DNA, DİNLER, SİYASET YA DA BİLİM, AKIL, SORGULAMA

Nilgün Batıyeli/YAZAR

9 Ağustos 2021 20:57
A
a
Bizleri ilk varoluşumuzda kodlayan evren ve onun da yaratıcısı olduğuna inandığımız ulu güç Tanrı. Hakkında sayısız yazılar yazılmış ve yazılıyor olmasına karşın hâlâ dünya gezegeni üzerinde mutabakata varılmayan ve çoğunluğun bu konuda yorum dahi yapmaya yanaşmadığı konu.
Tabii ki ben de buradan yazdığım bu kısacık yazımla bu konuyu sonuçlandıramayacağımın elbette bilincindeyim ancak izin verirseniz varoluştan bu yana değişmeyen bir noktayı birlikte irdeleyelim.
İnsanoğlunun değişmez olarak genlerine işlenmiş iki olguya, düzen ihtiyacı ve egoya bakalım.
İki ayağı üzerinde doğrulup yürümeye başlamasından beri insan türü her zaman kargaşadan kaçması gerektiğine inanmamış mıdır? Yeterli bilgi ve beceriye sahip olmadan kaoslardan kaçmak adına önce Güneş’e, Ay’a sığınıp tapmış, kendilerini koruyacak veya cezalandıracak erişilmez güç olarak onlardan medet ummuştur. İlerleyen zamanda ise karşımıza bugün adına mit ve efsane dediğimiz sayısız tanrıyı var etmemiş midir?


ZEUS’UN GÜCÜ
Örneğin Tanrıların Tanrısı Zeus… Olimpos Dağı’nın tepesinde hüküm süren, ölümsüz ve hepsi ayrı bir özelliğe ve göreve sahip alt tanrı ve tanrıçaları ile birlikte insanoğlu üzerinde inanılmaz bir gücü olan efsane isim.  
Evrene olan merakı ile insan türü, akıl erdiremediği doğa olaylarına neden olarak Zeus önderliğindeki tanrı ve tanrıçalara yönelmiştir. Poseidon kızarsa deniz taşar. Bugün artık Ay’ın döngüsünden kaynaklandığı kanıtlanan gelgit olayı birçok doğa olayıyla ilgili bu türlü inanışlar sürmüştür.  
İnsanoğlu bununla da yetinmemiş, bedeni ve ruhuyla ilgili her türlü gelişmeye hep bir tanrı olgusunu eklemiştir. Athena kızarsa savaş başlar. Hera’nın gözünden düşen kısır olur. Aşkın sebebi Amor’un oklarıdır. Tanrı ve tanrıçaları kızdırmamak adına ritüeller düzenlenir, onların heykelleri dikilir, mabetler inşa edilir, kurbanlar adanır. İnsanın başına gelen her türlü güzellik tanrı ve tanrıçaları mutlu ettiğinden gelir, her türlü şer de onları kızdırdığından.
Benim en sevdiğim örneklerden biri de Romalıların Vulcan adını verdiği tanrıdır. Bu tanrı, dağın altındaki dev bir demirle çelik atölyesinde çalışırmış. Tanrıların nalbantı olarak kabul edilirmiş. Çok fazla çalışınca da bacasından alevlerin fışkırmasına sebep olurmuş. İşte volkanlardan lavların fışkırmasının nedeni inanışa göre buymuş.
Aradan geçen yüz binlerce yıldan sonra zekâsı gelişen insanoğlu bilimle tanışıp şimşek, deprem ve salgın hastalıklar tanrısı gibi birçok tanrı ve tanrıçayı rafa kaldırdı.
Buna karşın insan, Zeus’a ise inanmayı sürdürdü. Ona olan inanç ve saygı o kadar güçlüydü ki bugün o muhteşem Sistina Şapeli’nin tavanındaki “Adem’in Yaratılışı” isimli freskte resmedilen Hıristiyanların beyaz sakallı tanrısı ile Zeus’un yüzünün aynı olduğunu görürsünüz.
TANRI’YA İNANIŞ

Tanrı’nın var olup olmadığına dair tartışmalar sürse de onun dünya nüfusunun yüzde 90’ının inandığı bir muazzam güç, enerji ve beyin olduğu gerçek.


Burada kısaca bir parantez açarak Tanrı’nın varlığına inanmayan, her şeyin evrenin kendi üretimi olduğunu savunan ateistler ile benim gibi yalnızca Tanrı’ya inanıp dinlere, peygamberlere inanmayan deistler arasındaki farka dikkat çekmek isterim. Aslında her ikisinin de çıkış noktası aynı, değerlendirme sonucu ise farklıdır. Bir ateist, Tanrı’nın varlığıyla ilgili kanıt bulamadığı, varlığını ispat edemediği için “Tanrı yoktur.” derken bir deist ise Tanrı’nın olmadığına dair bir kanıt bulamadığından, onun olmadığını ispat edemediğinden Tanrı’ya inanmaktadır.
Benim şahsi inancım ise genetik talimatları taşıyan bir nükleik asitten (DNA) yola çıkmamda yatıyor. DNA ancak bir beyin tarafından yazılabilir, evren de kendiliğinden oluşmaz.
Bana sorarsanız her din kitabı kesinlikle insanlara insan olmayı öğretir. İnsan, zaman ilerledikçe kutsal kuralların yerine siyaseti ortaya attı. Böylece her kesim, her millet dine de sırtını dayayarak kendi savaşını başlattı ve sürdürüyor.
İnsanlar er ya da geç bilimin ispatladığı gerçeklerle bu günleri sorgulayacak, beyinlerinde önlenemez gerçek olguyla karşılaştırıp çok farklı bir bakış açısına sahip olacaktır. İnsanın bunca itişmenin, argümanın Tanrı tarafından genlerimize adım adım ilerlememize yol göstermek üzere işlendiğini fark edeceği gün de gelecektir. İnsanoğlu topyekûn ilim ve bilimin verileriyle yazılmış tek bir kitapta bir gün dünya üzerinde kaos ve kargaşayı önleyecektir. Bu kitabın adı “İnsan Olabilmek” olabilir mi acaba?
Bakış açınızı değiştirip her şeyi olumlu ve olumsuz sorgulamanız dileklerimle.

 
1000
icon
Cezmi 10 Ağustos 2021 23:36

İnanır yada inanmazssın bence bana göre ilahi bir güç var ve bu gücün adı ALLAH dır. Doğanın varoluşu insanlığın içinde geçerli olduğu gibi. İnsanlar sizinde dediğiniz gibi her dinde bir yaradan bir ilah var ve insanoğlu çoğunlukla buna inanır inanmalıdırda . Bu dinlerin oluşu insanoğlunun yaşamında hangi din olursa olsun yerinde bir oluşumdur detayına girmeyelim. Aslında çokda bu tarz şeyleri düşünmemek lazım . Bugün varız yarın yokuz BOŞVER😁

0 1 Cevap Yaz
Serdar Çelikörslü 10 Ağustos 2021 23:32

Selam Nilgün hanım, hassas ama bir o kadarda hakkında konuşulması gereken bir konuya değinmişsiniz. Dinin “temiz ahlak” ile olan içi içeliği konusundaki tespitinize ve temenninize kesinlikle katılmakla beraber bu konuda yapılacak tartışmaların dezenformasyondan arındırılmış bilimsel veriler ile karşılıklı fikirlere saygı duyularak yapılabilmesi gerekliliğine inancımı belirtmek isterin.

0 1 Cevap Yaz
Sevda atlasoğlu 10 Ağustos 2021 22:46

Dinlerin özüne inmek adına yol gösterici bir yazı. Üzerine düşünmeme sebep oldu. Teşekkürler

0 1 Cevap Yaz
Sevda atlasoğlu 10 Ağustos 2021 22:46

Dinlerin özüne inmek adına yol gösterici bir yazı. Üzerine düşünmeme sebep oldu. Teşekkürler

1 1 Cevap Yaz
Ayşe Kurt 10 Ağustos 2021 22:42

Kaleminize sağlık Nilgün hn gayet bilgilendirici bir yazı olmuş

1 1 Cevap Yaz
Aysun Uzuncan 10 Ağustos 2021 22:30

insan olabilmek zor zenaattir,herkese nasip olmaz. yine şahane bir yazı,tebrikler.okumaktan her zaman zevk aldığım,hiç bikmadigim en sevdiğim yazar,😘😍❤

0 1 Cevap Yaz
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat