Yasemin Murat Arslan

BEN ÇOK İYİYİM, SEN ÇOK KÖTÜSÜN

Yasemin Murat Arslan/YAZAR

5 Ağustos 2021 21:42
A
a
Yaşanan her olayda bir art niyet arıyoruz. Bu, artık öyle bir noktaya gelmiş ki herkes herkesi suçluyor, suç varsa da kimse kabul etmiyor. 
 
Oysaki asıl suç; suçlu aramak, sosyal medya aracılığı ile ortaya atılan her olumsuz paylaşımda yer alan delilsiz, şahitsiz, kulaktan dolma iddiaya sorgusuz, sualsiz inanmak ve o olumsuz enerjiyi daha geniş bir çevreye yaymak. 
 
Atalarımız ne demiş? “Kişi herkesi kendi gibi bilirmiş.” Böylece ne olmuş oluyor? Mesela şu son günlerdeki orman yangınlarını ve bu yangınlar üzerinden herkesin birbirine ettiği hakaretleri düşünecek olursak ülkede hiç iyi insan yokmuş gibi bir tablo çıkıyor ortaya. Herkes kendi inancından ve siyasi görüşünden farklı görüşe sahip vatandaşları sadece dünyanın ve ülkenin oksijen kaynağı olan ağaçları, ormanları yakmakla yok etmekle değil, doğadaki yaşayan bütün canlıları katletmekle suçluyor.
 
Birbirimizi vicdansız, acımasız, insanlık dışı bir davranışı yapacak kadar psikopatlıkla suçluyoruz. Şimdi karşımızdaki kişinin art niyet besleyen, tabiattaki ağızsız, dilsiz, savunmasız bütün canlıyı diri diri yakacak kadar kötü olduğunu düşünmek, aslında bizim vicdansız olduğumuzu göstermiyor mu? 
 
Örneğin bir çocuğu düşünelim. Çocuklar temiz kalplidir. Belli bir yaşa kadar eğer canını yakan bir durumla karşılaşmamışsa aklının köşesinden bile geçmez, kendisine, kendisi için değerli olan herhangi bir şeye ya da herhangi birine zarar verileceği.  Çocuk bunu hiç mi hiç aklına getirmez, getiremez çünkü kendisi diğer varlıklar için tehlike değildir, bundan da çok emindir. Diğer varlıkları da kendisi gibi zararsız sandığı için kötülük beklemez. 
 
HEPİMİZ ACIMASIZ MIYIZ?
 
Biz yetişkinler ise her seferinde “Şu inançlı kişiler bu kötülüğü yapar, bu görüşe sahip kişilerden kötülük beklenir.” yaklaşımını her olayda sürdürürüz. Bu durumda sizce aramızda iyi insan var mı yoksa hepimiz mi acımasızız? 
 
Galiba karşımızdaki insanların bu denli insanlık dışı davranış sergileyebileceğini düşünmemiz, bizim çok kötü bir çevrede, çok kötü bir ailede, çok kötü insanların elinde çok kötülük görerek büyüdüğümüzü, çevremizin sadece ve sadece kötü insanlardan oluştuğunu gösteriyor. 
 
Demem o ki ben senden iyi değilim, sen benden kötü değilsin. Hepimiz birbirimizden kötüyüz yoksa ne ben senden bu denli acımasız olmanı beklerdim ne sen benden bu kadar vicdansızlık beklerdin. İstisnasız her birimiz duygularımızın yanında vicdan ve merhametimizle geldik bu dünyaya. 
 
VİCDANIMIZI DİNLEYELİM
 
Neye inanırsak inanalım, hangi görüşe sahip olursak olalım, vicdan sahibi birer birey olarak geldiğimiz bu dünyada, vicdanımızı rafa kaldırıp saldırgan olmak yerine bize Allah’ın en büyük lütfu olan vicdanımızı her durum ve olayda dinleyelim. Başımıza bir felaket geldiğinde suçlu ve art niyetli aramaya odaklanmak yerine fikir alışverişi yapalım ve hep beraber çözüme odaklanalım.
 
Enerjimizi olumsuz düşünmeye değil, yapıcı olmaya harcayalım. 
 
Allah hiçbir canlıyı o alev çemberinde bırakmasın! 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat