ÇOCUK GELİNLER OLMASIN

Gülten ABACI/YAZAR

13 Aralık 2022 11:49
A
a
Öyle ahir zamanlara kaldık ki. Dünyada yaşanılan bunca sıkıntının yanı sıra, bir de çocuk denecek yaşta evlendirilen kız çocuklarının istismarı gündemde yerini alıyor. Aslında küçük ve çocuk yaşta evlendirilen kızların yaşam hakkı elinden alınıyor.
Fakirlik, başlık parası, töre baskısı, örf ve âdetler, dini suistimal etme, aile baskısı gibi olgular da kız çocuklarının yaşam hakkının ihlal edilmesine yol açıyor. 
Herkes çok güzel aile ortamında büyümek, yetişmek, güzel okullarda okumak, iş ve kariyer sahibi olmak, mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamak ister.
Bazı insanlar maalesef istediği ve hayal ettiği böyle bir hayat için şanslı olamıyor. İçinde bulunduğumuz şartlardan dolayı hayatımıza ait kararları her zaman kendi başımıza veremiyoruz. Kimi insan zengin, mutlu bir aile ortamında doğar, büyür, yetişir. Kimi insansa annesiz ve babasız veya babadan ayrı olarak hayat mücadelesini tek başına verir. Hiçbir çocuk dünyaya gelirken ailesini seçemez. Bu nedenle kişiliğimizi oluşturan aile ortamının nasıl olacağını ve ailemizden neler öğrenebileceğimizi önceden bilemeyiz. Kaderine boyun eğen bir insan olarak yaşamın bize getirdiğine mahkûm oluyoruz.

AİLELER

Oysaki bir aile için dünyaya evlat getirmek çok önemli bir sorumluluktur. İnsanın dünyaya geldiğinde en güvenilir yeri ailesinin yanıdır. Eğer aileye olan güven zarar görürse kişinin hayata olan güveni de zarar görür. Mesela baskıcı ailelerde sınırlar çok belirgindir, aşırı kontrolcü aileler çocuklarını baskılara maruz bırakır. Bu çocuklar, sadece ailesinin istediği gibi yaşar, kendi fikirlerinin önemli olmadığını düşünür, belli bir yaşa geldiğinde baskıcı bir tutumdan kurtulmak adına sağlıklı kararlar veremez, ileride fiziken ve psikolojik olarak çok ciddi sorunlar yaşar.
Tüm bunların altında yatan acı ama gerçek olgu şu: Cahil, okumamış, sadece kendi yaşamını idame ettirebilmek için çocuklarını başlık parasına satan aileler.  
Bu yüzden hayat bize ne şart sunarsa sunsun ilk yapacağımız şey evlenmeden önce okumak ve kendi ayaklarımızın üstünde durmayı öğrenmektir.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat