28 Eylül 2018 23:41
-A +A
Fevzi Aydoğdu Siyasi Danışman

Dikkat! Dolandırıcılara Kurban Gitmeyin

Siyasi danışman Fevzi Aydoğdu gazetehamburg.com

DİKKAT ! günümüzde çoğalan dolandırıcılık yöntemleri artıyor özellikle de  internet ortamında Pahalı veya zor bulunan bir ürün için en düşük fiyat gibi gerçek olamayacak kadar güzel bir teklif alıyorsunuz size sunulan bu ürün teklifleri satın almadan önce mutlaka satıcı ile ilgili tüm referansları kontrol edin kredi kartıyla ödeme yapmadan önce alış veriş yapacağınız kurumun ciddiyetine ve geçmişini iyice araştırın . Sahte ad vererek havale yapmayın, bu sizi korumaz ve sahte kimlikler ile paranız alınabilir.
İnternetten kazanılan bir açık artırmada ödeme olarak sadece para transferi ile ödeme kabul eden bir satıcıyla karşılaşırsanız şüphelenmeye başlayın ve iyice araştırın.
Bir piyango veya ödül kazandığınız söyleniyor ve, ancak ödülü almak için vergi veya komisyon ödemeniz isteniyorsa kesinlikle inanmayın. Çünkü yasal kuruluşlar kazandığınız piyangoyu veya diğer ödülleri almadan önce sizden para talep etmez.
Birileri, ilanınıza yanıt olarak kayıp evcil hayvanınızı veya mücevherinizi bulduğunuzu iddia ediyor ve nakliye ücreti veya ödül olarak para göndermenizi istiyorsa; bu kişinin gerçekten evcil hayvanınıza sahip olup olmadığını anlamak için, evcil hayvanınız hakkında ilanda bulunmayan bilgiler vermesini isteyin.
Mal satıyorsunuz ve istediğiniz fiyattan çok daha fazlasının yazılı olduğu bir çek alıyorsunuz ancak, ekstra tutarı geri göndermeniz isteniyorsa; bankadan çekin gerçek olup olmadığını öğrenmeden ve çeki tahsil etmeden herhangi bir para transferi yapmayın.
Düşük maliyetli bir kredi teklif ediliyor ama, ücretleri veya ilk birkaç kredi ödemesini ödemeniz isteniyorsa ödeme yapmayın. Çünkü kredi veren kuruluşların siz krediyi almadan sizden peşin ödeme yapmanızı istemeyeceğini unutmayın.
Evde çalışma olanağı, günde sadece birkaç saat, yüzde ona kadar komisyon ile kazanma gibi cazip tekliflerle iş teklifi aldığınızda ; bu teklifin size sunduğu az çalışarak çok para kazanma olanağı cazip olsa da, bu teklifler genelde dolandırıcılık amacıyla yapıla bilir ve bu konuda iyi düşünmeniz gerek ve şirket hakkında yasal işlem yapılıp yapılmadığına dikkat etmeniz gerekir cep telefonun ve sanal alemde yapılan teklifler bir çok kişiyi mağdur etmekte günümüzde telefon dolandırıcılığı çok yaygın ve her gün yeni mağdurlar la karşılaşılmakta unutmayın size Polis telefon edip para yada ziynet eşyası istemez karşılaştığınız buna benzer olaylarda ilk yapacağınız bulunduğunuz ülkedeki Polis ihbar hattını arayıp bilgilendirmeniz en doğru karardır

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 3 Oy (%15)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%85)

Duyurular
Arşiv