DOĞDUĞUM TOPRAKLARA VEFA BORCUM

Zekiye Doğan

28 Kasım 2022 01:49
A
a

Ne zaman doğduğum topraklara gitsem hangi partiden olursa olsun Emirdağ Belediyesi’ne ve kaymakamlığa uğruyorum. Belediyenin ve kaymakamlığın internet sayfasını takip ediyorum. Türkmen Köyü Dönüşünde Yüklüdür Yüreğim (Yaşamdan Kesitler), Müslümanız (!) Elhamdülillah (Uyan Be Kardeşim Bu Vatan Bizim), Yüreğimle Kader Yolculuğu ve Ulvi Görevimde Umuda Yolculuk adlı kitaplarımı imzalayıp Emirdağ Kaymakamlığı’na çıktım. Çalışan görevlilere fazla yabancı değildim, biraz sohbetten sonra sıram geldi. İçeri girdiğimde Kaymakam Osman Bilici makamından kalktı, selamlaştıktan sonra oturmam için yer gösterdi. Oturdum. Gözüme ilk çarpan kaymakamın oturduğu masanın değişmesi ve göz seviyesine inmesiydi. Bu düşünceli tavır, kaymakamın bizden biri, içimizden biri olduğu hissini veriyordu ve insanı rahatlatıyordu. 
Sayın Kaymakam Osman Bilici, dikkatini çeken “Uyan Be Kardeşim Bu Vatan Bizim” adlı şiiri okumamı istedi. Okumuş olduğum şiirim beni 05-06 Aralık 2021 tarihinde Emirdağ Anadolu Lisesi’ne, Gülsüm Hatun Mesleki Teknik Lisesi’ne ve Emirdağ Kadın Kültür Evi’ne kadar götürdü. Ziyaretimin ilk günü, Müdür Yardımcısı Celil Sağlam’ın koordinatörlüğünde çocuklarla şiir eşliğinde soruları ve cevapları içeren doğal bir söyleşi gerçekleştirdik. Çocuklarda iz bırakmış olsam gerek ki onlar “Yine gel.” diye arkamdan çığırdı. Arkamdan seslenen ülkemin yarınlarına “Doğduğum topraklara vefa borcum var, ömrüm yettiği sürece gönüllü olarak ödemeye tekrar geleceğim.” dedim.
Ertesi gün Kadın Kültür Evi etkinliğine kaymakamımızın değerli eşi Filiz Hanım da teşrif etti. Bu, beni inanılmaz duygulandırdı. Okuduğum şiirlerden, sorduğu sorulara içtenlikle verdiğim cevaplardan o da duygulandı ve bunu yüzünden, güzel gözlerinden okudum. Ne mutlu bana bir değerin daha yüreğine dokundum! Etkinlik bitimine yakın Kaymakam Osman Bilici bizzat gelerek değerli eşi Filiz Hanım’la birlikte “Uyan Be Kardeşim Bu Vatan Bizim” adlı şiirimi tekrar dinledi ve vatana, bayrağa, devlete, millete, kadına, kaleme, deftere, kitaba, şiire önemin anlamını çoğalttı. Ne mutlu bize! Ne mutlu bizi biz yapan değerlere sahip çıkmak, kucak açmak, birliğe ve birlikte dirliğe anlam katmak, umutsuz yüreklere umut olmak, umut saçmak!

SABAH UYANMAK İÇİN UYUMAKTIR HAYAT

Kaymakam Osman Bilici aktif olduğu kadar sosyal bir kişilik. Emirdağ ilçe merkezi ve tüm köylerine ulaşmak için çok çalışıyor. İşçilerle birlikte köy yollarına ağaç dikmek yaptığı işlerden sadece birisi. Kolay kolay “Keşke!” demem lakin keşke 80’li yıllarda Kaymakam Osman Bilici gibi bir Kaymakam olsaydı! Babam Cemal Doğan, o yıl Hollanda’dan kesin dönüş yapmıştı ve birikimleriyle iki villa ve büyükbaş ile küçükbaş hayvanlar için iki kotura yaptırmıştı. 2000 yılında rahmetli oldu. Şu an o villalara baykuşlar tünüyor. Oysa bir kaymakam önderliğinde villanın birisinin parasıyla on köylüyü dâhil edecek Emirdağ’a bir işletme kursalardı, ta o dönemlerde doğduğum toprakların geleceği olan gençliğe gelecek olacaklardı.    
Sabaha çıkacağımızı bilmediğimiz hâlde çalar saati kurup sabah uyanmak için uyumaktır hayat. Bütün olumsuzluklara rağmen yaşama sıkı sıkı sarılmaktır hayat. Sarsılan yüreklere umut ekmek umuduyla kalemle defterle arkadaş olmaktır hayat.”  Böylesine değerli bir kaymakamla o rüyayı hâlâ gerçekleştirecek yiğitlerin olduğuna inanmaktır hayat.
Kuşlar gagalarıyla yuva yapıp çoğalıyor. Çoğalmamız için birlikte ana vatanımızı en üst seviyeye getirmek için fikir, görüntü, mevki, maddiyat ne olursa olsun birbirimize sevgi ve saygı duyarak çoğalacağız, taşın altına birlikte elimizi koyarak hep birlikte başaracağız!  
Sevgiyle ve saygıyla.
 
 

 
1000
icon
Sibel Yaşar 5 Aralık 2022 02:12

Dava aynı dava ÖNCE VATAN.Hep birlikte el ele omuz omuza dur mücadelemizin adı. Güzel yüreğinizden önce dile sonra satırlara dökülen yazılarınızda ötürü sizi canı gönülden tebrik ediyor hayranlıkla takip ediyorum ❤️

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat