19 Mart 2017 01:34
-A +A
Abdulkadir Inaltekin

ÇÖPÇATAN ŞARLATANLAR

Hz. Muhammed​ (s.a.v.) bir hadislerinde „haya imandandır“ buyurmuşlardır. Bir kimse ne kadar hayasız olmalı ki, iffeti, namusu, haysiyeti pervasızca ayaklar altına atabilsin. Bir kimse ne kadar hayasız olmalı ki, para kazanmak için aile müessesinin kutsiyetini hiçe sayabilsin. Bir kimse ne kadar hayasız olmalı ki, bir milletin örf, adet, gelenek, ahlak ve inanç değerlerini milletin gözüne baka baka paçavraya çevirme cüreti gösterebilsin. Kimden mi bahsediyorum? Televizyonlarda çöpçatanlık yapan evlendirme programlarından. Fakat programlara katılanları asla kastetmiyorum. Onları, önceden kurgulanan düzmece oyunun birer parçası olarak ekrana çıkartıp maymun gibi oynatan TV yöneticilerini ve evlendirme programlarında çöpçatanlık yapan şarlatanları kastediyorum. Seda Sayan için fazla söze gerek yok. Onun meşrebi malumdur. Fakat onun yanında şebeklik yapan, bir dönem Kanal 7'de eski sinema oyuncusu İbrahim Uğurlu ile Deniz Feneri programını sunan Uğur Aslan denen şarlatan, rant sağlamak için Müslüman kesimin dini duygularını suiistimal ederken ne kadar da dindar, hayır sever ve merhametliydi. Deniz Fenerinin cılkı çıkınca pusulayı çöpçatanlığa çevirdi. Erkeğin erkek gibi, kadının kadın gibi şahsiyeti, gururu, kişilik seviyesi, cinsiyet değeri, vatandaşlık kimliği vardır. Bir kimse Allah’ın, yaratılışta kendisine bahşettiği değerleri muhafaza edemiyor, şehevi ve dünyevi zevkler uğruna her şeyini ayaklar altına atabiliyorsa, artık o kimsede beşeriyet adına hiçbir değer kalmamıştır. Allah (c.c.) A’râf Suresinin 179. Ayetinde bu gibi kimseleri şöyle tarif ediyor: „Andolsun biz, cinler ve insanlardan, kalpleri olup da bunlarla anlamayan, gözleri olup da bunlarla görmeyen, kulakları olup da bunlarla işitmeyen birçoklarını cehennem için yarattık. İşte bunlar hayvanlar gibidirler, hatta daha da aşağıdadırlar. İşte bunlar gafillerin ta kendileridir.”
Evlendirme programları belli bir kesim için beğeni kazansalar da, Müslüman Türk milletinin geneli tarafından asla kabul görmemektedir. 2016’da RTÜK’e yapılan 87 binden fazla şikâyet başvurusunda evlendirme programlarının, toplumun ahlak değerlerine ve aile müessesinin kutsiyetine zarar verdiğine dikkat çekiliyor. Ahlaka mugayir davranış ve sözlerin yer aldığı evlendirme programları hakkında en çok şikâyet alan kanallar Show TV’nin „Evleneceksen Gel“, Star TV’nin „Zuhal Topal’la İzdivaç”, ATV’deki  „Esra Erol’da”, Kanal D’nin „Kısmetse Olur”, FOX TV’deki „Gelinim Sensin” ve Flash TV „Dest-i İzdivaç” programları en çok şikâyet alan yayınlar oldu. ATV’de yayınlanan „Müge Anlı İle Tatlı Sert” ve TV 8’de yayınlanan  “Göz6” programı da şikâyet edilen yayınlar arasında yer alıyor.
Vatandaşlık görevim olarak buradan ilgililere sesleniyorum: AK Parti için „muhafazakâr iktidar” iddiaları ayyuka çıktı. Görsel medyadaki evlendirme programları ve toplumun ahlak değerlerine zarar veren yayınlar AK Parti iktidarında yaygınlaşmıştır. „Basın özgürlüğü” sadece yayın kuruluşlarına verilen tek taraflı haktan ibaret değildir. Medya kuruluşlarının yayın özgürlüğü kadar toplumun da, değerlerini koruma ve yaşatma özgürlüğü vardır. Evlendirme programları milletimizin, bin yılların süzgecinden süzülerek günümüze ulaşan milli, ahlaki ve dini değerlerini hiçe saymakta, toplumun bel kemiği olan aile müessesini parçalayıp yok etmektedir. TV kanallarına verilen cezalar caydırıcı olmuyor. Çünkü mevcut yönetmeliğe göre RTÜK’ün uygulayabileceği yaptırım para cezası kesmek ve en fazla birkaç günlük yayın yasağı uygulamaktan öteye geçmiyor. Kanallar, para cezasını ödeyip yayınlarını aralıksız devam ettiriyorlar. Yapılması gereken kalıcı ve caydırıcı uygulama, evlendirme programları ve toplumun manevi değerlerine zarar veren emsali yayınların tamamıyla yayından kaldırılmasıdır. Bir avuç şarlatanın menfaatleri uğruna bir milletin aile ve inanç değerleri yok edilemez…

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv