BU VATAN BİZİM

Sibel Bozkurt/YAZAR

29 Mart 2022 20:23
A
a
Vatan kelimesi birçok insana çok şey ifade eder. Vatan, milletimizi ayakta tutan en önemli unsurdur. Vatan, huzur, mutluluk ve barış içinde yaşayacağımız bir yerdir. Doğup büyüdüğümüz, çocukluk anılarımızı biriktirdiğimiz en güzel hatıralardır. Bu hatıralar, bizi nereye gitsek hep kovalar. Vatan hasreti o kadar güçlüdür ki bu durumu en çok yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız bilir. Onlar, ana vatanlarının güneşini, denizlerini, ovalarını, yaylalarını ve daha birçok güzelliğini arar.
Günün birinde vatanda yaşama hayaliyle yanıp tutuşur yani atalarımızın "Bülbülü altın kafese koymuşlar, yine vatanım demiş." sözünde doğruluk payı büyüktür. Bununla birlikte onları, yabancı ellerde yaşaması bile yıldıramaz, yine de ana vatanını geliştirmek amacı taşıyarak hep katkı sağlamaya çalışır çünkü üzerinde doğup belki de büyüdüğü toprakların kolay kazanılmadığını bilir.
Yakın tarihte bile Türklerin kendi coğrafyasına canı pahasına sahip çıktığının, sayısız şehit vermiş olduğunun bilincindedir. Bunun en güzel örneği de Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının vatan uğruna yaptığı fedakârlıklardır.
Bu yaşadığımız vatanda onların çok büyük emeği vardır. Büyük bir mücadele örneği vererek bu vatanı bize emanet etmişlerdir yani vatan kolay kazanılmaz ama bir o kadar da kolay kaybedilir. Vatan olmaksızın millet, millet olmaksızın da devlet olmaz. “Vatan sağlığa benzer, değeri kaybedilince anlaşılır." sözü de bunu çok güzel ifade eder."
VATANIMIZA DEĞER VERMELİYİZ
Bizlere düşen görev, şehitler kadar vatanımıza değer vermemizdir. Amacımız, kendimizi ve ülkemizi geliştirmek olmalıdır. Birbirimizi fikirlerimiz farklı bile olsa sevmeliyiz. Toplumun fertleri olarak din, dil ve tarih birliğine sahip çıkmalıyız. Bilhassa yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın da milli ve kültürel değerlerini unutmaması çok önemlidir.
Ayrıca çocuklarımıza da vatan sevgisinin anlamını kavratmak önemli görevlerimizdendir. Bu bağlamda, anne ve babaların her ne kadar çocukları farklı ülkede bile büyüse vatan sevgisi duygusunu çocuklarına aşılaması, Türkiye'ye yönelik herhangi bir tehlike anında Türkiye lobisini oluşturmak açısından çok büyük önem arz eder.
Türkiye'nin coğrafi konum olarak dünya üzerinde siyasi, ekonomik ve askeri yönden çok önemli bir yerde bulunması, etrafının düşmanlarla çevrilmesinin en önemli nedenlerindendir. Bunun için savunma ve dış politikalarımızı Atatürk'ün işaret ettiği gibi "Yurtta sulh, dünyada sulh" ilkesine uygun olarak düzenlemeliyiz
1000
icon
Savaş Bozkurt 16 Nisan 2022 08:14

Elinize sağlık sayın soydaşım. Vatanı çocuklarımıza öyle bir ğretmeliyizki başla yerde yaşayamayacağımızı bilmeliler, vatandan her ayrılışların da vatanlarınım onların özlemini çektiğini bilmeliler daha çoook şey öğretmeliyiz. Saygılarımla...

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat