CÜNEYT ARKIN’LA ELÂZIĞ’DA GÜNEŞİ TUTTUK

Uğur TÜRKMEN/YAZAR

1 Temmuz 2022 23:24
A
a
Nereden ve nasıl başlayacağımı bilmiyorum. Tabii ki sırası gelen, gerçek hayata gidecek. Yüce Yaradan, ölümün bile hayırlısını nasip etsin!
Sevgili okuyucular, izninizle geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Türk sinemasına adını altın harflerle yazdırmış, unutulmayacak isim Cüneyt Arkın ağabeyimi, dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.
Cüneyt ağabey ile yolumuz 1998 yılında, TGRT’de kesişti. 2000 yılına kadar da muhteşem bir program yaptık. Program ismi Babacan’dı. Cüneyt ağabey programımızın sunucusuydu.  İnanın, mesleki açıdan almadığımız ödül kalmadı. Resmen ekip olarak tüm ödülleri tabiri caizse silip süpürüyorduk. Rakip programlar, hem kanal anlamında hem de konuk ettikleri kişiler anlamında o kadar güçlüydü ki ülkenin en ünlü konuklarını programlarına misafir ediyordu.
Bizimse kimse ile bir yarışımız olmuyordu. Sadece işimizi en iyi şekilde yapmaya, kendimizi daha nasıl geliştireceğimize odaklanıyorduk. Ben programın yönetmen yardımcılığını, asistanlığını, muhabirliğini yapıyordum. Ekip olarak hepimiz her şeyi yapmaya gayret ediyorduk. Sonuçta şu anda bile hiçbir program bizim o dönem aldığımız reytingin çeyreğini bile alamıyor. Her hafta reytinglerin en üstünde hep birinci oluyorduk. İkinci olduğumuz zamanlar da oldu tabii. O zamanlar sosyal medyanın S’si bile yoktu.
Cüneyt Arkın ile güzel ülkemizin neredeyse her yerini dolaştık. Güvenlik güçleri olmadan kimsenin gidemediği yerlere gittik. Örnek olarak Adana Conolarla görüştük. Merak edenler, her şeyi bilen, saygıdeğer Google’da conoları sorabilir.
Ağustos ayıydı. Cüneyt ağabey ile Diyarbakır’a program çekimi için gittik. Cüneyt ağabey, biz program ekibine meşhur Diyarbakır surlarını anlatıyordu çünkü her bir yerinde anısı vardı. Zamanında oynadığı sinema filmleri orada çekilmiş. “Şurada şu sahne çekildi, burada bu sahne çekildi, şurada bu oldu, burada şu oldu.” diye anılarını anlattı.

YABANCI ÜRÜNLERE KARŞIYDI

Arkın’ın gün yüzüne çıkmamış yönlerini anlatayım.
Cüneyt ağabey “Yerli malı, yurdun malı.” sözünün sevdalısıydı. Başta Amerika ürünleri olmak üzere yabancı olan her şeye karşıydı. Türk halkını her şeyin üstünde tutardı. Sohbet ettiği herkese garsona, şoföre, çiftçiye, belediye başkanına ve kaymakama “Bu toprakların kıymetini bilin.” diyordu. Çiftçilereyse çok ayrı sempatisi vardı. Kendisi de çiftçilikten geliyordu. Atatürk hayranı, Cumhuriyet sevdalısı biriydi. Derdi ki: “Allaha şükürler olsun ben ve sizler çok şanslı insanlarız, bu topraklarda doğduk, bu topraklarda yaşıyoruz.” İşte Cüneyt ağabey böyle birisiydi.

ELÂZIĞ HARPUT’TA GÜNEŞİ TUTTUK

Ağustos ayının sanırım 14’ü veya 15’iydi. Diyarbakır’dan Elazığ’a geçtik. Burada kısa bilgi vermek isterim. Elâzığ’da bulunan Harput, dünyada ilk yerleşim yeri konumundadır.
Elazığ’a geçme nedenimizse gerçekleşecek güneş tutulmasının dünyada çıplak gözle görülecek en iyi yer olmasıydı.
Dünyanın en önde gelen televizyonları, gazeteleri ve ünlü sunucular adeta Elazığ’a çıkarma yapmıştı. Güneş tutulmasının öğlen saatlerinde gerçekleşmesi bekleniyordu ki öyle de oldu.
Ne yalan söyleyeyim, içimde korku ile karışık değişik duygular vardı. Sanırım, oradaki insanlar da öyleydi. Resmen tarihe tanıklık ediyorduk. Artık bin yılda mı, yüz yılda mı gerçekleşecek bir duruma şahit olacaktık. Kimse bu durumu daha önce tecrübe etmediği için ne yapacağını bilmiyordu.
Biz ekip olarak dip dibe duruyorduk. Hava kararmaya başladı ama çok değişik bir karartıydı. Saman rengi kızıl derken bir anda kapkaranlık oldu. Önceden yetkililer tarafında herkese gözlük verildi. Çıplak gözle bakmak çok tehlikeliymiş güneşe kör etme olasılığı çok yüksekmiş.
Havada renkler değişmeye başlamıştı. Cüneyt ağabey ile yan yanayız, aslında birbirimize değiyoruz resmen. Ben meraktan gözlüğü çıkardım, çıplak gözle bakmaya başladım. Bunun nasıl anlatılacağını bilemiyorum, yaşamak gerek. Gökyüzü karardı, yanımda bir ses belirdi: “Uğur güneşi Elazığ’da tuttuk.” O ses, Cüneyt Arkın’a aitti.
Merak edenler için yazıyorum: Gözlerim görüyor. Yıllarca paparazzilik, foto muhabirliği yaptım.
Yüce Yaradan, merhuma rahmet etsin, mekânı cennet olsun! Var ise günahlarını bağışlasın!
Hayatın renkleri sizinle olsun!
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat