ÇİFTE VATANDAŞ OLAN GENÇLERİMİZİN TÜRKİYE’DE ASKERLİK SORUNU

Remzi UYSAL ( Yazar )gazetehamburg.com

9 Ocak 2021 22:37
A
a
Çifte vatandaş olup yeni vatandaşı oldukları ülkelerde askerlik yapan gençlerimizin, Kıbrıs ve Tunus haricinde yurt dışında yaptıkları askerlik, Türkiye’de 7179 Sayılı Askeralma Kanunu’na göre sayılmıyor.
Bu durum, Kanun’un yürürlüğe girdiği 26 Haziran 2019 tarihinden itibaren böyle. Almanya’da, Alman ordusunda  askerlik yapmış gençlerimiz ve aileleri bu durumdan tedirgin. Türkiye’de askerlikten muaf sayılmaları için bu gençlerden şimdi, 2020 yılına göre ya 5 bin 261 euro ödeme yapmaları ya da Türkiye’ye gidip askerlik yapmaları talep ediliyor.
Gençler, aksi hâlde, “7179 Sayılı Askeralma Kanunu’nun 21. maddesi ve 1632 Sayılı Askeri Ceza Kanunu” gereğince haklarında cezai işlem uygulanacağına dair askerlik şubelerinden yazılı bildirimler alıyor.

TÜRGEM’İN ÇABALARI

TÜRGEM olarak, çifte vatandaşlığa sahip gençlerimizin, 21 yaşından sonra da her iki vatandaşlıklarını korumaları için bölgemizdeki federal parlamento milletvekillerimizle sürekli temasta kaldık. Bu konuda, milletvekillerimizin yeni bir yasanın çıkarılmasında aktif rol oynamalarını rica edip konu üzerine hassasiyetlerini çekmek için çok büyük uğraş verdik.

HÜRRİYET’TE YER ALAN İTİRAZ 

Bu konuyla ilgili bir anımı paylaşmak isterim: 1980’li yılların başında, JUSOS YK üyesi iken Lübeck Hanseatic Askeri Birliği’nde gerçekleştirilen bir konferansa üç sivil kişiden biri olarak davet edildim. 200’e yakın er ve subayın katılım gösterdiği konferansta, bana yöneltilen bir soru üzerine Almanya’nın Türkiye gibi bir NATO üyesi olduğu için Alman vatandaşı Türk kökenli gençlerimizin isteğe bağlı olarak Almanya’da askerlik yapabileceklerini söylemiştim.  
Yumurta kafalı bir er arka sıralardan zıpkın gibi ayağa kalkıp “Ben, bir Türk onbaşıdan emir almam.” dedi. Ben de JUSOS arşivinden bana verilen Sipri dergisinde yayınlanan Willy Brandt’ın yazısında yer alan bir tankın, bir savaş uçağının kaça mal olduğu ve buna karşılık kaç köy okulu, kaç köy eczanesi yapılabileceğiyle ilgili rakamları açıkladıktan sonra o askere yönelik “Sen, nasıl bir parazitsin, biliyor musun?” yanıtını verdim.
Bir yüzbaşı, beni kolumdan nazik şekilde tutup “Lütfen, Bay Uysal, yerinize geçiniz!” diyerek sözümü kesti. Benden sonra mikrofona geçen bir yarbay ise beni de şaşırtan bir konuşma yaparak “Askerlerimin yabancılar konusunda düşünceleri, beni hem üzdü hem de şaşırttı. Bay Uysal, söylediklerinde çok haklı.” dedi.
Hürriyet gazetesi ise büyük ihtimalle LN gazetesinden aldığı haber üzerine iki hafta sonra
“Bir Türk Genci Bizi Alman Kışlasında Savundu” başlığıyla bir haber yaptı.
Diyebilirim ki Almanya’da bir askeri garnizonda, yabancıların Alman ordusunda askerlik yapmaları konusunda bir yabancı ve Türk olarak ilk konuşan ben olmuşumdur.
Çifte vatandaş olan gençlerimizin Türkiye’de askerlik sorununun çözülmesi dileğiyle!

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com