DEHŞETE DÜŞTÜM

Korcan YİĞİT/Yazar

13 Nisan 2021 00:49
A
a
Kadının vücudu, kendisine mi ait yoksa kocasına mı ait?
Bir kadın, eşinin izni olmadan yumurtalık tüplerini bağlatıp doğurganlığını durdurabilir mi ya da hamile kalmamak için kendi inisiyatifi ile doğum kontrolü yöntemlerini kullanabilir mi?
Yasal olarak bunun karşılığı nedir?
Cezai müeyyidesi var mı?
Toplumsal karşılığını sormaya gerek bile duymuyorum, yaşananlar ortada.
Kadın, eşinden habersiz bir yere gidemez, onun onaylamadığı kimselerle görüşemez. Kafasına göre her şeyi giyemez. Saçını boyatacaksa, kestirecekse, zayıflayacak yahut kilo alacaksa hatta estetik operasyon yaptıracaksa bile eşine sormak zorunda.
Nitekim geçmişte böyle bir dava hatırlıyorum.
KADININ REDDETME HAKKI YOK
En kötüsü de eşinin çiftleşme arzularını, sevinçle karşılayıp vazifesini yerine getirmek zorunda. Reddetme hakkı yok. Başım ağrıyor yalanı da bir yere kadar.
Evlendiği zaman, intifa hakkı maalesef kocasına devrediliyor. Toplum da buna sesini çıkarmıyor.
Konunun hukuki boyutunu danışmak için Ünlü Avukat Berzan Toprak ile görüştüm.
Yaptığı açıklamaları duyunca dehşete düştüm.
Bir kadının, eşinden habersiz hamileliğini sonlandırması veya hamile kalmamak için doğum kontrol uygulamalarını kullanması boşanma sebebi sayılıyormuş. Yalnız enteresan bir durum var: Türk Medeni Kanunu'nun (TMK) boşanma şartlarını belirleyen 166. maddesinde maalesef buna açıkça yer verilmemiş. Bu şekilde yansıyan adli olaylar, "şiddetli geçimsizlik" başlığı altında ele alınıyormuş. Anladığım kadarı ile konu muallakta bırakılıp hâkimin inisiyatifi ve toplumsal yargılara terk edilmiş.
Misal evli bir kadın, zorlu bir hamilelik geçirsin ve hatta doğum esnasında bir takım komplikasyonlar yaşasın. "Bu çok sancılı bir süreç, ben bunu tekrar yaşamak istemiyorum." deme hakkına sahip değil.
EŞİNİ İKNA EDEMEZSE BOŞANMAK TEK ÇARE…
Tabii bu durumda, geçimsiz ve kabahatli taraf, kadın oluyor.
Kırsal kesimde yaşayan bir aile düşünün; demek oluyor ki erkek çocuk takıntısı olan bir koca, erkek evladı olan kadar karısını istediği kadar doğuma zorlayabilecek. Zavallı kadının, kanun önünde hiçbir hakkı yok.
Hayvanların bile ticari anlamda damızlık olarak, insafsızca hatta ölümlerine sebebiyet olacak noktaya kadar doğuma zorlanmasını tartıştığımız şu dönemde, kadınlarımızı konuşma sırası ne zaman gelecek?
DEĞER VERMEYECEK MİYİZ KADINLARIMIZA?
Avukat Berzan Toprak bu konuda çiftlere tek bir çıkış yolu öneriyor: Evlilik sözleşmesi.
"Taraflar aralarında evlilik sözleşmesi yaptığı zaman, kanunda açıkça belirtilmeyen hususlarda kendilerini kanun önünde güvenceye alabilirler." diyor.
Soy devamlılığı önemli ama soy kelimesini, sadece erkek çocukla ilişkilendirmek bir cinsiyet ayrımcılığıdır. Aile kutsaldır ve toplumun temelidir
SAĞLAM BİR TEMEL, EŞİT HAKLARLA OLUR
Ülkemizde kadın özlük haklarını iyileştirmek için birçok yasal düzenleme yapıldı.
Bu yasa değişikliklerinin pek çoğuna, son 17 yıl içerisinde bizzat şahit olduk.
En önemlisi ise Anayasa’nın 41. Maddesine, “Aile Türk toplumunun temelidir.” ifadesine “Ve eşler arasında eşitliğe dayanır.” hükmü eklendi.
Daha sonraki yıl “Aile reisi kocadır.” hükmü “Evlilik birliğini, eşler beraber yönetirler.” olarak yeniden düzenlendi.
Tabii ki her şeyi devletten beklemeyip inisiyatif alan birçok sivil toplum kuruluşu (STK), kadın hakları ile ilgili çok değerli çalışmalar yürütmektedir.
Özellikle Sümeyye Erdoğan Bayraktar'ın öncülüğünde kurulan KADEM ve MOR ÇATI, KADAV, KAMER, KAHDEM gibi STK'lar mağdur kadınlarımıza kol kanat germektedir.
Ne mutlu ki Türk kadını, artık kendi nesline sahip çıkmaktadır.
Son yıllarda, kadına şiddeti önlemek için çıkarılan yasal düzenlemeler ülkemizde büyük bir sevinçle karşılanmıştır.
İnanıyorum ki evlilikte kendi bedeni üzerindeki haklarını kadına geri verecek bir yasal düzenleme, köyde, mezrada sevincini açıkça gösteremeyecek pek çok ezilmiş kadının duasını alacaktır.
Yalancı mıyım?

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat