COVID-19'U DEŞİFRE EDİYORUM

Tevfik KARA ( Yazar )gazetehamburg.com

9 Aralık 2020 22:04
A
a


 “Ayağa gelmedik taş olmaz, başa gelmedik iş olmaz.”      
Mart 2020'den beri tüm dünya Covid-19 virüsüyle yatıp kalkıyor. Ademoğulları ve kızları büyük bir tehdit altında. Âdeta fabrika ayarlarımızla oynandı. Bu zamana kadar yaşananlar, öyle gösteriyor ki hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

SENARYO DİYE DÜŞÜNÜYORDUM…

Dobra dobra itiraf edeyim, yayılmaya başladığı andan itibaren koronavirüsü “dünyaya yön veren büyük güçler tarafından yazılmış bir senaryo” diye düşünüyordum.
Tabii ki bu süreç içinde piyasa allak bullak oldu. Tüm sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları durdu ya da durma noktasına geldi. Sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarının durması nedeniyle bendeki insan trafiği de yüzde 80 oranında düşüş gösterdi.
Yoksa ben, bu süreçte insanlardan kaçmadım ya da uzaklaşma gereği duymadım. Yukarıda da izah ettiğim gibi sivil toplum kuruluşlarının etkinliklerinin durması nedeniyle kendimi korumuş gibi oldum.
Kimseden kaçmadım ya da kaçma, uzaklaşma gereği duymadım. Ancak salgın nedeniyle bazı kişiler, korunma içgüdüsüyle benden uzaklaşmış olabilirler. Bu da herkesin kendi tercihidir ve saygı duyarım.

ÖNCE EVLATLARIM…

Ta ki başka şehirde yaşayan evlatlarıma Covid-19 virüsü bulaşana kadar bu salgına inanmamak için inat ettim. Onlar hastalandıktan sonra ikna olur gibi oldum.  
Yaklaşık bir ay, kendi özbeöz çocuklarımla görüşemedim. Aslında ben görüşmek için ısrar ettim ama çocuklarım, benim bazı kronik rahatsızlıklarımı bildikleri için “Sakın gelme!“ diye diretti.
Gitmek istiyorsunuz ama gidemiyorsunuz.
Gelin diyorsunuz, gelmiyorlar.         
Kendi özbeöz evlatlarınızı göremiyorsunuz.
Bundan daha acı bir gerçek olabilir mi? İşte Covid-19 böyle bir şey!

TEST SÜRECİNDE NELER YAŞADIM?

“Nasıl?”, “Nereden?”, “Kimden?” “Ne zaman?” sorularına kafa yormuyorum. Öyle veya böyle bu illet, nihayet bana da ulaştı veya bulaştı. Şiddetli öksürük krizi, bademcik ve bel ağrılarından sonra kendimden şüphelenerek ev doktoruma müracaat ettim. Test olmak istediğimi belirttim ama adam, beni sanki hiç dinlemedi. Aşırı bir yığılma, yüklenme ya da talep olduğu gerekçesiyle test isteğimi geri çevirdi. Hiçbir ilaç yazma gereği bile duymadan beni uğurladı.
Elbette hasta olan ve ağrıyı çeken benim. İki gün sonra bölgemdeki ilçe sağlık müdürlüğünün sayfasını inceledim ve bana en yakın test yapabilecek başka bir doktoru arayarak test yaptırmak istediğimi yineledim.
Nihayet gittiğim hekime esaslı bir şekilde, önce muayene, ardından test oldum. Test neticesi bana hem telefonla hem de yazılı olarak 06.12.2020 Pazar günü ulaştı ve Covid-19 virüsünün bana da bulaştığını öğrenmiş oldum ancak test sonucum bana daha ulaşmadan ben yataktaydım bile.

NASIL BİR ŞEY TARİF EDEYİM?

Ben de yıllardan beri kronik astım rahatsızlığı var. Eğer buradan beni yakalarsa bu illet götürür.” diye düşünüyordum ama korktuğum başıma gelmedi.  
Şiddetli bir öksürük krizi ve bademcik ağrısı çektim. Öksürmekten tüm iç organlarım sızlıyordu. Belden aşağım, bilhassa da bacaklarım hele de diz kapaklarım sızım sızım sızladı.   Sanki diz kapaklarımın cıvatalarının laçkalaşması gibi bir his vardı içimde. 
Öyle bir ince ağrı ki sanki bir kör testere ile beni bağırtarak kesip parçalara ayırdılar. Ağrı kesici aldığım hâlde ağrılarım, sızılarım dinmedi. Sabahlara kadar uyumakta zorlandım.
Şimdi soracaksınız “Neden hastaneye gitmedin?” diye.
Evet, neden hastaneye gitmedim?
Duyduklarımız, okuduklarımız ve hastalığı bizzat yaşayanların anlattıklarına göre hastane sürecinin hastalığı daha da ilerlettiği yönünde bir görüş birliği var. Bu süreyi evde dinlenerek ve doğal besin takviyesi ile geçirelim, dedik ve öyle de yaptık.
İyi ki böyle düşünüp uygulama yapmışız. Şükürler olsun ki iyiye doğru gidiyorum.
Bu yazıyı kaleme aldığıma göre demek ki iyileştim.
Allah, iyilere zeval vermesin!

NE TAVSİYE EDERİM?

“Sağlık gibi dost, hastalık gibi düşman yoktur.” demiş atalarımız. İnsan, hasta olduktan sonra sağlığın kıymetini anlıyor. 
Koronavirüs sürecini evde geçiren birisi olarak siz değerli okuyucularıma neler tavsiye edebilirim?
Eğer durup dururken düşman kazanmak istemiyorsanız öncelikle beslenmenize, dinlenmenize ve uyku düzeninize dikkat etmelisiniz!
Para kazanacağım, derken sağlığınızdan olmayın! Sonra kazandığınız o paracıklar size sağlığınızı geri getirmeyecektir!

2M+ 1T KURALINA DİKKAT!

Özellikle sağlık sektöründe çalışan uzmanlar, 2M+1T kuralına dikkat çekiyor.
Nedir bu, 2M+1T kuralı?                 
Açık açık yazmak gerekirse maske artı mesafe artı temizlik eşittir sağlıklı yaşam…
Bu kadar basit…
Eğer ki yukarıda ifade ettiğimiz 2M+1T kuralı uygulandığı ve doğal besin takviyesi yapıldığı takdirde evelallah bu illetten korunmuş olursunuz!
Bu duygu ve düşüncelerle Allah’a emanet olun!

DİPNOT

Hastalığım esnasında yazılı ve sözlü olarak geçmiş olsun dileklerini sunan tüm dostlarıma teşekkürü borç bilirim. İyi ki varsınız, dostlar!
Bu ayın sonuna doğru doğum günümü kutlamaya hazırlanıyordum. Sizlerden aldığım moral takviyesi ile yeniden doğmuş gibi oldum.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat