Abdulkadir Inaltekin

BEYAZ TÜRKLER, SİYAH TÜRKLER, DÜN VE BUGÜN

Abdulkadir Inaltekin/Yazar

17 Mart 2021 00:24
A
a
Yeni kuşaklar için kısa bir açıklama yapayım: 55. Hükümet, Merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in hükümeti kurmakla görevlendirdiği ANAP Genel Başkanı ve Rize Milletvekili Merhum Mesut Yılmaz’ın başbakanlığında kuruldu. Hükümet, Anavatan Partisi (ANAP), Demokratik Sol Parti (DSP) ve Demokrat Türkiye Partisi (DTP) ortaklığı, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) dışarıdan desteği ile oluştu. 30 Haziran 1997-11 Ocak 1999 tarihleri arasında 19 ay görevde kaldı.
55. Hükümet döneminde, Cumhuriyet tarihinin en büyük reformlarından birisi olarak addedilen “8 yıllık kesintisiz temel eğitim” tasarısı, zamanın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Mesut Yılmaz, hükümet yetkilileri ve hükümet yanlısı medya kuruluşları tarafından millete meydan okuyarak yürürlüğe girmişti.
8 yıllık kesintisiz temel eğitim, eski 3 yıllık ortaokulların, 5 yıllık ilkokul ile birleştirilerek sekiz yıla çıkartılması şeklinde tasarlanmıştır. 8 yıllık kesintisiz temel eğitim aslında imam hatip ortaokullarının kapatılması için düşünülmüş bir tasarıydı.
İmam hatip ortaokullarının kapatılması, meslek ve teknik liselerin ortaokul kısımlarının da kapatılmasına sebep oldu. Zira sekiz yıllık temel eğitim sistemine göre ortaokul uygulaması kanunen kaldırılmıştı. Binaenaleyh, mesleki ve teknik eğitim de böylece engellenmiş oldu. Halk tabiri ile söylemek gerekirse kurunun yanın da yaş da yandı.
24 yıl önce imam hatip ortaokullarının kapatılmasına karşı çıkan muhalefete ve bazı medya kuruluşlarına tepki gösteren dönemin başbakanı Mesut Yılmaz "Bunu kullanıp Türkiye'de yeniden kavga çıkarmak isteyenler var ama huzurunuzda ifade ediyorum. Kuru gürültüye pabuç bırakmayacağım. Sonuna kadar tasarıya sahip çıkacağım.
Hiç şüpheniz olmasın ki gelişmiş ülkeler gibi bizim çocuklarımız da en az sekiz yıl eğitim görecektir. Sekiz yıllık eğitim Cumhuriyet tarihinin en büyük reformlarından birisidir. İnşallah bu da bize, bugünkü Meclis'e nasip olacak, uygulaması da benim hükümetime nasip olacak.
Bunu engellemek isteyenler, Türkiye'nin gelişmesini istemeyenlerdir. Bundan siyasi çıkar sağlamak isteyenlerdir. Çünkü onlar kendi geleceklerini milletin cehaletinde görüyorlar. Millet ne kadar aydınlanırsa geleceklerinin o kadar karanlığa düşeceklerini biliyorlar ama Türkiye'yi onlara bırakmayacağız. Atatürk Türkiye’sine sahip çıkacağız.” açıklamasını yaptı. (Milliyet, 26.07.1997)
Yukarıda özetlemeye çalıştığım 55. Hükümet’in “Cumhuriyet tarihinin en büyük eğitim reformu” dediği eğitim sistemine göre 1997 yılında ilkokula başlayan çocuklar, bugün 31 yaşında ve Türkiye’nin eğitimde geldiği nokta ortada.
Açıkça görülüyor ki reform paketi, zamanın hükümetine hangi alanlarda çıkar sağlamış ise onunla kaldı.
Başbakan Mesut Yılmaz Rize’de yaptığı açıklamasında “Bu milletin geçmişte yaşadığı bir takım sıkıntılar var. Bir dönem camiler kapatılmış, din yasaklanmış. Geçimini bile sağlayamayan bu fakir halk, kendi parasıyla imam hatip okullarını yapmış, Devlete “Al, bunları işlet.” demiş diyordu. Başbakan bu açıklamayı yaparken kurduğu hükümetin ortakları DSP ve CHP de Mesut Yılmaz’a destek veriyordu.
GÜCÜ MİLLET VERİR
Geçmişte camilerin kapatılması, Kur'an’ın, ezanın, Kur’an kurslarının, başörtüsünün yasaklanması gibi uygulamaların gündeme taşınması ile milletin nabzı tutuluyor fakat diğer taraftan da 8 yıllık kesintisiz temel eğitim uygulaması ile imam hatip ortaokulları kapatılıyordu.
Başörtüsü sebebiyle üniversitelerden atılan yavrularımız, istikbâllerini inançlarına tercih etmekle karşı karşıya bırakıldı.
Bu çarpık düzene karşı mücadele veren aileler, şeriatçı diye gözaltına alındı.
Nesiller boyu mağdur edilenler, bu vatanın evlatları değil miydi?
Kendilerinden önceki hükümetlerin mağduru olanlar, hükümet etme makamına gediklerinde düşünce ve inanç haklarını kullanmak için büyük çileler çekmiş mazlum milletin taleplerini neden görmezden geldi?
Türkiye’de yaşamak, sadece güçlü onlara verilmiş bir hak mıdır?
Bu gücü onlara kim vermiştir? Millet vermedi mi?
Dini ve milli değerler, milletin ortak değerleri değil midir?
Bu değerleri, milletimiz kanını, canını, malını feda ederek kazanmamış mıydı?
Bu hakkı milletin elinden almak, kimsenin haddi ve hakkı değildir.
55. Hükümet’in kurulmasından başlayarak milletin bir kesimine yapılan baskıcı politikaları özetlemeye çalıştım.
 SİYAH TÜRKLERİN GELİŞİ
Başörtüsü ve imam hatip mağdurlarından biri de Erdoğan ailesidir. Sayın Cumhurbaşkanı’nın ifadesiyle Türkiye artık “Beyaz Türkler” tarafından yönetilmiyor.
Beyaz Türkler kavramı, Prof. Dr. Nilüfer Göle tarafından siyasi bir terim olarak dilimize kazandırılmıştır. Kendisini şehirli, seçkin sınıfa mensup, ilerici olarak tanımlayan asker, sivil, bürokrat, aydın kesim Beyaz Türkler, kırsal kesimde yaşayan, kırsal kesimden kentlere göç etmiş ve toplumun dar bir alanı içinde kapalı olarak yaşayan ve kendilerine tepeden bakılanlar ise “Siyah Türkler“ olarak tanımlanmaktadır. Bilimsel olarak yeniden şekillendirilen kavramlar için geçmişte şehirliye “aydın”, kırsal kesimde yaşayanlara “cahil köylü” denirdi.
Günümüze geldiğimizde ise yaklaşık 20 yıldır, Türkiye’yi Siyah Türkler yönetmektedir yani geçmişin mağduriyetini nesiller boyu yaşayan muhafazakâr halk kesiminin içinden gelen AKP.  2001 yılında kurulan AKP, “100 yıllık bekleyişin âdeta zafer yılı“  olarak millet nezdinde kabul gördü. Milletin büyük desteği ile merkezi ve mahallî yönetimlerle beraber defalarca ezici çoğunlukla iktidara gelen AKP yani geçmişin mağduriyetini bir asırdır yaşayan Siyah Türkler, nihayet siyasi baskılardan, boyunduruk altında yaşamaktan kurtulmuştu. Milletin AKP’ye verdiği destek o derece güçlü idi ki Merhum Adnan Menderes, Merhum Turgut Özal ve Recep Tayyip Erdoğan resimlerinin yer aldığı pankartlar meydanlarda taşınıyor ve “Astınız.”, “Zehirlediniz.”, “Yedirmeyeceğiz.” yazıyordu. Evet, milletimiz AKP hükümetlerini yedirmedi.
19. EKONOMİ
Türkiye bugün ekonomisi en güçlü ülkeler arasında 19. sırada bulunuyor. Türkiye ekonomisinde belirsizlik de görülüyor. 2002’de vatandaş, asgari ücretle çeyrek altın alabilirken bugün asgari ücretle 4 çeyrek altın alabiliyor.
 

 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat