Büyük hayallerden kısa rüyalara

Cezmi Ancil ( Yazar )gazetehamburg

12 Ocak 2020 22:37
A
a
Amerigo Vespuci`nin adanın yerlilerini barbar görmesindeki işgal ve talancılık amacı Thomas More`de sömürüsüz, sınıfsız kardeşçe bir ada hayaline dönüşmesi insanlığın bugün bile acısını  çektiği Cennet adaları fikrinden uzaklaşmış olan toplulukların, sömürü ve toplumsal buhranlardan kurtulmayı bireysel kurtuluşlarıyla atlatma düşünce yapısının hakim olduğu ve düşünsel altyapısında da sadece ve sadece beslenmek ve barınmayı temel alan bir toplumsal dokunun getirdiği sorunlar kaçınılmaz olarak bugün hepimizi de saran cinnet,intihar,bosvermislik,duymamak,hissetmemek,ilgilenmemek,kisisel egoları yüksekte tutmak gibi çabaları üst üste koyduğumuzda çevremizde olup bitenlere günübirlik magazinsel haber ve gelişmeler gibi bakabilme durumuna itiyor kaçınılmaz olarak.
Küçük sorunların büyük düşüncelerle yok edileceği inancı yerine küçük düşüncelerle günü kurtarma toplumsal doku hali genel havayı sardığında yanı başımızdaki en insani olaylara karşı bile duyarsız kalabileceğimiz bir psikolojik kültürel alt yapının şekillenmesi küçük rüyalardan uyanmamış olmak için körler topallar sağırları ağırlar misali dış dünyamızda ki ,fırtınaların yanı başımıza yaklaşmakta olduğunu bile görmezden gelmemize de neden oluyor.
Büyük düşünceler, büyük toplumsal oluşumlar büyük düşünmekten geçiyor.
Büyük Sovyet devriminden tutalım, büyük imparatorluklar, hatta ne kadar talancı, işgalci, soykırımcı olsalar bile nihayetinde büyük düşünebilmenin sonuçlarıdır.
Ekim Devriminin düşünsel altyapısındaki büyüklük ,Thomas More`un, Bedrettin`in, hatta ve hatta Ebu Zer`in cesur ve büyük düşünebilme durusuna sahip olabilmenin toplumsal büyüklük sonucudur.
Beyinsel üretkenlik sonucudur.
Toplumsal üretimin insan beynindeki yeniden düşünme ve yeniden üretebilme fonksiyonelliğinin bir sonucudur.
Büyük Devlet olabilme hayalinden çok insanların hayallerine hitap edebilen bir dünya görüsü bütün kesimlere hitap etmedikçe insanlık yararına hiçbir toplumsal yeniden inşa ediş uzun vadeli olamaz.
İnsanların önce kendi içindeki parçaları birleştirmediği sürece kırılganlıklar, ufalanmalar kaçınılmazdır.
Cengiz`in Asya bozkırlarındaki  küçücük kabilelerinden büyük bir imparatorluk yaratabilme düşüncesini barbarlıkla anlatabilme kolaycılığından tutalım, Chumowong`un Kore`nin ayrık krallıklarını birleştirme düşüncesindeki azim ve savaşçılığına, kölecilikten kurtulma düşüncesini Arena duvarları dışında özgür bir dünya kurma hayalinin timsali Spartaküs`e, hatta köleci Roma imparatorluğunun düşünsel siyasal dokusunu anlamadan günübirlik kolaycı kelimelere sığdırmak bizi küçük rüyalarımızdan alıkoymaya yeter mi bilemiyorum.
Dünün birbirinden uzak ve de ayrık dağlarını, ovalarını, insanlarını, hatta birbirinden çok farklı inanç ve düşüncedeki insanlarını birleştirebilen, kaynaştırabilen inanç ve düşünce bicimi bugün neden çevremizde neredeyse sadece ve sadece tecavüz vakaları, öldürme vakaları, çalma, çırpma, ucuz pazarlarda kısadan yarar sağlama ,talandan,  sömürüden pay alabilme  pesinde koşuyor olalım…
Daha ne kadar?
Düşünsel imparatorluk insanların hayallerine, yaşamlarına vurulmuş bir zincir yerine, rüyalarımızı  gerçeğe dönüştürecek büyük gerçekliklerin dünyasını yaratabilme azim ve üretkenliğini yaratabilmektir as olan.
Büyük hayalleri gerçekleştirdiğimiz oranda etrafımızdaki küçük sorunların çıkmasına neden olan toplumsal nedenler de ortadan kalkmış olacaktır.
Sorunlar güneşli havadaki gölge gibidir. Sever orayı. Uyuruz. Uyudukça ve sessizlik çökünce daha çok uyumak isteriz. Rüyalar da hoş gelir. Kavak yelleri eser gibi yüreğimizi okşar rüzgârın sesi. Ger neşiriz arada bir.
Düşünmedikçe uyudukça uyuruz .
Uyudukça rüya görürüz sadece. Bazen rüyada konuşuruz sadece.
Rüyada sevişiriz hatta.
Rüyada ev görürüz. Araba görürüz.
Rüya tek kişilik bir uyuma halidir vesselam….
Rüyaların güzelliği uyandığımızda da aynını gerçek yaşantımızda da var olduğunu görmektir.
Zevkle ve gönül rahatlığıyla yine yeniden rüyalara dalarız o zaman.
Hayalde sinir yok …Ucuz…
Zor olan onu gerçekleştirme düşüncesine katlanabilme inancı.
Benimkisi de savaşsız, sömürüsüz bir dünyada yıldızlar üstünde sevişmek vesselam…
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat