CEHALET GEÇER AMA KÖTÜLÜK GEÇMEZ

Korcan YİĞİT/YAZAR

28 Eylül 2021 22:10
A
a
Yolda gidiyorsun, it seni ısırdı, sen de dönüp iti ısıracak mısın? O zaman ne farkın kalır itten?
"Kötüyle kötü olma." der hep büyükler. “Uyma şuna, boş ver!” der. “Allah'ından bulsun.”, “Allah'a havale et.” der. Mutlaka bir sebebi vardır bu öğütlerin, boşa söylenmez. Mutlaka başa gelmiştir ve ders çıkarılmıştır. Kim bilir ne büyük bir yaşam tecrübesi vardır bu öğütlerin ardında ki nesilden nesle aktarılmış, hâlâ önem arz eden öğretilerdir bunlar.
Bazen susmak, en güzel cevaptır kötü olana. Göz ardı etmek, umursamamak büyüklüğün göstergesidir, erdemdir. Onun seviyesine düşmemektir.
Bazıları kötülükten beslenir. Devamlı bir aksiyon ister hayatında. Var olduğunu böyle hisseder. Sürekli bir münakaşa, sürekli bir irdeleme hâli vardır bu tiplerde. Her zaman en iyiyi o bilir, en zevkli odur ve hatta ne söylese doğrudur. Tartışma yaratmak için bahane arar hep.
HEP HAKLI…HEP HAKLI…
Bu tip insanları yeni tanıdığınızda iyilik meleği, sevgi pıtırcığı olur size. Biraz dertleşirseniz ne zor bir hayatı olduğunu övünerek anlatır. En mazlum odur. En ezilen, en zor zamanlar geçiren, güç bela ayakta duran odur. Ne kadar zordur hayat onun için bir bilseniz. Bilir misiniz ne zor bir hayatı vardır? Bıkmadan, usanmadan anlatır, anlatır... Hiç güvenecek kimsesi yoktur, her dostundan kazık yemiştir. Ekonomik sıkıntısı bir türlü son bulmaz. Hâlbuki o kadar iyi niyetlidir ki bunu size defalarca hatırlatır. Hep aynı hikâyelerdir anlattığı. Anlattığını unutur, bir başka sohbette yine anlatır.
Dedim ya kimi kimsesi yoktur çevresinde, yalnızdır. Hep darbe yemiştir dostlarından ve hatta ailesi bile uzaktır ona. Oysa ki ne iyilikler yapmıştır ailesine, onlar bile vefasızdır, sırtını dönmüştür.
Hiç kendinde hata bulmaz, hiç kendine suç yüklemez. O, cömerttir, dürüstlük timsalidir. Bu tip insanlarla konuşarak anlaşmak mümkün değildir. Her zaman haklı olduğunu düşündüğü için sizi asla dinlemez, anlattıklarınızı anlamaya çalışmaz. Yıllar geçse de üstünden ve yine konu açılsa o zaman ki haklılığını ısrarla dile getirir, bir gram geri adım atmaz. Sabit kötüdür bunlar ve bu sebeple aileleri bile terk etmiştir onları, yalnızdır.
Yalnız kaldıkça da daha çok sarar insanlara. Dedim ya onlar için dalaşmak, var olmak meselesidir. Dur, şuna haddini bildireyim diye oyuna dahil olduğunuzda sonuç alabileceğinizi mi sanırsınız? Dalaştıkça dalaşma artar. Haklı olduğunuz durumda bile haklı, haksız birbirine karışır hatta tartışma uzadıkça konunun özünden de uzaklaşırsınız ve bir kısır döngüye döner vaziyet. Onun da istediği budur zaten.
CAHİLLE SOHBETİ KESMEK
Oysaki en güzel had bildirme, cahille sohbeti kesmektir. Zaman en güzel ilaçtır kişinin hatasını anlaması için. Eğer haklıysanız susun ve onun kendini bilmesi için bir zaman verin.
Her kim ki kavgada sesi daha çok çıkar, tartışmayı daha da alevlendirir, o, haksız olandır. Bunu böyle bilin!
Siz susarak ona iyilik etmiş olursunuz bir nebze. İnsansa bunun değerini bilir, hayvan zaten bilir. Değer bilmeyen hayvandan da aşağı bir mahlukattır zaten.
O an tartışmayıp, sustuğunuzda, alttan alıp olayı sakince kapattığınızda, ileride onun kendi hatasını anlayıp dönüp sizden özür dilemesi için bir fırsat yaratmış olursunuz çünkü herkes sizinle aynı zihni olgunluğa sizinle aynı zamanda erişemeyebilir. Belki de o daha pişmemiştir, hamdır, elbet bir gün hak yerini bulur, hatalı hatasını anlar. O sebeple kapatmamak gerekir kapıları.
Cehalet geçer ama kötülük geçmez.
Bu bahsettiğim tepkisizlik, hoşgörü ve alttan alma durumu tabii ki karşı tarafa sindirilmişlik gibi de aksedebilir ve bunun verdiği öz güvenle tepenize çıkar.
KÖTÜ, KÖTÜDÜR
Kötü, içinde bir gram insanlık kalmamış olandır. Kötü, kadir bilmeyen, kötülükten beslenendir.
Kötüye sabır işlemez. Kötüyü bilgi eğitmez. Kötüye merhamet gerekmez.
Bir susar, iki susarsınız. Ne hatasını anlar ne bir özür diler.
İş, bu noktadan sonra zaten tahammül sınırlarını zorlar. Artık ona haddini bildirmek en büyük erdemdir çünkü "Sözle uslanmayanın hakkı kötektir." der büyükler. Bu da ayrı mesele.
Yalancı mıyım?

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat