DIŞARIDA KAR VAR

Cezmi Ancil ( Yazar )gazetehamburg.com

11 Ocak 2021 21:53
A
a
Çocukken ne zaman “Dışarıda kar var.” denilse ne çok sevinirdik. Ne kadar yoksul olduğumuzun bile önemi yoktu belki. Ayaklarımızdaki yazdan kalma bir ayakkabının, su almasına bile aldırmazdık üşürken.
 
Parmak uçlarımız donardı soğuktan. Ellerimizi, birbirimizin avuçlarında ısıtırken en masum ve temiz çocukça sevgi paylaşımında üşümezdik. Üşürdük fakat takmazdık, neşemiz kaçmasın, diye.
 
Takmazdık belki de paltosuz, ceketsiz oluşumuzu. Kalın kazağımız eskimesin, diye özel olarak saklardık bazen. Okula giderken giymeye özel…  
 
Kocaman oluncaya kadar giyer, sonra da kardeşimize verirdik. Anamız, bacımız el örgü yaptıysa eğer kaç kış dayanırdı, bizimle beraber yoksulluğa, kara kışlara.
 
Büyüyünce “Dışarıda kar var.” dendiğinde ellerimizin değil de yüreğimizin üşüyeceğini bilemezdik, o zamanlar. Büyüdükçe büyürmüş, yüreklerimiz de meğer.
 
Isıttığımız avuçlarımızla sevdiklerimizi tek tek mezara koydukça daha çok üşürmüş meğer insan.
 
BÜYÜKLER DAHA ÇOK ÜŞÜRMÜŞ
 
Büyükler daha çok üşür de belli etmemeye çalışırmış meğer. Büyüklerimizin burun çekişlerinde, gözyaşlarını sakladıklarını nereden bilebilirdik, çocukça oynarken karda kışta?
 
Nereden bilebilirdik, Sarıkamış’ın soğuğunu? Üşürken tatlı gelen uykunun ölüm olduğunu,  koca koca adamların, omuz omuza sırt sırta vererek uyuduğunu, bir daha kalkmamak üzere…
 
Bilemezdik, bir sokak satıcısının yüreğinin üşüdüğünü. Saklamaya çalıştığı ellerini ısıtacak üç beş kuruşun mutluluğuna, sokakları arşınladığını.
 
Sokak çocuklarının, evsizlerin, kuytuluklarda uyurken ayaklarının üşüdüğünü bilemezdik. Yürek nasıl üşür, büyüdükçe öğrenirmiş insan meğer.
 
Bilemezdik, dağ başlarında nöbeti. Donarak ölmeyi, el ayak parmaklarının kesilmesini…
 
Bilemezdik, hastanın sırtta taşındığını uzun yollarca, karda, kışta donarcasına hastaneye götürüldüğünü.
 
İlk bebek sesinin, donmuş yüreklerde hayat bulacağını nerden bilebilirdik, çocukça oynaşırken?
 
TIRNAK İLE DİŞ İLE
 
Dışarıda kar var yine.
 
Yüreğim üşür oldu yine. Kar tane tane yağarken, ağarmış saçlarımıza düşerken, desen desen…  Tıpkı hayallerimizin renkleri gibi… Hayallerimizin rengi gibi gözlerimizde çocukça gülüşmeler.
 
Belki de bir kuytusunda bir mahallenin ya da hücresinde uzak bir memleketin.  Belki de hasta. Çaresiz belki de. Yapayalnız. Ya bir dostun üşüyen yüreğinin yanı başında ya da avuçlarında elleri belki de. “... Dayan iş ile. Tırnak ile diş ile umut ile sevda ile düş ile… ” der gibi şairin dizelerinde.
 
İçine çekilir, sessizliğinde gecelerin. Sabah olunca da “Dışarıda kar var.” diyen bir çift sözü özlerken pencereye ilk bakışın, çocukça gülüşmeleri belki de.
 
Bir serçeye acırsın, yüreğin üşürken belki ya da sevdiğinin yanaklarında akan gözyaşlarında kaybolup  gidersin, çaresizce kendi yüreğine çekilerek.
 
Böyle olurmuş, büyüyünce çocuklar meğer. Nereden bilebilirdik, büyüdükçe çocukça üşüdüğümüzü?
 
Bir sigara dumanında yanacağını bilemezdik, çocukça oynaşırken sokaklarımızın ortak sevincinde karın, kışın.
 
Paltomuzun iç cebine zula ettiğimiz, ucuz bir şarabı paylaşacağımız bir dostun ellerinde, omuz omuza sotaya çekilirken, bir kuytulukta ya da. Avuçlarımızı birbirine sürterek, ısınırken yüreğimiz açık kalırmış meğer. Nereden bilecektik?
 
BİR YERLERDE ÜŞÜYEN BİR YÜREK VAR
 
Dışarıda kar var.
Dışarıda bir yerlerde üşüyen bir yürek var muhakkak.
Sessiz sessiz yağarken kar, desen desen. Hani biz, belki de sıcak bir mangal etrafında?  Modern bir şömine önünde romantik havalarda, sere serpe uyku hâllinde ya da. Belki de soba üstünde kestane kebap.
 
Dışarıda kar var. Üşüyen bir yürek olduğunu hatırladıkça, ağlayarak ve üşüyerek duygularımızın çaresizliğinde kaybolmuşken belki de…
 
Büyürken daha çok üşürmüşüz meğerse. Kendi içimizde, kendimizde kaybolurken hele...
Dışarıda ne çok üşüyen varmış, eğilip bakınca yüreğine meğer.
 
Dışarıda kar var.
Kar oldum, kendime yağdım.
Ahuzar oldum, kendime ağladım.
İnsana ah ü firaz.
 
Dışarıda kar var.
Aç yüreğini, ısınayım biraz.
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat