BİAT MI HZ. HÜSEYİN Mİ?

Cezmi Ancil ( Yazar )gazetehamburg.com

29 Eylül 2020 18:04
A
a
Hz. Hüseyin, Kerbelâ’ya seçilmekle ya da atanmışlıkla belirlenecek iktidar savaşında, bir taraf olmakla birlikte hak arayışında davasına ölümüne sahip çıkmanın ismidir. Hz. Hüseyin; kuşatılmışlığa, terk edilmişliğe, dayatmaya, yaşam hakkı dayatılmasına, biat zorlamasına karşı bir duruştur. Hüseyin’i Duruş, benzerini mitolojinin derin sayfalarında ya da kimi medeniyetlerin tarih sayfalarında görmüş olsak da büsbütün Hz. Hüseyin’de ifadesini bulan bir kültür ritüelidir artık.Hz. Hüseyin ve Kerbelâ, kılıçla iktidar olma dayatmasının dramatik ve trajik sonucudur.
 
Fırat’ın hâlen kanla anılması, kan kokması, o toprakların aynı kadere kaftan dikilip bölge halklarına giydirilmiş olması makûs bir talih gibi gösterilmektedir. Oysa bu durum, kimi bölge iktidarlarının “Bana biat et!” dayatmasıyla ayrımcılık ve dışlayıcılık kültürü oluşturarak insanları zorla kendi inanç sistemi içine sokmaya çalışmasından kaynaklanır. “Hüseyin’i Duruş buna karsı çıkar. Halkların aynı kültürle beslenmesi, din ve mezhep farklılıklarını bir kültür ve inanç zenginliğine dönüştürerek kaynaştırması sonucunda, zengin bir kültür ritüeli cenneti yaratmasını savunur.

BİAT, AYRIŞTIRMAKTIR
 
Biat; yaratıcılıktan, üretimden, hoşgörüden ve kaynaşmadan uzak, birbirine küs olan, birbirine rakip ve hasım gibi bakan, gözünü oyan, birbirini ayrıştırıp dışlayan insanlarla çevrili bir dünya dayatmasından başka bir şey olamaz.
Kendi dar, kutupçu, kapalı feodal yapısı içinde, klan örgütlenme ve yaşam biçiminin ve kutsal aile yaşamının dokunulmazlığının simgesi olan Ebu Cehil ya da 
Şimr bin Zi'l-Cevşen gibi aile tipi şeflerinde ifadesini bulan kültür, Hz. Hüseyin ritüeline tahammül edemez elbette.

Bu kültür, kılıçla iktidar olmanın doğal sonucudur. Mezopotamya’nın asırlardan beri karşı karşıya kaldığı, uğruna çok acıların çekildiği, kanların akıtıldığı iktidar savaşlarını dini ritüellerle haklı göstermeye çalışır. Hatta ülkeleri talan eden yabancı işgaller bile bu kültür üzerinden ayrılık tohumları ekilerek gerçekleşir
Mezhep ve ayrı düşünceler ortak zenginlik olarak kaynaştırılıp zenginleştirilmeden, Fırat’ın kan ile anılması makûs talihinden kurtulamayacağız. Kılıçla iktidar olunur ama üzerinde oturulmaz.

HZ. HÜSEYİN İSMİ MAZLUMLARIN ORTAK RİTÜELİDİR                                                        
                                                                                                                                                          
Sokağa çıktığımızda, bu ayrıştırıcı kültürün canlı sonuçlarını görmemek mümkün müdür?

Bu  kültürün insanlara yansımasını engellemek mümkün müdür?  

“Ben, doğruyum.“ ayrıştırma ve dayatmasının insanları böleceğini, kutuplaştırıp birbirine düşman

edeceğini görmemek mümkün mü?   
                                                              
Bu davranışları sergileyen insanlarla hangi sorunlara el birliği ve kolektif akil üretimiyle cevap verebiliriz?


Muharrem ayı, mazlum insanların hak ve adalet istemlerinin Hz. Hüseyin isminde ifadesini bulmasıdır. Hz. Hüseyin ismi, bütün mazlum, yoksul, gariban ve ezilen insanların ortak ritüelidir. 

“Biat mi Hüseyin mi?” ikilemi içinde değil, ortak kültürle donatılmış, zengin hoşgörü ve modern yaşam tarzının uğraşı içinde olmalıyız.

                                                    
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat