Zülfikar Yalçınkaya

DOSTTAN MEKTUP VAR V

Zülfükar Yalçınkaya/yazar

3 Nisan 2021 18:24
A
a
SELAM MUSTAFA KEMAL VE ARKADAŞLARINA!
Aydın işgal edildi. Yunanlılar, mermi bile sıkmadan ellerini kollarını sallaya sallaya ilerliyordu. Aydın Belediye Başkanı Çakmarlı Emin Bey'di. Evinin balkonunda dev Yunan bayrağı aşmıştı.
İlk toplu katliam Aydın'da yaşandı. Kızılcaköy'de insanları camiye topladılar, ateşe verdiler. 106 kişi diri diri yanarak can verdi. Katliam, uluslararası soruşturma heyeti tarafından fotoğraflandı. Pencerenin demirlerine yapışmış çocuk elleri vardı.
Saatler boyunca son nefesini verene kadar tecavüz edilen kadınlar vardı. Çocuklarının gözlerinin önünde ırzına geçilen anneler vardı. Fiziksel tahribatın yanı sıra, psikolojik tahribat da korkunçtu.
Kız çocuklarına zorla içki içiriyorlardı. Irzına geçildikten sonra elleri bileklerinden kesilen kızlar vardı. Böylesine vahşet, hayal bile edilemezdi.
Eşlerinin gözlerinin önünde erkeklik uzuvları kesilen erkekler vardı.
Ezan okuduğu için dili kesilen müezzin vardı. Elleri bağlanıp kuyuya atılanlar vardı.
İlçe ve köy isimlerini özellikle vermiyorum. Bu insanlık dışı suçların listesi, devletin arşivinde ve Türk Tarih Kurumu'nun belgeli kitaplarında var.
İNSANLIK DIŞI UYGULAMALAR
Kadınları çırılçıplak sokaklarda gezdiriyorlardı. Esma isimli kız çocuğuna, annesinin gözünün önünde tecavüz ettiler. Esma henüz 10 yaşındaydı. Anne intihar etti.
Süngüyle öldürülenlerin arasında altı aylık bebekler vardı. Gözleri oyulmuş dört aylık bebek vardı. Kuyuya atılmış yedi aylık bebek vardı.
Gözleri oyulan, kulakları kesilen insanlarımız vardı. Burunları kesilen, ağaçlara asılan insanlarımız vardı. Benzer şekillerde katledilenlerin sayısı beş binin üzerindeydi. Menderes Nehri günlerce ceset aktı.
Germencik'ten Aydın'a giden treni durdurdular. 61 Türk yolcuyu kurşuna dizdiler.
Germencik'te vahşet yaşandı. 921 ev vardı, hepsi kül oldu. 150 kişi kurşuna dizildi. Topluca çukura gömülmüş 250 kişi bulundu.
Kafaları kesip sarıkların üstüne oturtuyor, yol kenarına bırakıyorlardı. Ağaca bağlayıp gözleri oyulanlar vardı.
Yeni doğum yapmış annelerin bebeklerini emzirmesinler diye meme uçlarını kesiyorlardı.
Tenekelerle gaz yağı getirdiler. Türk mahallelerini ateşe verdiler. Sipahi Çarşısı'nı komple yaktılar, 300 dükkân kül oldu. Gaspın, yağmanın haddi hesabı yoktu.
BÖLGEYİ RUMLAŞTIRMAK İSTİYORLARDI
Nazilli üzerinde dolaşan Yunan uçakları, rastgele bomba atıyordu. Aydın ve ilçelerinde, ilk işgal sırasında dört binden fazla insan öldü. Bir o kadar da kayıp vardı. Kaç kişinin esir olarak götürüldüğü belli değildi.
Ramazan ayıydı. İzmir'de sıkıyönetim vardı. Aksam saat 20'den itibaren sokağa çıkmak yasaktı. İşgal kuvvetleri komutanı bildiri yayınladı.
"Dininize saygı gösteriyoruz, sokağa çıkma yasağını saat 24'e aldık, yemek saatinde Yunan topçuları gereken top atışını yapacak." dedi.
Yunan iftar topuyla oruç açılıyordu. Şeyhülislam Mustafa Sabri'ydi.
"Ordumuzun vazifesi oruç tutmaktır." diyordu.
Ordumuzun düşmana direnmesi günahtı. Bunun için fetva veriyordu. Oturup uslu uslu seyretmesi sevaptı.
Yunanlıların bu kadar gaddar davranmalarının, dehşet saçmalarının sebebi sadece Türk nefreti değildi, stratejik bir karardı. Halkı göçe zorluyordu. Bölgeyi insansızlaştırıyordu.
Rum nüfusu taşıyarak demografiyi değiştiriyorlardı. Bölgeyi Türk kimliğinden arındırıp Rumlaştırıyorlardı.
İşte üç yıl, iki ay sürecek işkence böyle başlamıştı.
Şimdi düşünün bakalım, Mustafa Kemal ne yapmış?
 
 
1000
icon
27 Nisan 2021 14:52

Teşekkürler. Yakın tarihimizin unutulmaması ve de bilinmesi için, sıklıkla yazılması gereken bu unutulmuş bilgiler de olmalı. Elinize sağlık!!!!

0 0 Cevap Yaz
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat