BEŞ AYAKTAN OLUŞAN AB'YE DÖRT AYAKTA KATILABİLİRİZ

Prof Dr Faruk ŞEN/YAZAR

22 Temmuz 2022 23:58
A
a

AB, son günlerde Ukrayna, Moldovya ve Gürcistan ile meşgul. Amacı, Rusya'nın etrafını çevirmek. AB, ayrıca altı Balkan ülkesini de üye etmek istiyor. Türkiye ise hiç gündemde yok, bu acı bir gelişme. Türk hükümetinin bu konuda ciddi atak yapması lazım. Avrupa Birliği Parlamentosu’nun Türkiye raporu ve alınan kararlar Türkiye'nin üyelik yolunu kesebilir. Bunun için beş ayaktan oluşan AB'nin dört ayağında yer almamız şarttır.
Bunları şöyle sıralayabiliriz:
1. ayak, Türkiye'nin AB bütçesine katkı vermesi ve AB bütçesinden katkı almasıdır. 2020 yılına yönelik TAVAK Vakfı'nın yaptığı hesaplara göre Türkiye, tam üye olarak 2,4 milyar euro bütçeye katkıda bulunacak. Buna karşılık 6,3 milyar euro AB bütçesinden özellikle tarımsal garanti fonu ve bölgesel yapılanma fonunda para alacaktı. Tarımsal garanti fonundan Türkiye'nin para alması oldukça güç zira şartlarını yerine getiremiyoruz.
2. ayak önemli bir ayaktır. Bu ayak, Türkiye'nin Gümrük Birliği'ne tam anlamıyla dâhil olması ve Gümrük Birliği'nin karar mekanizmasında yer almasıdır. AB ülkeleri ve ABD arasındaki ilişkilerin artması nedeniyle ortak çerçevede Türkiye AB'ye adım atmalı. Bu karar, özellikle Rusya, Çin, Hindistan, Güney Afrika gibi ülkelerle Türkiye’yi kapsayacak bir karardır. Burada Türkiye'nin yer alması ve karar mekanizmasında olması şarttır.
3. ayak, AB'ye üye olan ülkeler serbest dolaşım hakkını hemen alamamıştı fakat ilginç bir gelişme var. AB, Türkiye'den öncelikle Almanya olmak üzere işçi getirmeye başlayacak. Bu açıdan, serbest dolaşım hakkından başta sağlık personeli, doktorlar olmak üzere ciddi bir şekilde yararlanabilir. Böylece serbest dolaşım hakkına adım atabiliriz.
4. ayak da Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği’dir. Hepinizin bildiği gibi Gerhard Schröder, Balkan ülkelerindeki saldırgan politikaya karşı 60 bin kişilik Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği'ni oluşturmuştu. Türkiye bu birliğe altı bin asker ile katıldı fakat teorik olarak AB ülkesi olmadığımızdan karar mekanizmasında yoktuk. Şimdi AB yavaş yavaş kendi ordusunu kurmaya doğru gidiyor. NATO buna yetmeyecek. Türkiye, Avrupa Birliği'ni Avrupa Güvenlik ve Savuma Kimliği'nde yer almak konusunda ikna etmek zorundadır.
5. ayak politik katılım ayağıdır, bu, hemen olmayacak bir ayaktır. Avrupa Parlamentosu’nda, ülkelerin büyüklüklerine göre parlamenter sayısı belirlenmektedir. Almanya 84 parlamenter ile temsil edilmekte. Fransa ve İtalya ise 74'er parlamenter ile parlamentoda yer almaktadır. Bu üç ülkenin aynı zamanda Avrupa Birliği Konseyi’nde 29 oy hakkı vardır. Biliyorsunuz, ülkelerin küçüklüğüne göre bu oy hakkı azalmaktadır. Türkiye, bu konuda ısrarcı olmamalı ve dışında kalmaya ses çıkarmamalıdır.
TÜRKİYE’NİN AB DIŞINDA BİR ALTERNATİFİ YOK
Türkiye'nin önümüzdeki günlerde AB ile ilişkilerini sıklaştırması, Avrupa Parlamentosu ile Karma Parlamenter Komisyonu’nu Türkiye konusunda çalışmaya teşvik etmesi şarttır. Bu açıdan, Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın Türkiye'yi dışlama çabalarına karşı çıkılmalıdır. Böylece Türkiye her düzeyde AB ile yeni bir katılım anlaşması yapmak için çalışmalarına ağırlıklı vermelidir. Bunlar yapıldığı takdirde artık Türkiye'nin bir ayağı Avrupa Birliği'nde olacak ve Türkiye'yi dışlamaya çalışan Yunanistan, Güney Kıbrıs, Fransa gibi ülkelerin etkisi kırılmış olacaktır.
Türkiye'nin şu anda AB dışında bir alternatifi bulunmamaktır. Ne Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı ne İslam Ülkeleri Konferansı ne Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti (BRICS) Türkiye'nin kurtuluşu olabilir.
Türkiye, yıllık bütçesi 2022 yılında 150 milyar euroyu bulan AB'nin içinde yer almak için bir an önce somut adımlar atmalı.
 
 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat