10 Mart 2018 23:14
-A +A
Fevzi Aydoğdu Siyasi Danışman

Dostum Yaşar Düşmanım Ölür

Fevzi AYDOĞDU/siyasi Danışman

Tarih sayfalarında dolaştığımızda görürüz ki düşmanı olmayan devletler, imparatorluklar yaşayamamışlardır. Uzun yaşayan devletler, devamlı düşmanı olan ve algı operasyonlarıyla o düşmanın üzerine yürüyen devletlerdir.!
Evet, tarihin her safhasında ta İlkçağdan beri Uluslararası ilişkiler bazında devletler, halklarını algı operasyonuna tabi tutmuşlardır. Eğer o algı oluşturulmamış olsaydı hiçbir kuvvet Osmanlı ordusunu yine Müslüman olan Mısır Memlükleri üzerine yürütemezdi. E...ğer o algı oluşturulmamış olsaydı Haçlı orduları aylarca süren sefalet dolu yolculuklara çıkarılamazdı. Oluşturulan algılarda kullanılan argümanlar; din, milliyetçilik ve o günün şartları neyi gerektiriyorsa oydu bu gün ise yine dost düşman aynı Türkiye'nin tek başına mücadele verdiği Suriye ve terör belasında yine yalnız sözde NATO üyesiyiz !
NATO Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı güvenlik tehditlerinde ya Türkiye'ye doğrudan destek sağlanmıyor ya da gecikmiş adımlar atmak suretiyle ülkenin ulusal güvenliğinin altını oyuyor !
Buna karşın NATO'nun, defalarca Suriye'nin kuzeyindeki PYD/YPG/PKK ve DEAŞ mensubu teröristlerin saldırısına uğrayan Türkiye'yi yalnız bırakan , verilen desteğin de sözde kaldığı görülmüştür NATO müttefiklerinden hiçbir tanesi Türkiye'den daha fazla terör saldırısı mağduru olmadı.! Türkiye NATO ile devamı edecek ! mi yoksa yeniden masaya mı oturması gerekiyor ! düşmanı olmayan bir ideoloji yaşayamaz. Bugüne kadar düşmanımız Sovyetler Birliğiydi onun üzerinden varlığımızı sürdürdük. Şimdi o dağıldı Rusya ile Türkiye Dost oldu yada hala öyle gözüküyor en azından karşılıklı çıkar var şimdilik düşman yok ! Avrupa hala Türkiye ile terörle mücadelede ortak gözüküyor USA terörle mücadele de yanımızda gözüküyor birde bakıyoruz PYD/YPG/PKK silah veriyor sıkışınca hemen Türkiye dostu oluveriyor ! Arap dünyası dersen tarihten beri sözde hep dost hep yanımızda Sözde Müslüman kardeşlerimiz bir bakıyorsun oda işine gelenin yanında ne dostluğu belli ne düşmanlığı yani demek istediğim Dostum Yaşar Düşmanım Ölür politikası uzun lafın kısası Türkiye'nin Dış politikasını yeniden gözden geçirmesinin zamanı çoktan geldi' de geçiyor bile !


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv