Zülfikar Yalçınkaya

DOSTAN MEKTUP VAR

Zülfikar Yalçınkaya/gazetehamburg.com

7 Ocak 2019 21:29
A
a
Değerli canlar
Rıza Aydın dostan bir mektup aldım oldugu gibi aşagıda veriyorum.

İnsanlar önce İslam deyince neyi anlayıp, neyi anlattıklarını yazmadan böyle derlerse yani şunun içindeyiz bunun dışındayız derlerse yanlış anlamalara yol açar.

Tarihsel olarak, Alevi Sünniyi İslam görmez. 

Hamdüllah Çelebinin savunmasını daha önce 
Ertürk Meral can yayımlamıştı orada Hamdüllah Çelebi ben Sünniye öldürseniz İslam demem diyordu. 

Alevi "Mushaf'ı Osman" diye nitelediği Osman'ın hazırladığı kitabı da kendi kitabı olarak görmez, çünkü o kitap Aleviliğe uygun değildir. O kitapta Aleviliğe uygun hiçbir şey bulamazsınız, o kitaba uyulursa Sünni olursunuz.

Alevi Sünninin yaptığı hiç bir şeyi yapmaz, tarih boyuncada Alevi Sünninin yaptığı hiçbir şeyi yapmamış. Mesela Aleviler, Sünni gibi haca gitmez, Ramazan orucu tutmaz, Camiye gidip camide namaz kılmaz. Kadın ile erkeği eşit sayar, cana kıymaz vs vs vs Alevilerin, Sünni ile ortak olan neresi vardır her can bunu düşünsün.

O zaman Alevi ile Sünni nasıl aynı dinden olacak.

Alevi Aşıkların anlattığı Ali'yi Sünni asla kabul etmez. Aşıkların söylediği Deyişlerimizi düşünün, bunları Sünni zihniyeti kabul edebilir mi? Birgün eşlerinizi sazınızı yanınıza alıp, camiye sazla gidin, semah dönün, dem dağıtın bakalım başınıza ne işler geliyor. 

O zaman sınırları bozup karıştırmamak için Alevi kendine Alevi desin, Sünni de kendine Sünni desin. Tarihsel olarak ta böyle olmuş. Alevi Cem evine gidip Cem birlemiş (yani Cem yapmış) Sünni de camiye gidip namaz kılmış. Alevi Muharrem orucu tutmuş, Sünni Ramazan orucu tutmuş.

Zaten tarihi süreç içinde Sünni de Aleviyi "Ehli sünnet vel cemaat" mezhebinden saymamış

Hal böyle iken Ertürk Can neyi anlatıp neyi kanıtlamaya çalışıyor anlamıyorum diyor.

Aşk ile  diye   mektubunu bitirmekde.
Aleviler  Hz.Muhamede ve Kurani Natik olan Hz.Alinin Toplamış olduğu Kurana inanmaktadır. Hz. Alinin acıklamaları ile topladığı  Kuran-i Kerim Halife Ebu Bekir ve Halife Ömer retetmişdir. Halife Ebu Bekir Halife olunca Hz.Ali   Kuranın Nuhaslarını acıklamaları  ile Develere  yükleyip Mescidi Aksaya göndermiitir. Hatat oglu Ömer geri cevirmistir.
Alevilerin en önemli  kaynagı Kirklar meclisidir.
Pirlik, Dedelik, Rehberlik, Musahiplik, Zakirlik, Taliplik Kurumlarıdır. Ve YEDI ULULARI dır.
Cem ibadetlerinde Dede duvalarında, Zakir deyişlerinde Alllah, Muhammed ya Ali demektedir. Her iki cümlesinde Alllah, Muhammed Ali diyerek ibadetlerini yapmaktalar. Aleviligin icerisinden Alevi Kurumlarını cıkarısanız yedi uluları cıkarırsanız Alevilik boş Arı kovana benzer.
Bu yedi uluların divanina girip okudugunuzda bir derya ile karşılasaksınız.  Mısaralarında deiyişerinde ya Incile, Tevrata, Zabura, Kurana daynamaktadır.
Alisiz Alevilik olmaz.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat