DOSTLARINIZ AZ OLSUN AMA CANDAN OLSUN!

Gülten ABACI/YAZAR

1 Haziran 2022 21:22
A
a
Gerçek hayatımızda yaşamımızın önemli bir parçası olan arkadaşlık, dostluk, bizim için yaşam kadar önemlidir ve sağlıklı bir şekilde var olabilmemiz kadar değerlidir. Dost deyince “Çıkarsız, koşulsuz, zor zamanlarımızda ve her zaman yanımızda olan insanlar gerçek dostumuzdur.” tanımlamasını yaparız.  Kimilerine göre dostluğun arkadaşlık ile aynı derecede olduğu düşünülebilir. Peki, nedir gerçek dostluk? Hiç düşündünüz mü? Bazen küçük bir “Merhaba!” ile başlıyor arkadaşlığımız daha sonra zamanla tanıdıkça, zaman geçirdikçe, bir şeyleri paylaştıkça o güzel arkadaşlığımız dostluğa dönüşebiliyor. Yeri geliyor, dost dediğimiz insanlar bize ailemiz kadar yakın olabiliyor.
CANDAN DOSTLAR
Gerçek dostlar, güzel bir başarı elde ettiğimiz zaman, güzel şeyler aldığımız zaman, evlilik hayatında mutlu olduğumuz zaman sevinen, sırrını paylaşmayı bilen, her hâlimiz ile mutlu olan, zor zamanlarda bizlere yardım eden insanlardır. Başarımızı kutlayan, bizi arayıp soran, bizimle vakit geçiren insanlar gerçek dostumuzdur.
Bir de dost bildiklerimiz bunun tam aksine elde ettiğimiz başarıdan, mutluluğumuzdan, satın aldığımız herhangi bir şeyden hep negatif söz ediyorsa, eleştiriler yapabiliyorsa, hep olumsuz konulara değiniyorsa bizi kıskanıyor olabilir. Aslında her insanda biraz da olsa kıskançlık duygusu vardır. Bu gibi durumları sık sık yaşadığımız insanlar gerçek dostumuz değildir. Sadece dost gibi görünen insanlardır.
Bazı insanlar ise sizin hayatınızdan önemli sırları öğrenmeye çalışır fakat kendi sırrından hiçbir zaman bahsetmeyi sevmez. Seni dost gibi dinler, senin sırrını alıp başkalarıyla paylaşır. Bu insanlar, bizim insanlığımızdan, iyi niyetimizden beslenir ve kendisini her zaman haklı görüp bizi aşağıya çeker.
Bu durumlarda bu insanlardan hemen uzaklaşalım ki gerçek dostlara yeni kapılar açılsın.
Dostluk için söylenmiş o kadar güzel söz var ki “Dost dediğin çay gibi olmalı, şekeri ne fazla ne az olsun, bir tat bırakmalı, bazen acı bazen tatlı. Her zaman ona ihtiyaç duyulmalı.” ve “Dost dediğin, ayağını kaydıran değil, düştüğü yerden seni kaldıran olmalı.” gibi.
Dostlarınız az olsun, candan olsun!
Candan dostlara can feda olsun!
Sevgilerimle.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat