BİR KORCAN YİĞİT VE ZUHAL AKTAN ŞARKISI: NAZAR

Korcan YİĞİT/YAZAR

18 Kasım 2021 22:05
A
a
1998 yılında, bir sonbahar akşamı, İzmir’in Narlıdere ilçesinde başlayan 23 yıllık bir dostluğun ilk şarkısı Nazar. Sözler Zuhal Aktan ve Korcan Yiğit’e ait. Müzik Korcan Yiğit imzası taşıyor.
Evde piyanonun başında oturmuşum, kendi kendime bir şeyler mırıldanıyorum. Çok hatırlamıyorum ama belli ki canım sıkkın çünkü ne zaman kafam bir şeye takık olsa piyanomun başında bulurum kendimi. Bir terapi, benim için müzik. Bir rahatlama biçimi. Parmaklarım dolaşırken siyah ve beyaz tuşlarda zihnim boşalır yavaşça. Mutluluğum, sevincim, üzüntüm ve kederim, düşüncelerim, telaşım, dertlerim, aşk acılarım akar istemsizce parmaklarımın ucundan piyanonun tellerine. Her tuşta farklı bir his, her notada farklı bir duygu. Rahatlar içim, çözülür.
Anlamlı, anlamsız dizeler mırıldanmak, kimi tekrarlayan düzensiz melodilerle sözlere ruh katmak, kendini müziğe aktarmak, içini piyanoya boşaltmak ve piyanonun seni dile getirmesi.
BİR KELİMEDİR İLHAMI GETİREN
Derken Zuhal Aktan çat kapı çay içmeye geldi. İzmir küçük yer, zaten o dönemde Zuhal Güzelyalı'da oturuyordu yani yakındık. İyi de oldu, boşaltamamıştım kafamı.
Biraz fındık, fıstık, dost muhabbeti, iki bardak çay ve karşı fırının enfes elmalı kurabiyeleri. Laf lafı açtı, biraz iş, biraz dedikodu, en çok da dost bildiklerimizin riyakâr tavırları üzerine sohbet, sohbeti doğurdu. Zuhal "Bir ağırlık var üstümde. Başım da ağrıyor. Nedir acaba? Nazar mı değdi?" diye sordu.
Tabii bu soruya ne cevap verilir? “Allah korusun nazarlardan." dedim. Bir kelimedir ilhamı getiren, bir andır o, kıvılcımı çakan hele iki müzisyen bir araya gelmişken muhabbetin müziğe dönmemesi mümkün mü?
Zuhal’in cevabı "Hazanlardan, kazanlardan, Allah korusun nazarlardan." oldu. Ben de yapıştırdım hemen bir cümle: "Uzak durasın sazanlardan, gel, bir öpeyim yanaktan." Sonra devam etti Zuhal: "Göze mi geldin, söze mi geldin?" Ben durur muyum? "Nazar değdi de bize mi geldin? Boyuna posuna, güzel yüzüne, nazar değdi de bize mi geldin?" diye ekledim. Zuhal verdi hemen cevabı: "Fındık, fıstık verelim, gece gündüz besleyelim." Yine ben getirdim sonunu: "Gel, bir kurşun dökelim, okuyup üfleyelim."
E, bu sözler dilden dökülür de parmaklar boş mu kalır? Sözler notalara, dizeler melodilere karıştı. Sonuç: Nazar.
Aranjörlük ve mix Cüneyt Yalmaz’a, mastering Emre Kıral’a, klip yönetmenliği Buğra Karaçam’a, cast ve hikâye Merve Duran Karaça- BlackpineTalent’a ait. Klibime eşlik eden değerli oyuncu dostlar ise Emine Gülsüm Göznümer, Nur Günay, Paria Jahani ve Nurgül Gerçek olurken radyo PR danışmanlığımızı Tülay Karabulut, yapımcılığı Polat Şenol-Dinç Müzik üstlendi. Emeklerine, yüreklerine sağlık. Şarkımıza can kattılar.
Nazar keyifli bir ortamda, keyifle yazılan bir şarkı. Klibi de bir o kadar sempatik ve hareketli. Söz bizden çıktı artık, ummana karıştı. Mutlu günlerinize eşlik eder inşallah.
NAZAR’IN RUHUNU PAYLAŞMAK
Bu haftaki köşe yazımda, 11 Kasım’da yayınlanan yeni şarkım Nazar'ın ruhunu sizlerle paylaşmak istedim. Beni, bizi daha iyi anlayabilmenizi istedim.
Asla megalomanlık değil kastım. Tanıyanlar bilir. Hiçbir zaman kendimi övmedim, anlatmadım ama biraz yetenekliyim sanırım.
Yalancı mıyım?
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat