DAMLAYA DAMLAYA GÖL OLUR

Nilgün BATIYELİ/YAZAR

29 Mayıs 2022 20:34
A
a
MS 65 yılında ölen Seneca adlı düşünür “Ölüm her şeyi eşit kılar.” demiş.
Peki, ölene kadar geçen sürede? Öz olarak her koyun kendi bacağından asılır. Bu kadarcık felsefi bir girişten sonra size hikâyemizi anlatmak istiyorum.

Çok değil, Temmuz 2021’de, Akbük’teki yazlıkta kurulan bir pazara gitmiştim. Annemin biri ile fiyatlar üzerine tartışması, ekmiş, biçmiş, pazar pazar malını satıp, parasıyla geçinip yeniden üretebilmesi için ürün alması gereken çiftçilerin sorunlarını daha bir detaylı düşünmeme sebep oldu. Maalesef herkes kendi açısından değerlendirdiğinden annem de haklıydı kuşkusuz.
Demek ki her şey ve herkes birbirine bağlıydı madem ülkemde sorunlara çare üretilemiyordu, hepimiz elimizden geldiği kadarıyla çare üretmeliydik. Yukarıda yazdığım gibi her koyun da kendi bacağından asılıyor. “Ben yapmam, ben bilmem, benim imkânım yok. O yapsın, o düşünsün, ben sadece kınama bölümünü yerine getireyim.” düşüncesi ile olmayacağına karar verdim. Tarım ve hayvancılığın önemini bilmeyenimiz yoktur. Ben de “Bu konuda neler yapabilirim? diye düşünmeye karar verdim. Gördüm ki elimde çiftçiye imkân doğurabilecek tek olanağım son romanım. Romanımı satıp nasıl çiftçiye ulaştırabilirdim? Düzce’deki bir arkadaşım ile mutabakat sağlayıp onun bir dernek kurmasına karar verdik, hesap yaptık.  Buna göre 50 lira olan etiket fiyatı üzerinden her bir kitaptan 25 lirasını çiftçilere ayırmaya karar verdik.


Derneğin kurucusu olan arkadaşım İlhan Sarıbaş’ın büyük özverileri sayesinde maliyetleri de göz önünde bulundurarak beher çiftçiye 30 lira ayırmaya karar verdik. Mümkün olduğunca elden toplu satışlar yapmaya özen gösterdik. Son satıştan örnek vereyim. Bir kitabın kargosu için 27 TL verdik yani kargo parasından imtina etmenin tek yolu buydu. Tabii alıcının beklenti ve bilgisi dışında, bu ücret karşı tarafa da mal edilebilirdi ki ne kadar etik olurdu? İnsanların iyi niyetinin suistimal edilmesi ortadayken.   
Yakın çevremden iki kişinin başlangıç olsun diye verdikleri toplam 8.000 TL ile kolları sıvadık.
Uzatmayayım.
Bir gün derneğe gelen yakın köylerden bir çiftçi “Tarlamızı ekemiyoruz maliyetler yüzünden. Büyükbaş hayvanlarımızı tek tek satıp yaşamaya çalışıyoruz. Kümes hayvanlarımızı tükettik ve elimizde kalan son üç ineğimiz de hastalık kaptı, ilaç parasını da bulamadık.” diyene kadar. O zamanın parası ile 500 liraya hayvanları kurtarmıştık ama bu yalnızca geçici bir durumdu. Kendileri ile neden ekemediklerini, ne kadarlık bir arsa ihtiyacı söz konusu olduğunu, ne kadar maliyet gerektiğini konuştuk, hesapladık. Bereket ki ekipmanları vardı. Video ve fotoğraflar ile tohum, gübre, ilaç alımları ve ödenen paralar hepsi kayıt altında olmak şartı ile üç dönüme hayvanlara yem yapmak üzere arpa, beş dönüme de buğday ekimini gerçekleştirdik. Bir dönüm kadarına ise kendileri ayrıca pırasa, soğan ekti.
Geçtiğimiz hafta arpalar toplandı, balyalandı, ağıla yerleştirildi. İki dönüm kadar yere yazlık geçiş dönemi için mısır, domates, kendilerini kışın doyurmak üzere ise fasulye ekildi. Buğdaylar iki haftaya kadar toplanacak. Onları da adım adım görüntüleyeceğiz kuşkusuz.


GURUR VE SEVİNÇ
Belki siz bana güleceksiniz ama arpaların hasat edilip balyalanmış hâlini gördüğümde ağlamamak için yutkunmak zorunda kaldım. Kendime fazla paye biçmek istemiyorsam da kendimi sokakta doğum yapmak üzere bulduğum çaresiz bir kadının doğumuna yardım edip yavrusuyla evine teslim etmiş gibi hissettim.

Gururluyum açıkçası. Ufacık da olsa bir çiftçi ailesinin elinden tutabilmiş, üretime faydamız olmuştu. Bunu çoğaltmak üzere olağanüstü gayret sarf ettiğimizi de bilmenizi isterim. Ekonomik duruma ancak birlikte el atar, imece usulü yardımlaşırsak kendi kendimize çare olabiliriz.
Damlaya damlaya göl, çoğalarak deniz oluruz ya da en azından “Biz elimizden geleni yaptık, yapmaya devam ediyoruz. İşte ispatı!” diyebiliriz.

Önümüzdeki dönem için çevresindeki tarlaları da temizleyip buğday ektirmeyi planlıyorum. Bu konudaki sıkıntı da kuraklık ve suyun önemi gibi zilleri çala çala geliyor. Dahası yeterli destek görebilirsek bölgedeki köy veya kasabaya satışların aracısız değerlendirmesi üzerine çaba sarf etmeye kararlıyız. Bunun için ise desteklerinizin önemine bir kez daha atıfta bulunmak istiyorum.


Lütfen, yardımcı olmak isteyen birçok kişinin yaptığı hatayı yapıp kitapevlerinden kitabımın siparişini vermeyin. Öyle yaptığınızda kitabevi tek başına kazanıyor, çiftçiye desteğimize hiç faydası olamıyor.

DURMAK YOK
Unutmadan izin verirseniz bir ekleme daha yapmak istiyorum. Genel ve özellikle ülkemizdeki su sıkıntısı nedeniyle aşırı su harcayan mısır, pancar gibi istisnai ürünlerin ekimine daha dikkatli yaklaşıyoruz. Çiftçilerimiz ile konuşarak hayvanlar için silaj elde edilen mısır yerine farklı ürünlerin ekimine ağırlık vermeye gayret ediyoruz.
Bir örnek daha vereyim ki bir yeri yaparken diğerini bozmamaya gayret ettiğimiz iyice anlaşılsın.
Bir köylümüz büyükbaş hayvan besliyormuş. Ahırı çökmüş, kendi imkânlarıyla yeniden ahır inşa ediyor. Hayvanları besleyecek para sorunu çekiyormuş. Bizden yardım istemiş, biz de “Hayvanların masrafını karşılamaya çalışalım, en azından Kurban Bayramı’nda satabildiği kadar satıp kendini döndürebilsin.” diye düşündük.
Kendisi bir liste gönderdi, hayvanların bir aylık tüketim ihtiyacı ile ilgili. Ürünleri sayıyorum: silaj, saman, tuz, yem. Köylümüz, hiçbir kalemi kendi üretmiyor, hepsini hazır ithal edilmiş ürünlerden sağlıyor. En büyük parayı da ithal saman oluşturuyor. Oysa çıkardığı bir aylık maliyet ile 10 dönümlük arsaya yeniden buğday eker, hayvanlara da ülkeye de fayda sağlarız yani kusura bakmasın dedik hatta doğrusu biraz da kınadık.
Daha anlatacak çok şey varsa da bu kadar özetle katkısı olmuş ve olacak herkese ülkem nezdinde kendi adımıza sonsuz teşekkür etmek istiyorum.


Durmak yok, yılmak hiç yok. Aynen devam.
“Kimse dağa elleri cebinde tırmanamaz.” deyip herkesin kendi çapında gerekeni yapmasını bekliyorum.
 
 
 

 
1000
icon
Faruk 21 Haziran 2022 10:59

Tebrik ederim nilgün hanım, sizinle gurur duyduk. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Elbette destek olacağız.

0 0 Cevap Yaz
Orhan 15 Haziran 2022 21:47

Ellerinize sağlik ,keşke herkes bukadar duyarli harket edebilse bambaska bir Türkiye olurdu

0 1 Cevap Yaz
Aysun Uzuncan 30 Mayıs 2022 20:43

Nilgün hanım, bu konudaki hassasiyetinizi ve ne kadar uğraştığınızı nasıl emek harcadığınızı ,nasıl mücadele ettiğinizi en iyi bilenlerdenim. Kaleminize sağlık.kitabinizi okudum,şahaneydi.herkese tavsiye ederim.

0 1 Cevap Yaz
Ilhan 30 Mayıs 2022 08:10

Duzce kirsal yasami destekleme derneği adina mücadelenize desteklerinize sonsuz tesekkürler ediyorum. Kaleminize yüreğinize sağlık

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat