26 Nisan 2020 20:51
-A +A
Remzi UYSAL

Bir LÜT Gölü Hikayesi!

Remzi UYSAL ( Yazar ) gazetehamburg.com

Yıl, Ekim 1995.
 
Schleswig-Holstein (S-H) Eyaleti Politik Eğitim Merkezi’nin (Landeszentrale für politische Bildung) bilim adamları ve politikacılar için düzenlediği bir Kültür-Eğitim Gezisi’ne (Studienreise) ben de bu geziye (tek yabancı ve Türk) katılmıştım. 
 
Mihmendarımız emekli bir albay olup, teğmenliği yıllarında bir teğmen arkadaşıyla,  Tümen komutanı emriyle. Federal Almanya Başbakanı Konrad Adenauer’e, 1950’li yıllarda İsrail  ziyareti öncesinde, 2 ay izinli evde kalıp, Almanca öğrenip, hem koruma hem, hem de şoförlük yapmış biri.
 
Mihmendarımız, programda  LÜT gölüne geldiğimizde (Ölü Deniz), sıkı sıkı tembihlemişti. 
 
Suyun özgül ağırlığı çok yüksek olup, “öyle ki; sandalyede oturur gibi gazete dahi okuyabilirsiniz. Ve gözlerinizi koruyunuz”, demişti. 
 
Ben de son gelen Nokta dergisi ile Cumhuriyet gazetesini yanıma alıp, okurken bir poz vereyim diyerek, fotoğraf makinesi, dergi ve gazete ile suyun yüzeyinden  3-5 m yüksekliğinde tuzdan kristal piramitlerin  oluştuğu muhteşem görünüşlü göle girdim ve gruptan bir arkadaşa fotoğraf makinemi verdim. 
 
Oturdum ve önce dergiyi okur gibi poz verdim. 
 
Ama olan o an oldu. 
 
Yanımdakilerden biri tuzlu suya  ellerini çırpmış olacak ki, havaya savulan sular gözlerime kaçtı. 
 
Daha önce mihmandarın tenbihlediği gibi, hemen gözlerimi kapatıp, iki kolumu da sağa ve sola uzatıp: “Lütfen beni duşun altın götürün” diye, avazım çıktığınca, yüksek sesle bağırdım.
 
Ve bizim gruptan olmayan iki kişi beni kollarımdan tutup, duşun altına götürmüşlerdi. 
 
İşte bu anım, insan vücudunun oturup veya uzanıp  yüzölçümü büyütüldüğünde suya batmadığı, harika görünümlü  mistik, din kitaplarında dahi hikayelere konu olmuş ve merkezinde derinliği bin metreyi aşan bir tuz gölü olan ve Ölü Deniz diye de bilinen LÜT gölünde, orada gözlerimi dahi kaybetmiş olabileceğim, yaşadığım ve unutamadığım o an aklıma geldi.  
 
Az önce tekrar o güne ilişkin yazılı anılarımı da inceleyip, şimdi burada sizlerle o anımı paylaşmak istedim. 
 
Okuyanlara saygı ve selamlarımla
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı