Yeşim Değer Üstünkaya

BİR AVUÇ SEVGİ

Yeşim Değer Üstünkaya/YAZAR

25 Kasım 2021 16:04
A
a
Bütün hayatımızı onu arayarak geçiririz neredeyse. Sevgi, şu kısacık ömürde bizim sıcaklığına en çok ihtiyaç duyduğumuz manevi hissiyattır. Onun gücüyle ayakta kalır, yine onun gücüyle hayatla savaşırız.
Ne Sevgililer Günü gibi bir tek güne sığar ne de kocaman bir pırlantaya değişilir çünkü sevgini vermek, öyle ağdalı, sakızlı, süslü sözlerle veya maddi değeri yüksek hediyelerle ölçülmez. Tam aksine basit ama içten gelen ifadelerle hissettirilir. Örneğin onun yorgun olduğunu anlayıp ona kahve yapmak ya da dertli olduğunu görüp derdini paylaşmak, onu canı gönülden dinlemek, yargılayıp tenkit etmeden olduğu gibi kabul etmek, yüreğinin içine işleyecek tatlı bir bakışla gözlerine bakmak, yaptığı yemeği veya pastayı böreği beğenmesen bile “Çok güzel olmuş, ellerine sağlık.” demektir.
ANLAMAKTIR SEVGİ
Anlamaktır sevgi, yüreğinin ta derinlerinde hissetmektir. Sadece insanları değil, yemyeşil doğanın koynunda açan çiçeği, rengârenk kanatlarıyla havada uçan kelebeği, gökyüzünün maviliğinde süzülen kuşları, soğukta üşüyüp çekildiği kuytuda tarafımızdan yemek verilmesini bekleyen ilgiye muhtaç sokak hayvanlarını, sonbaharın sararan yaprağını, gülün cezbeden kokusunu, pamuk şekerin çocukluğumuzu hatırlatan pembesini, nefes alan almayan her varlığı karşılıksız ve içten kucaklamaktır. Sevgi yaşam sanatıdır. Hiçbir şey, insanı sevgiden daha güzel yaşatıp insanı daha özel kılamaz ve sandığımızın aksine aslında çok basittir sevmek.
“KEŞKE!” DEMEYİN
Eğer hayatımızda her şey tamam, bir tek sevgi eksikse ömür boyu ona hep özlem duyar, hayatı hep eksik yaşarız. Sevmeye ve sevilmeye öncelik veren insanların hayatları hep daha güzel, hep daha özeldir. Sevmek, sevdiğinize “Seni seviyorum.” demek için geç kalmayın! Özellikle geçirmekte olduğumuz şu zor zamanlarda onlara daha sıkı sarılın ki “Keşke!” demeyin.
Unutmayın! Dolu dolu yaşamanın yolu sadece sevgiden geçer.
 

 
1000
icon
Hüseyin Inak 26 Kasım 2021 00:21

Sevince başlar hayat! Zamanın ruhunu okşuyan harika bir hatırlatma! Yüreğinize sağlık.

0 0 Cevap Yaz
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat