinde olmalıyız. Bunu yaparken de iç dünyamızı çok iyi tanımamız gerekir. Carl Jung’un dediği gibi, “Kendi kalbine bakamayanın yaşamı bulanıktır, kendi yüreğine bakabilme cesareti gösterenler gönlünün muradını keşfedenlerdir. Dışarıya bakan rüya görür, hayal dünyasında kaybolur, içeriye bakan uyanır, kendini keşfeder.”
Aydınlanmanın yolu kendimizi tanımaktan geçer. Gerçek aydınlığına erişmek için iletişimin çok yönlülüğünü bilip, yanılgıya düşmemeliyiz. Horatius’un dediği gibi: “Erdem sadece bir söz, kutsal orman sadece bir odun” olmasın bizim için.
Daha güçlü bir dünya algısı, daha güçlü iletişim, daha derin bir kavrayış hedefiyle çabalayalım, farkındalığımızı geliştirdikçe özgürleşelim!

 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Yazarlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı